Meşher X MUBI iş birliğiyle Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı Sergisi 

 

 

 

Çiğdem Simavi hâmiliğinde ve ÜNLÜ & Co sponsorluğunda düzenlenen, Deniz Artun’un küratörlüğünde gerçekleşen Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı sergisi yaklaşık 1850–1950 arasında Türkiye’de yaşamış ve yaratmış sanatçı kadınların eserlerinden bir seçkiye yer veriyor.  Meşher’in üç katında gerçekleşen sergide, 117 sanatçıdan 232 eser yer alıyor.

Ben-Sen-Onlar, ismini Şükran Aziz’in sergideki bir eserinden alıyor. Sergi, çoğunluğu “Ben”leşememiş ve dolayısıyla sanat tarihi tarafından kaydedilmemiş kadınları tek tek fark etmenin yanı sıra, kolektif bir “Biz”in oluşabilme koşullarını da araştırıyor. Aynı zamanda Meşher bu sergi ile, Türkiye’den çağdaş sanatçı kadınları köklerini keşfetmeye davet ediyor.

Küratör Deniz Artun, serginin her bir kadının hatta her bir eserin alternatif tarihler kurabileceği “Biz”e bir çağrı olduğunu belirtiyor.

 

Meşher X MUBI iş birliği

Bu sergi ile “Biz”e yapılan çağrı kapsamında, Meşher ve MUBI, yönetmen kadınların filmlerinden oluşan özel bir seçki hazırladı. Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı sergisinin küratoryal bakış açısından hareketle seçilen 12 film, MUBI’de yayımlanacak. Bu iş birliği ile, farklı dönemlerde yaşamış ve farklı coğrafyalardan gelen sanatçı kadınlar ile kadın olmak konularına odaklı anlatılarla sinemadaki kadınlara dikkat çekmek ve bir “Biz” oluşturmak amaçlanıyor. Seçkide A. Lily Aminpour, Haifaa Al-Mansour, Naziha Arebi, Kim Bora, Caroline Champetier, Barbara Hammer, Kim Cho-Hee, Joanna Hogg, Nadine Labaki, Azra Deniz Okyay, Agnès Varda ve Chloé Zhao’nun yapıtları yer alıyor.

Seçkideki filmler, 30 günlük MUBI deneme süresi ile 31 Mart 2022’ye kadar https://mubi.com/mesher adresinden “Ben-Sen-Onlar” kodu ile giriş yapılarak seyredilebilir.

Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı sergisi, 27 Mart 2022 tarihine kadar İstiklal Caddesi’ndeki Meşher’de izlenebilir.

©2023 Anadolu Gezi Rehberi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account