Erzurum’da bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilen Uluslararası Emrah Özbay Buz Tırmanış Festivali, dağcıların donmuş şelaleye tırmanışıyla başladı.

 

Uzundere ve Tortum ilçelerindeki buz tutan şelalelerde, Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesinin destekleriyle düzenlenen festivale, Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Fransa, İtalya, Romanya ve İtalya’dan 33 sporcu katıldı. Organizasyonun ilk gününde soğuğa karşı dayanıklı kıyafetler giyen dağcılar, ip ve çeşitli aparatlar yardımıyla Tortum ilçesinde buz tutan bir şelaleye tırmandı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri nedeniyle önceki yıllara göre daha az sporcunun katıldığı ve sosyal mesafe kuralı gözetilerek tek tek tırmanış yapılan etkinlikte, sporcuların buz tırmanışı renkli görüntüler oluşturdu.

 

 

İkinci etap İzmir’de kaya tırmanışı olarak devam edecek

Erzurum Valisi Okay Memiş, gazetecilere yaptığı açıklamada, festivali bu yıl önceki senelere göre Kovid-19 önlemleri çerçevesinde yaptıklarını söyledi. Etkinliğin ilk etabının Erzurum’da buz tırmanışı, ikinci etabının ise İzmir’de kaya tırmanışı olarak devam edeceğini belirten Memiş, şunları kaydetti: “Şu an gördüğümüz güzergah Serafin Şelalesi olarak adlandırılıyor. Yine dağcıların rahmetli İbrahim Erkal adına tırmanış yaptıkları başka bir güzergah var. 3 tane farklı güzergah ve rota var. Burada dünya çapında kaya tırmanışı ve buz tırmanışında bilinen meşhur sporcularımız var, onlarla beraberiz. Amacımız hem böyle ekstrem sporları hem doğayı hem de Erzurum’u ve İzmir’i tanıtmak. İnsanları bu doğanın bir parçası olarak ilimize davet etmek istiyoruz. Rahmetli Emrah Özbay kardeşimiz Dokuz Eylül Üniversitesi’nin öğrencisiydi. Bu organizasyonu, hayatını kaybeden bu kardeşimizin anısına da yapıyoruz.”

 

 

Festival 31 Ocak’a kadar devam edecek

Memiş, festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve katılan sporculara teşekkür etti. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar da festivalde dünyaca ünlü birçok sporcunun yer aldığını kaydetti. Hayatını kaydeden Emrah Özbay’ı rahmetle yad ettiklerini aktaran Hotar, etkinliğin bundan sonra da devam edeceğini dile getirdi. Festivalin Erzurum ayağı, 31 Ocak’a kadar devam edecek.

 

Erzurum Uzundere ilçesindeki Tortum Şelalesi

Afrika’daki Zambezi Nehri üzerindeki Vietorio Şelalesi 120 metre yükseklik ile dünyanın en yüksek şelalesi, ABD’de Erie Gölü ile Ontario Gölü arasındaki Niagara Şelalesi 51 metre yükseklik ile ikinci, 48 metre yükseklik ile dünyanın üçüncü yüksek şelalesi Uzundere ilçesindeki Tortum Şelalesidir. Şelalemiz oluşumu açısından ise dünyanın ikinci önemli şelalesidir. Tortum ilçe merkezine 20 km mesafedeki şelale,  22 metre genişliğinde ve 50 metre yüksekliğindedir. İlkbaharda çoğalan ve 400 m³/sn. debi civarında akan sular aşağıda bir dev kazanı meydana getirmiştir. Dev kazanına bir çığ gibi akan sular,  güneşli havalarda gökkuşağı meydana getirmekte ve çevreye doyumsuz bir manzara hakim olmaktadır.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account