Şöyle bir dönüp bakıyorum da ne güzel sabahlara uyandık. Her tarafımız saflığı ve temizliği temsil eden bembeyaz bir renge, karla kaplı manzaralara uyandık. Kimimiz altına tepsi koyup kaydı, kimimiz çocuğunu karlara gömdü, kimimiz kahvesini kitabını alıp manzaraya eşlik etti, kimimiz giyindi kıyafetlerini fotoğraflar çekildi, kimimiz manzaraya hayranlıkla baka kaldı… Her ne yapıyor olursak olalım çoğumuz memnun kaldık kardan, “barajlarımız doluyor” dedik, sevindik. E tabi diğer yandan yolda kalan arabasını kardan bulamayan insanlara sabır ve geçmiş olsun dileklerimi de yolluyorum. Sokakta kalan insanlara, sokak hayvanlarına da üzülüyor onları unutmuyorum. Lütfen elimizden geleni yapalım. Biz birlik olduğumuz sürece her şey daha güzel olur.

Derlemiş olduğum kültür sanat etkinliklerini merakla bekleyenler olmuş çok güzel geri dönüşler aldık. Benim gibi sizlerde ruhunuzu dinlendirmeyi tercih etmişsiniz. İnanın çok mutlu oldum.  Her hafta paylaşacağım ve paylaştıkça hep beraber kafamızı dağıtıp, bambaşka dünyalara, güzel hikayelere açılacağız. Hepinize kucak dolusu sevgilerimi iletiyorum. Sağlıkla, sevgiyle ve bizi takipte kalın…

 

Bu haftanın kültür sanat etkinlikleri;

21 Şubat Pazar Saat 15:00’de

Lerzan Pamir’in yönetmenliğini üstlendiği, Aslı Tandoğan, Anıl Altınöz ve Mert Aydın tarafından canlandırılan masallar çocuklara eğlenceli dakikalar yaşatacak.

Detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/user/issanatsm

 

22 Şubat Pazartesi Saat 20:30’da

Yine İşsanat’ın bize sunduğu güzel bir hikaye dinletisi “İnsan Sadece Bir Araç”  Haldun Taner’den…

Detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/user/issanatsm

 

24 Şubat Çarşamba Saat 18:00’da

Anadolu Uygarlıkları Konferansları

Tüpraş ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle 2011 yılında başlatılan “Anadolu Uygarlıkları” Kitap Serisi kapsamında düzenlenen Anadolu Uygarlıkları Konferansları’nda bu ay, Antikçağ’da Anadolu’ya damgasını vuran güçlü Pers İmparatorluğu ele alınacak.

Yaklaşık 200 yıl boyunca Anadolu’nun büyük bir kısmına hâkim olan Persler, birbirinden farklı kültür ve toplumların barış içinde bir arada var olabildiği bir imparatorluk kurmuşlardır. Oluşturdukları satraplık (valilik) sistemiyle Anadolu halkları, Perslerin hoşgörüsü çerçevesinde yönetilmişler ve kendi kimliklerinden ödün vermemişlerdir. Pers ve Anadolu halklarının yaşam biçimleri, bir sentez oluşturmuş ve “Anadolu-Pers” olarak adlandırılan bu kültürün yansıması, başta arkeolojik eserler olmak üzere, sanatın diğer alanlarında da kendini göstermiştir.

Kültürel mirasa sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara kalıcı eserler bırakmak amacıyla hazırlanan “Anadolu Uygarlıkları” serisi toplam 12 kitaptan oluşan ve Anadolu’da yaşamış medeniyetlere dair en güncel araştırmaları bir araya getiren bir külliyat sunuyor. Projenin hayata geçirilmesinden dokuz yıl sonra kitaplar, daha geniş bir okur kitlesinin de yararlanması için yenilenen tasarımları ve güncellenen içerikleriyle yeniden yayımlanıyor.

Benimde heyecanla beklediğim herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye aşağıdaki linkten katılabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCkSlBOVNKV-XdUtNRwXeQnQ

 

24 Şubat Çarşamba Saat 20:30’da

Kadırga Sanat Söyleşileri Sinan Eren Erk

“Çağdaş Sanat Üzerine Düşünmek”

Çağdaş sanat nedir? Bugün hangi sergilerle ve nasıl karşılaşıyoruz? Bir sergi ne anlatır? Yazı ve eser arasındaki bağlantı nasıl bulunabilir? Sanatçının ve eleştirmeninin bu denklemdeki yeri ne olabilir? Küratör ve sanat yazarı Sinan Eren Erk, sanatta modernizmle başlayan sürecin tarihsel gelişimini ve çağdaş sanat fikrinin günümüzde hangi noktaya geldiğini yorumluyor. Detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.fatih.bel.tr/kadirga-sanat-soylesileri-25584

 

25 Şubat 2021 Perşembe saat: 20.30’da

Milli Reasürans Oda Orkestrası

Detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/user/issanatsm

 

26 Şubat 2021 Cuma Saat 20:30’da

İrfan Semamızın Bir Yıldızı: Ali Ulvi Kurucu

Anma Programı
İrfan Semamızın Bir Yıldızı: Ali Ulvi Kurucu
Prof. Dr. Mustafa Küçükaşcı, Prof. Dr. Mustafa Fayda, Mehmet Hadi Duran, Yöneten: Mahmut Bıyıklı

Yakın tarihimizin önemli isimleriyle yakın dostluklar kurmuş medeniyet birikimimizi yeni nesillere taşıma noktasında olağanüstü gayret göstermiş Ali Ulvi Kurucu, ilim irfan dünyamızın müstesna şahsiyetlerindendir. Yazdığı eserlerde mili manevi değerleri işlemiş konuşmalarında daima mutluluk çağının örnekliğini günümüze taşımıştır. Beş ciltlik hatıratında son yüzyıla dair önemli tanıklıklarda bulunan Kurucu’yu yakından tanıyan dostları anlatıyor. Detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.fatih.bel.tr/i%CC%87rfan-semamizin-bir-yildizi:-ali-ulvi-kurucu-45668

 

5 Yorum
  1. Eren 5 ay önce

    Harikasınız Gizem Hanım. Bizleri bilgilendiren güzel ve samimi bir yazı olmuş. Devamını bekliyoruz.

  2. Emre 5 ay önce

    Güzel bir yazı olmuş, tebrikler.

  3. Ayça Korkmaz 5 ay önce

    Başarılarının devamını dilerim kardeşim 👏❤

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account