Yazlık Ilıcası, tarihin derinliklerinden gelen şifalı suyu günümüz insanlarına sunuyor. Ilıca, Kocaeli’nin Gölcük ilçesine bağlı Yazlık Köyü’ne yaklaşık 500 m. mesafede, Ilıca Deresi yatağında yer alıyor. Doğu Roma İmparatorluğu Dönemine ait olan yapıdan akan su sedef ve mide hastalıklarına iyi geliyor.

2. yüzyılda deniz ticareti ve gemiciliğinin yoğun olduğu İzmit namıdiğer Nikomedia’nın güney bölgesinde kurulan antik yerleşimler içinde Astakos, Eribolos, Herakleion’a bağlı küçük metropolisler ya da bunların geniş yerleşimleri dahilinde bir kültür merkezi veya sağlık merkezi olarak hizmet verdiği düşünülen Ilıca, antik çağlardan beri kullanılmaktadır. Tarihi II. yüzyıl Roma Dönemine kadar dayanan termal tesis, Gölcük Belediyesi’nin “tarihe saygı” projesi kapsamında yenilendi ve bugünkü modern görünümüne kavuştu.

Roma dönemine ait Kocaeli’ndeki tek sağlık yapısı

Yazlık Ilıcası’nda halen kullanımına devam edilen suyun tahlili yaptırılmış, sakinleştirici, ağrı kesici ve metobolizma fonksiyonlarını düzenleyici etkisi olduğu ve birçok hastalığa iyi geldiği, su sıcaklığının 22 ile 37 santigrat derece arasında değiştiği tespit edilmiş. Yetkililer, Termal Turizm Bölgesi ilan edilen Yazlık’ta yaptıkları sıcak su sondajının ardından açıkladıkları sonuçlar ile burada çıkan suyun sedef gibi cilt hastalıklarına, mide hastalıklarının yanısıra astım gibi birçok hastalığa iyi geldiğini ifade ettiler. Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemleri’nde sağlık merkezi olarak kullanılmış olan Yazlık Ilıcası, Roma döneminden kalmış günümüzde de kullanılan Kocaeli’ndeki tek sağlık yapısıdır.

Termal suyun faydaları

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan tahlil ve tetkikler neticesinde termal suyun selenyum, çinko, alüminyum, sodyum, demir, mangan, kalsiyum florür, bromür, klorür, bikarbonat, sülfat, hidrojen sülfür, sülfür (kükürt) ihtiva ettiği ve egzama, akne, sedef hastalığı, eklem hastalıkları, kireçlenmeler, yumuşak doku romatizmaları, yaralanmalar sonucu oluşan hastalıkların tedavisi, kısırlık, sindirim sistemi rahatsızlıkları, inhalasyon yolu ile kronik solunum yolu hastalıkların tedavisinde yararlı ve etken olduğu tespit edilmiş. Ayrıca termal suyun yaşlanmayı geciktirme, bağışıklık sistemini güçlendirme, hücre yenileme, kansızlık, uykusuzluk, genel vücut güçsüzlüğü, kemik erimesini önleme, kanı dezenfekte etme, hazmı kolaylaştırma, vücudun su dengesini sağlama, mide asidinin oluşumunu engelleme, ağız kokusunu giderme, bakterilere karşı vücuda direnç kazandırma, safra salgısını canlandırma gibi bir çok faydaları bulunmaktadır. Pandemi sürecinde önlemlerini alan Yazlık Ilıcası’nda günlük 2 saatlik kullanım yapılabiliyor, her kullanımda havuzda en fazla 20 kişi bulunabiliyor. Günlük 2 saat kullanım ücreti haftaiçi 35, haftasonu ise 40 TL. Havuzu kullanmak isteyenler kişisel eşyalarını kendileri getiriyor.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account