Ülkemizin 7., Doğu Anadolu’nun ilk Sukaypark Tesisi Van Gölü’nün eşsiz kıyılarına sahip Bitlis’in Adilcevaz ilçesine yapılmış. Vücudun tüm kaslarını çalıştıran, suyla dans edercesine yapılan kablolu su kayağı, her yaştan insanın yapabileceği bir spor dalı. Üstelik Van Gölü kıyılarına da çok yakışmış. Gezdim, gördüm, yazdım.

Van Gölü’nün şifalı sodalı suyuna özel yapılan tesiste Adilcevazlı gençlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmak, mutluluk vericiydi. 575 metre uzunlukluğunda kayak parkuru, 400 metrelik yüzer iskelesi, dalga kıranı, 170 metrekarelik tesisi ile sukaypark, Doğu Anadolu sahil şeridinin adeta cazibe merkezi olmuş.

Masmavi, pırıl pırıl, berrak Van Gölü sularına giren sporcular, bir yandan tesiste eğitim alıyor. Diğer yandan su kayağı yapmanın keyfine varıyorlar. Gölde serinlemenin tadını çıkaran gençlerin mutlulukları görülmeye değer. Demedi demeyin.

Heyecanla tesiste antreman yapan gençleri izlerken, Kablolu Su Kayağı’nın çevre dostu bir spor olduğunu öğrendim. Elektrikle çalıştığı için çevreyi kirletmediği gibi, her kayak operasyonu göle yılda  9 ton oksijen kazancı sağlıyormuş.

Düşünsenize ülkemizde kirlilik yüzünden göllerde yaşam azalıyor ve bu göller ekonomik yönden atıl duruma geliyor. Demek ki ülkemizde kablolu su kayağı sporunun yaygınlaştırılması gerekiyor. Çünkü bu spor hem ekonomik hem de ekolojik yönden çevreye canlılık kazandırıyor.

Yaptığı bu özel proje ile bölge insanını spor yapmaya teşvik eden, gençler için yeni bir iş alanı açan değerli Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy’u kutluyorum. Emeklerinize sağlık.

Başta bu spor dalının mucidinin yaşadığı Almanya olmak üzere Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya gibi birçok ülkede giderek yaygınlaşan bu çevre dostu projeyi  Doğu Anadolu’nun sakin şehir olmaya aday kenti Adilcevaz’da görmek, ülkem adına umutlarımı tazeledi.  Çünkü, bu proje hem iç turizm hem de dış turizm için açısından önemli bir katma değer yaratacak bir vizyon projesi.

Nefes kesen güzellikte doğal güzelliklere sahip Adilcevaz ilçemiz bu proje ile her şeyden önce sıradışı bir mesire yeri kazanmış. Doğu Anadolu’da ve çevre illerde yaşayan gençler spor yapabilme imkanı elde etmiş. Üstelik de yapılan bu işletme ile Adilcevaz kalıcı bir gelir kaynağına kavuşmuş. Adilcevaz’da yok yok sizin anlayacağınız.

Dün sahillerine gözü gibi bakan Adilcevaz’ın temiz sahillerine girmek için belki de sadece günübirlik gelen misafirler, bugün artık Adilcevaz’da kalmak için birbirleriyle yarışır hale gelmiş.

Adilcevaz enfes bir turizm kenti olmuş. Yakın çevreden gelen yerli turistlerini sınırlı sayıdaki konaklama tesisleriyle olsa da hakkıyla ağırlamayı başarıyor. Yarın öbür gün yabancı turistlerin gelmesi ve kalması için başkan ve ekibi canla başla çalışıyor. Ne mutlu ki Adilcevaz’a böyle çalışkan bir başkana sahip.

Dilerim bir gün Adilcevaz, Dünya ve Avrupa Kablolu Sukayağı Şampiyonaları’na da ev sahipliği yapar. Eminim bu tesis yetiştirdiği sporcular ile şampiyonalarda Doğu Anadolu’nun ve Adilcevaz’ın ismini gururla temsil eder.

Yaşattığı huzuru, dinginliği, sakinliği ile beni kendisine hayran bıraktıran, doğası, doğal güzellikleri ve temiz havasıyla aklımı başımdan alan yeryüzü cenneti Adilcevaz her daim yolun açık ve aydınlık olsun.

Eğer siz de hayattan adeta bir maceraymış gibi keyif alanlardansanız, doğa harikası Van Gölü’nün en güzel tesisi olan sukayparkta suyla dans edebilirsiniz.  Yeniden görüşünceye kadar beni özleyin.

53 Yorum
 1. funda 4 sene önce

  Van’a gitmek istiyorummmm

  • Bihter Gördü 4 sene önce

   Kesinlikle birlikte gitmeliyiz

  • Cüneyt Bitikçioğlu 4 sene önce

   Çok güzel kaleminize sağlık bende çok görmek istiyorum

 2. funda 4 sene önce

  gidiyorum ?

 3. Zeytin 4 sene önce

  Umarim birgun buralari gezebiliriz

 4. Erdoğan Davut 4 sene önce

  Tebrikler sevgili Bihter…
  Âdeta Adilcevaza ve diğer güzelliklere gitmiş gibi oldum.. ülkemin herbir yeri cennetten köşe..bizi bize bıraksalar tüm güzellikleri yaşayacağız.. tüm bu güzelliklerin oluşmasında katkıları olanları ve seni tebrik ederim

 5. Serhat 4 sene önce

  Harika yerler

 6. Sefa 4 sene önce

  Teşekkürler , tebrikler, gerçekten çok güzel bir yeri çok güzel bir şekilde tanıtmışsınız??????

