Kanal D ekranlarında seyircisiyle buluşan ‘Yeni Hayat’  dizisinin çekimlerinin bir bölümü Kocaeli’nin Darıca ilçesinde gerçekleşiyor. Bu yıl “Yeni Hayat” dizisinin çekimlerine ev sahipliği yapacak olan Darıca Kocaeli’nin tanıtımına da vesile olacak.

Ünlü sanatçı Serkan Çayoğlu ve Melisa Aslı Pamuk’un başrollerini paylaştığı Yeni Hayat dizisinin yönetmenliğini Başak Soysal ve Cem Özüduru gerçekleştiriyor. Dizinin senaryosunu ile  Elif Usman Ergüden yazıyor. Timur ve Yasemin’in lüks bahçeli evi  Darıca’ya bağlı olan, deniz kenarında konumlanmış ve halk tarafından ‘Ada’ olarak tabir edilen Bayramoğlu’ndaki yazlık villalar arasında yer alıyor. Dizinin çekimi için kiralanmış olan Bayramoğlu’nda bulunan villa, Faruk Yalçın’a ait. Darıca Karga Seven Pictures, Ömer Özgüner ve Ümmü Burhan’ın yapımcılığını üstlendiği Yeni Hayat dizisi her Perşembe Kanal D ekranlarında yayınlanıyor.

 

Bayramoğlu Yarımadası

Tarihi geçmişe sahip olan yarımadanın eski adı Balyanoz’dur. Kuzeye bakan koyu da Balyanoz Limanı olarak bilinir. Marmara Denizi’ne uzanan küçük bir yarımada olan Bayramoğlu Yarımadası, 1950’lerin sonunda yerleşime açılmıştır. Yarımada olmasına karşılık halkın söylemiyle “ada” olarak adlandırılmaktadır. Eski haritalarda ise adı Üçburunlar Yarımadası olarak geçmektedir. Bayramoğlu Yarımadası’nda iklimin değiştiği daha ilk adımdan itibaren hissedilmektedir. Sokakları, Londra çınarlarının daha fidan halindeyken, iplerle karşılıklı birbirlerine bağlanarak eğim verdirilmesi ile ağaçtan tünellere dönüştürülmüştür. Yaz aylarında sıcaktan bunalmadan yollarında yürünebilen yarımadanın cadde ve sokak isimlerinin kuş, çiçek ve meyve isimleri olması da adaya ayrı bir hoşluk katmaktadır.

İstanbul’a en yakın tatil beldesi

Devlete ait resmi kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere, yarımada ve çevresinde inşa edilen tüm yapı ve alanlar; kamp, dinlenme tesisi ve yazlık mesken olarak inşa edilmiş ve bunun neticesinde Bayramoğlu, İstanbul’a en yakın tatil beldesi olma özelliğine sahip olmuştur. Bayramoğlu, bir tatil beldesi olmasının yanı sıra, konumu gereği de çok stratejik bir öneme sahiptir. İstanbul ve Kocaeli illerinin tam arasında kalan bu belde, E – 80 İstanbul Anadolu Otoyolu, D–100(E–5) Karayolu, Eskihisar – Topçular Feribot Terminali, TCDD Anadolu Tren Yolu Hattı, Gebze Teknik Üniversitesi, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı ve son olarak 2012 yılında hizmete girmesi planlanan Gebze – Halkalı Marmaray Yüzeysel Metrosu‘nun da yanı başında yer almaktadır.

 

Yazın mahalle nüfusu dört kat artar

Beldenin özelliklerinin başında: İstanbul’a 40 km uzaklığı ve doğası gelir. Marmara Denizi’ne doğru uzanan yapısıyla yaz aylarında çekim merkezidir. Yazın mahalle nüfusu dört kat artar. Yazlık yerlerde hizmet sektörü varlık gösterir. Birçok  otel ve ufak ticarethane vardır. Mahallede; Basın İlan Kurumu Tatil Köyü, Kastelli siteleri, Palmiye tatil mahallesi, Murat tatil sitesi, Yelkenkaya, Hotel Hegsagone gibi tesis ve simge yapılar vardır. Yaz aylarında Bayramoğlu’nun nüfusu 2 katına çıkmaktadır. Bölgedeki plajları özellikle haftasonlarında yüzlerce vatandaşı ağırlamaktadır.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account