Zeytinyağı altın güneş gibi parlıyor. Neden mi? Tıpkı Nazım’ın dediği gibi, “Yani öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile mesela zeytin dikeceksin hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil, ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için, yaşamak ağır bastığından…” Bir de o zeytinden elde ettiğin zeytinyağını düşünsene…

 

Ve insanlık zeytinle yeniden doğar

Birçok efsanenin kaynağı olan zeytin, kutsal kitapların hepsinde de altın güneş gibi parlar. Aranızda bu efsaneyi bilmeyen yoktur. Ama ben yine de anlatmak isterim, çünkü bizim topraklara ait olması özel kılar bu efsaneyi. “Efsaneye göre, büyük tufandan sonra Nuh’un gemisi dünyayı kaplayan suların ortasında bir dağ tepesinde kalır. Nuh gemideki beyaz güvercini güneşin battığı yere gönderir. Bir zaman sonra güvercin gagasında bir zeytin dalı, bolluk, esenlik ve barışla döner gemiye.” İşte dönüşte o dönüştür. Çünkü bir daha da medeni dünyanın ilgisini ondan başka kimse bu kadar eşsiz çekmeyi başaramayacaktır. Neden mi çünkü zeytin bir kere son sözünü söylemiştir: “Herkese aidim ve kimseye ait değilim. Siz gelmeden önce de buradaydım. Siz gittikten sonra da burada olacağım.”

 

Girit Adası’ndan dünyaya yayılmış

Bilim dünyası zeytin ağacının anavatanının neresi olduğuna dair kesin bir şey söylemeyi tercih etmiyor. Siz onlara bakmayın, çünkü bazılarının işine gelmiyor gerçekleri söylemek. Zira ben bu sırrı içimde tutmayacağım dünyaya haykıracağım. İster kabul etsinler ister etmesinler. Eminim siz de ne söyleyeceğimi tahmin ettiniz. Tabiki tahminlerinizde yanılmadınız. Yabani zeytinlerin aşılanarak ehlileştirilmesi yani zeytin yetiştiriciliği de daha birçok şey gibi Anadolu topraklarında başlamış. buradan da önce zeytin sonra zeytinyağı Girit Adası’ndan önce Akdeniz ülkelerine sonra da tüm dünyaya yayılmış. Ah bizim o güzelim Girit Adamız varmış ya ondan bahsediyorum. Şimdi oradan da son 30 yılına içim yanarak tanıklık ettiğim, babalarımızın uğruna canlarını vermek için yarıştığı bizim KKTC’ye geçmek vardı da hiç o konulara girmeyeceğim. Her şeyin farkındayız da zamanını bekleriz biz genlerimizde bu var çünkü.

Zeytin ağacının anavatanı Anadolu

Bugün konumuz zeytin. Yok yok merak etmeyin konuyu dağıtmayacağım zeytin ağacının anavatanı Anadolu’dan yoluma  devam edeceğim. Hemen toparlayayım. Anadolu’nun en eski ağacıdır kutsal zeytin. Aydınlanmanın simgesidir zeytin. Adaletin baştacıdır zeytin. Bolluk ve bereketi temsil eder zeytin. Paylaşmanın o eşsiz hazzını anlatır zeytin. İşte tüm bu tanımlamalar ne de güzel anlatıyor canım Anadolu’yu şöyle durun düşünün. Hissedin, Atatürk’ümüzün ebedi varlığı için Allah’a teşekkür edin. Bu topraklara ait olduğunuz için bir kez daha şükredin. Zira aklın yolu birdir. Doğamızda kendiliğinden var olmuş, varlığını insana ihtiyaç duymadan yüzlerce yıl sürdürebilmiş zeytin. Hititler döneminde Tarhuntaşşa adıyla bilinen namıdiğer Pamfilya’da, sıvı altın zeytinyağı olarak çıkar karşımıza. İşte benim karşıma da aynen böyle çıktı sevgili okur hem de en güzel ve özel haliyle Akdeniz’de, yani kaynağında.

 

Akdeniz usulü zeytinyağı

Dayımgillerin sofrasındaki Akdeniz usulü zeytinyağı beni benden alıp taaa buralara kadar getirdi. Yok daha neler zeytinyağına ekmek bandırılıp yenir mi diyen ben, Akdeniz Bölgesi’ne has zeytinlerin soğuk sıkım lezzetine kapıldım gittim. Rengine baktım enfes bir yeşil, böyle bir yeşil görmemişsinizdir iddia ederim, harika, kokladığım an Allah’ım o nasıl bir zeytin kokusudur beni benden alan dedim veee ekmeğimi bandıra bandıra yedim. Tadını size anlatmam mümkün değil. Yaşamanız lazım. Bir kahvaltıda bir kase zeytinyağı yenir mi? Yenir. Ben zeytinyağıyla böyle bir aşk yaşayınca, kader ağlarını ördü ve beni ülkemizin ilk zeytinyağı fabrikası olan Egeya Zeytinyağı Fabrikası’na kadar götürdü. Makinalarına kadar her şeyi yerli ve milli olan fabrikada zeytinyağı üretiminin nasıl yapıldığına şahitlik ettim. Harika bir deneyim oldu benim için.

