Anadolu Uygarlıklarından İzler Ankara Projesi, 6-20 Nisan tarihleri arasında Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde gerçekleştirilecektir.

 

 

 

Anadolu Medeniyeleri Müzesi’nin 100. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri kapsamında gerçekleşecek olan sergi, konser, panel etkinliğinin Proje Koordinatörlüğünü Siret Uyanık yapmaktadır. GaleriM Sanat Galerisi’nin yürüttüğü Sanat Projesi’ne Kültür ve Turizm Bakanlığı katkı sağlamaktadır.

60’a yakın sanatçıya ait resim, heykel ve seramik eserlerin sergileneceği projede Devlet Opera ve Balesi’ de iki konser verecektir. Süleyman Saim Tekcan, Devrim Erbil, Mustafa Pilevneli, Mustafa Ayaz, Aydın Ayan, Mehmet Tüzüm Kızılcan gibi dönemin usta sanatçıları yer almaktadır. Ayrıca sergi süresince bir panel, iki de konferans düzenlenecektir. Anadolu Uygarlıklarından İzler Ankara Projesi, geçmişin izleri dönemin yansımaları ve geleceğe aktarımı bağlamında sanatın estetik etkisi ile birleştirilmesi ve farklı disiplinlerin yorumlarıyla izleyiciyle buluşması amacıyla hazırlanmıştır.

Coğrafi açıdan kıtaların, denizlerin; doğudan batıya, güneyden kuzeye giden yolların ve insan topluluklarının buluştuğu, dünyanın en stratejik noktasındaki bu topraklar; bu çok özel konum nedeniyle “Uygarlıkların Beşiği” olabilmiştir. Bu proje kapsamında ürün ortaya koyan sanatçılar da bu durumun bilincinde olarak; çeşitliliği sanatsal yönden özel bir değer olarak benimseyip, nitelikli yapıtlar ortaya koymuşlardır. Anadolu‘dan ilham almış sanatçılar eserleriyle, geçmişi bugüne taşıdı, bugünü de yarına.

Sergi, Anadolu Medeniyeleri Müzesi’nde 6-20 Nisan tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account