 7. King Weys 4 sene önce

  Oralara gitmisken
  Akdamar adası ile ilgili yazılarında okumak isterim.

  • Bihter Gördü 4 sene önce

   Keyif duyarım en kısa zamanda inşallah oraları da yazacağım.

 8. Gökhan AÇIKGÖZ 4 sene önce

  Muazzam bir yer yolunuz düşerse gitmekten kesinlikle çekinmeyin ??

 9. Şükrü ÇAKIR 4 sene önce

  Bihter Hanım tebrikler..Izun xamandır gezi yaziları okumuyordum.Harika kolay okunur cümlelerle güzelim Van Gölü’nü çok güzel anlatmışsınıx..Koblolu sukayağonı sayenizde öğrenmiş pluyoruz..Bunfan sonra yazılarınıxa ulşacağım okuyacağı..Tebrikler Selamlar bsşarılar…ŞÇAKIR…

 10. Bihter Gördü 4 sene önce

  Çok memnun oldum Şükrü Bey. Teşekkürler

 11. Leman Babür Gunes 4 sene önce

  Çok güzel yazmışsın resimlerde öyle görülmeye devamını bekliyorum başarılar.

 12. fatih 4 sene önce

  Turizm cenneti olmuş Adilcevaz. Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Sevgiler

 13. Ayşegül Yiğit 4 sene önce

  Çok güzel yerler. Âdeta cennetten bir parça. Tebrikler☺

 14. Özlem 4 sene önce

  Harika bir yazı. Bizi oralara götürdüğün ve tanıttığın için çok teşekkürler ve tebrikler. Çok güzel yerlermiş.

 15. Fatih berber 4 sene önce

  Çok güzel bir yer ,gidip deneyimlemek isterim. Tebrikler

  • Bihter Gördü 4 sene önce

   Dilerim size de gitmek nasip olur en kısa zamanda Fatih Bey

 16. Veysel 4 sene önce

  yine döktürmüşsün Biter teşekkürler belki bir gün gideriz hep berabr

 17. Saliha 4 sene önce

  Ellerine saglik ne güzel anlatmışsın canım

 18. Ali Akdemir 4 sene önce

  Bu saptamalar Adilcevaz’in uluslararasi ekolojik turizm destinasyonu olacağını haber veriyor.Ayrica ekoloji dostu spor,festival ile ekolojik turizm kavramı vardi.Simdi bir de ekolojik ekonomi-kalkinma kavramından söz edeceğiz sıklıkla…Ayrica” her ilin ,her ilçenin ,her beldilenin ve köyün markalaşması yerel dinamizme bağlıdır,yerel yöneticilere baglidir” yargısı Adilcevaz’da da teyid ediliyor.Belediye Başkanını kutlarken Doğu Anadoludaki diger yerel yoneticilere de cagri yapiyoruz,”haberiniz olsun”diyoruz.Tabii ki bizleri haberdar kılan Bihter Hanim’ a da tesekkurler.Dogu Anadolu’nun tüm illeri ,ilçeleri,köyleri,yaylaları,vadileri,ovaları değerleriyle -turizmle markalasabilir…

  • Bihter Gördü 4 sene önce

   Harikasınız hocam teşekkürler değerli yorumunuz için.

 19. Ayten Çelik Babür 4 sene önce

  Harikasın can~m yine güzel bir yazı.

 20. sema efe 4 sene önce

  Yine elimizden tutup gezdirdin bizi diyar diyar.. su kayağı yaptık o şahane sodalı suda… bütün yaralar iyileşir onda; benimkiler de öyle oldu… iyileştim…
  Teşekkürler Bihter’im…

 21. Nadire Ozmetin 4 sene önce

  Yazılarınızı ve etkileyici anlatiminizla gerçekten de ülkemizin böyle güzel köşelerinden haberdar oluyoruz Bihter hnmcigim.Adilcevaz i tatil projelerimizin içine aldık. Tebrikler

 22. Serap 4 sene önce

  Başarılı yazıların tebrik ediyorum.

 23. Berke 4 sene önce

  Sayende göremediğimiz yerleri öğreniyoruz

 24. behiye 4 sene önce

  Merhaba Bihter, henüz gidemediğim bir bölge idi fakat o kadar güzel anlatmışsın ki en kısa zamanda programıma alacağım .
  yazını da yüksek müsaadenle paylaşıyorum. sevgiler….

 25. Gülnur 4 sene önce

  Van Gölü kıyısında olmak ne güzel.

 26. F.Ayşegül Tahincioğlu 4 sene önce

  Harika bir spor dali sukaypark Adilcevaz sahillerine cok yakismis.

 27. Ayşegül Tahincioğlu 4 sene önce

  Van Gölünün şifalı sularına hayranım. Harika bir anlatımınız var. Kaleminiz hiç susmasın.

 28. Sukran Babür 4 sene önce

  Sukaypark Van Gölü’ne çok yakışmış. En kısa sürede görmek için plan yapacağım.

 29. zafer gördü 4 sene önce

  Van Gölü uçsuz bucaksız. Sukay park çok yakışmış. Gelişime açık belediye başkanını tebrik ederim.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account