Anadolu’nun sırrı zeytinyağında

Eve döner dönmez aşkla başladım zeytini ve zeytinyağını araştırmaya bir tek zeytin tanesi diyip geçmeyin, derya deniz bir alan ilginizi çekerse girin işin içine beni anlayacaksınız. Bilgi sonsuz. Yeni birşeyler öğrenmek hazların en büyüğü, yaşam kaynağı. Üstelik doğa o kadar muhteşem ki ondan öğreneceğimiz çok şey var. Şimdi son yıllarda bizim zeytin ağaçlarımızı kesip kesip ev yapanlar var ya onları da en derin sevgi ve saygılarımla anmadan da geçmek istemiyorum. Anladınız siz beni. Hal böyle olunca sizinle de paylaşayım istedim. Birlikte sahip çıkacağız bu eşsiz vatan Anadolumuza. Öncelikle birlik olup ağaçlarımızı kestirmeyeceğiz. Sonra da bir yandan da topraklarımıza yeniden yeniden zeytin ağacı ekeceğiz. Neden mi bunu yapacağız başta da dediğim gibi yaşamak ağır bastığından.

 

 

Türkiye’nin ilk zeytinyağı fabrikası 

Biz Egeya Zeytin Fabrikası‘na geri dönelim. Kendilerini uzun uzun anlatmadan tanımlamaları çok hoşuma gitti. Hikayelerini şöyle yazmışlar: “Egeya markamız ve fabrikamız bir sonuç gibi görünse de, bir ailenin, bir yörenin ve bir soyadın 100 yıl gerilere giden yolculuğudur. Bu serüven dedemizden başlar. Kendisi hem iyi bir zeytin ağacı yetiştiricisi, hem de Türkiye’nin ilk zeytinyağı fabrikasının sahibidir.” Misafirperverlikleri, temizlik anlayışları, güler yüzlü personelleri ile, işini günümüz şartlarında hakkıyla yerine getiren bir müessese Egeya Zeytin Fabrikaları. Tüm bunları yaşayınca derhal kendimi Egeya Zeytin Fabrikaları marka elçisi ilan ettim. Ne yediğimizi bilemediğimiz bu enteresan günlerde seçimlerimiz önemli çünkü sağlık şakaya gelmez. Evime aşkla sızan bu enfes, besin değeri yüksek, soğuk sıkım, zeytinyağını herkes tanısın, tatsın ve sağlık bulsun istedim. Sağolsun fabrika müdürü Fuat Bey de samimiyetle bu teklifimi kabul ettiler.

 

Sıvı altın değerinde zeytinyağı

Çocukluğumdan beri zeytinyağı ile saç maskesi yapan ben. Güzelliğini zeytinyağına borçlu olan yine ben. Akdeniz insanının o çılgın güneşe karşı güneş koruyucu olarak zeytinyağı kullandığını öğrenip deneyen ve memnun kalan da ben.  Artık zeytinyağı da yemeye, hatta yemek demek hata olur zira içmeye başlamıştım. Çünkü Akdeniz’in beni sürekli çağıran o eşsiz, o nazenin davetine karşı kayıtsız kalamazdım. Onun o eşsiz güneşi ve doğasının insanoğluna sunduğu bir armağana nasıl karşı koyacaktım ki. Sıvı altın değerinde bir zeytinyağı ile tanışmıştım. Hal böyleyken Zeytinyağının bilmediğim başka ne faydaları varmış diye araştırmaya başladım. Okuduğum makalelerden aklımda kalanları hemen paylaşayım sevgili okur. Dediğim gibi konu derya deniz. Özellikle antik çağda zeytinyağı üretimi konusunu araştırmak çok keyifli öneririm.

