Yeni tip corona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında üçüncü kez kapalı olan Vatikan Müzesi dün yeniden ziyarete açıldı. Müzeye ziyaretler rezervasyonla gerçekleştiriliyor. Maske ve sosyal mesafe kuralları da ziyaret sırasında zorunlu hale getirildi.

 

 

 

İtalya sınırları içerisinde bulunan ve dünyanın en küçük ve en etkili ülkesidir. Vatikan müzesi tarihçesi en az 500 yıl öncesine dayanmaktadır. Dönemin dini liderlerinden Papa Julius ll 1503 yılında önemli heykelleri bir araya toplamaya başlamıştır. Bu çalışması 10 yıl kadar sürmüş ve 1513 yılına kadar sürmüştür. Müze içerisinde, 54 galeri bulunmakta ve her galeride farklı eserler sergilenmektedir.

Müze genelinde, Roma dönemine ait çok sayıda, mozaik, kabartmalar ve heykeller sergilenmektedir. Galeri bölümlerindeki tavan ve duvar işlemelerinde Hristiyanlık tarihi ile ilgili çeşitli yazı eserleri yer alıyor. Vatikan devleti 100 kişilik olarak oluşturulmuş özel bir ordu tarafından korunmaktadır. Müze içerisinde yer alan eserler, 1500 yılından günümüze kadar çeşitli zamanlarda oluşturulan bölümlerden oluşmaktadır.

 

 

Dünyanın ünlü ve büyük müzeleri listesinin ilk sırasında Vatikan Müzesi yer almaktadır. Her yıl binlerce ziyaretçisi bulunan Vatikan Müzesi’nin bölümleri çok fazladır ve gezebilmek için geniş zamana ihtiyaç vardır. Müzenin tamamında 54 sanat galerisi, 1400 farklı oda, şapel, kütüphane, dinsel sanat ve resim galerileri bölümleri bulunmaktadır.

Müze bölümlerinden birisi, Raphael odalarıdır ve burada bulunan eserlerin tamamı Rönesans döneminin en önemli eserlerinden oluşmaktadır. En önemli bölümlerde birisi ise Sistine Şapali’dir. Bu bölümün yapımı 1508 yılında tamamlanmış ve burada, Işığın yaratılışı, Nuh’un Sarhoşluğu eserleri bulunmaktadır.

 

 

Dünyada kültürel açıdan büyük bir öneme sahip olan Vatikan müzesinde görülmesi gereken çok sayıda eser bulunmaktadır. Müze içerisinde bulunan bölümleri oluşturan galeriler ve buralarda bulunan eserler, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Vatikan Müzesi’nde görülmesi gereken eserler Vatikan ziyaretinde bulanlar tarafından görülmeye çalışılmaktadır.

Görülecek yerler listesinde yer alan bölümler;

  • Haritalar Galerisi
  • Vatikan Sanat Galerisi
  • Sistine Şapeli
  • Raphael odaları
  • Borgia Daireleri
  • Porfir Havzası
  • Apollo Belvedere ve Belverede Torso
  • The Last Judgment
  • Etrüsk Müzesi
  • Laocoon

Vatikan Müzesinin ziyaretçilerini en çok dikkatine çeken bölüm, Sistine Şapel’inin 8600 m² olan tavanıdır. Bu tavanda, dokuz panel bulunmakta ve İncil sahneleri özel olarak işlenmiştir. Burada Hz. Adem’in parmak izine uzandığı ve yaratılışın sahnesi olarak bilenen sahnesi bulunmaktadır. Vatikan Müzesinin her bölümü görülmesi ve yakından incelenmesi gereken yerlerdendir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: NTV, dünyaatlasi.com

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account