 

 

Sağlıklı uzun yaşamın sırrı zeytinyağı

Akdeniz Mutfağı’nı incelediğinizde baş tacı edilen soğuk sıkım zeytinyağının sağlıklı uzun yaşamın sırrı olduğunu görürsünüz. Akdeniz tipi beslenme biçimi öncelikle kısıtlayıcı değildir. En güzel kısmı bu değil mi? Çünkü Akdeniz insanı sakindir ve ne yaptığını bilir.  Hal böyle olunca acelesi olmadan sakin olmanın en büyük kazanımı nedir derseniz sevgili okur, kalp sağlığını desteklemesi ve genel sağlık için çok faydalı olmasını söyleyebilirim size. Ben küçük bir tiyo verdim size, detayları merak ederseniz araştırın  Akdeniz Mutfağı’nı daha neler neler göreceksiniz. Yani sözün özü Akdeniz Mutfağı’nın baş tacı soğuk sıkım besin değeri yüksek kaliteli bir zeytinyağı kullanarak, kalp sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Kan şekeri seviyelerinizi düzenleyebilirsiniz. Beyin fonksiyonlarınızı korumaya yardımcı olabilirsiniz. Bağırsak sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Vücudunuzu kansere karşı koruyabilirsiniz. Kan yağlarınızı düzenleyebilirsiniz.

 

Zeytinyağıyla bedeninize yatırım yapın

Aynı zamanda kaliteli besin değeri yüksek soğuk sıkım bir zeytinyağı kullanarak, kolesterol seviyenizi kontrol altına alabilirsiniz. Kemiklerinizin güçlenmesine vesile olabilirsiniz. Bütün bu bedeninize yaptığınız yatırımlar sizin ruhen de daha iyi hissetmenize neden olacak. Çünkü beyni besleyen besin öğeleri aynı zamanda pozitif ruh haline de katkı sağlıyor. Demedi demeyin. Deneyin. Kaliteli bir zeytinyağı kullanmakla merkezi sinir sisteminizi destekleyecek, hücrelerinizin fonksiyonel işlemlerine katkı sağlayacak ve serotinin seviyenizin yükselmesine de yardımcı olacaksınız. Bilesiniz. Eğer kireçlenme ya da benzer kronik iltihaplanma rahatsızlıklarından şikayetçiyseniz, o zaman beslenme programınıza kaliteli soğuk sıkım bir zeytinyağını mutlaka ilave etmenizi öneririm.  Kaliteli bir zeytinyağı kullanırsanız, kemik erimesini önleyebilir ve kemiklerinizin mevcut yapısını korumasına yardımcı olabilirsiniz. Zira ben öyle yapıyorum.

 

Bağışıklık sisteminizi zeytinyağı korur

Besin değeri yüksek kaliteli bir zeytinyağı sağlıklı bağırsak florasını destekler. Bağırsak florası sindirim sisteminizden ruh halinize, hatta cildinize kadar tüm vücut fonksiyonları üzerinde etkili olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Kaliteli bir zeytinyağı kullanırsanız, bağışıklık sisteminizi desteklersiniz. İster soğuk algınlığından korunmak, isterseniz kanseri önlemek için, sağlıklı bir bağışıklık sistemi hayati önem taşır. İşte tam da bu yüzden bağışıklık sisteminiz sağlıklı yağları gerçekten çok sever. Vitamin ve mineral oranı en yüksek olan kaliteli bir soğuk sıkım zeytinyağı kullanırsanız, kan şekerinizi dengeler. Böylelikle diyabeti önlemeye yardımcı olursunuz. Zeytinyağı kan şekeri seviyesini sabit tuttuğu için, aynı zamanda kilo kontrolü için de birebirdir. Bu nedenle yağsız salataların soslarında soğuk sıkım zeytinyağı ve sirke kullanılır. Daha eski araştırmalar da zeytinyağı tüketilen Akdeniz beslenme tarzının kilo aldırmadığını gösteriyor, bilmenizi isterim.

 

Zeytinyağı tepeden tırnağa fayda sağlıyor

Sözün özü, kaliteli bir zeytinyağı kullanmak, insan vücudu için tepeden tırnağa fayda sağlıyor. Bu yüzden, altın değerindeki bu gıdayı günlük öğünlerinizden eksik etmeyin. Yani sizin anlayacağınız soğuk sıkım Zeytinyağı, besin değeri yüksek bir yağdır ve birçok sağlık faydası sunar. Sofralarınızdan soğuk sıkım zeytinyağını eksik etmemelisiniz. Çünkü bu yöntemle üretilen zeytinyağı, daha az işlem görmüş ve daha yoğun aroma ve besin içeriğine sahiptir. Daha detaylı bilgi isterseniz @bitterlediyardiyar instagram hesabımdan takip edebilirsiniz. Bu konu hakkında araştırma yapmaya devam edip oradan da sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Aaa bir de size bir sürprizim var. Marka elçiliğini üstlendiğim Egeya Yağ Fabrikaları’ndan özel fiyatla fabrikadan halka satış yapacağım. Detaylı bilgi almak istiyorsanız mail ya da mesaj yoluyla benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

©2024 Anadolu Gezi Rehberi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account