Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Yahya Kaptan’ın, Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan evi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle müzeye çevrilerek turizme kazandırılacak.

 

Kuvayı Milliye komutanlarından Yahya Kaptan‘ın, Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan evi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle restore edilerek müzeye çevrilecek. Tavşancıl bölgesinin 750 yıllık tarihi geçmişe sahip olduğunu ifade eden Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, konu hakkında şu bilgileri verdi.  “Bu tarihi ön plana çıkarmak ve turizme kazandırmak amacıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunduğumuz proje beğenildi. Bakan yardımcıları bu bölgede inceleme yaptı. 63 rölövesi bitmiş tarihi evimiz var. İnşallah nisan ayında da ihalesinin yapılması bekleniyor. Burada tarihimizi ve geçmişimizi canlandıracağız, turizme ve insanlığa kazandıracağız.” dedi.

 

İmece usulüyle müze oluşturacağız

Osmanlı’nın bütün dönemlerinden izler taşıyan Tavşancıl bölgesinin Kurtuluş Savaşı mücadelesinde de önemli konuma sahip olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Hamza Şayir, “Savaşın kahramanlarından Yahya Kaptan’ın evi ve karargah olarak kullandığı yapılar da bu bölgede. O dönemde önemli olaylara şahitlik eden evi restore ederek müzeye çevirmeyi hedefliyoruz. Yahya Kaptan’ın tarihi evi tescillenip rölövesi bitirildi. Köylülerimizde, bu bölgede yaşayanlarda bazı belge ve eşyalar var. Vatandaşlarımız heyecanla müzenin açılmasını bekliyor. ‘Başkanım müzeyi açtığınızda bu belgeyi, tarihi eşyayı hediye edeceğiz’ diyen vatandaşlarımız var. İmece usulüyle müze oluşturacağız.” ifadelerini kullandı.

 

Atatürk, Nutuk’ta 20-25 sayfayı sadece Yahya Kaptan’a ayırmış”

“Kurtuluş Savaşı’nda bu bölgelere İngilizler ile Yunanlar’ın çıkarma yaptığını aktaran Başkan Hamza Şayir, şunları söyledi. “Yahya Kaptan, yanındaki kahramanlarla büyük kahramanlık örneği göstermiş. Hatta Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk’ta 20-25 sayfayı sadece Yahya Kaptan’a ayırmış, o kadar önemli bir kahraman. Burası çok stratejik konumdaymış. Anadolu’ya açılan kapı. Bir telgraf karargahı da burada bulunuyordu. Haberleşme Yahya Kaptan aracılığıyla yapılıyordu. Tarihimizi ön plana çıkarıp Dilovası’na kazandırmaktan mutluluk duyacağız.”

 

Telgraf konuşmalarında yaşanan kahramanlık tek tek anlatılıyor

Bölgenin tarihini öğrendikçe daha da heyecanlandıklarını dile getiren Başkan Şayir, “İngilizler İstanbul’u kuşattığında, bu bölgeden Anadolu’ya açılmak isteniyor. Buradan Anadolu’ya geçişlerde Yahya Kaptan büyük mücadele veriyor, geçit vermiyor. Çok sıcak çatışmalara giriyor. Burası tam bir boğaz çünkü gemilerin buradan Anadolu’ya açılması gerekiyor. Bu bölge onun için çok önemli. O döneme ait telgraf konuşmalarında yaşanan kahramanlık tek tek anlatılıyor. Bunları okudukça, gördükçe çok heyecanlandık.” diye konuştu.

 

Yahya Kaptan’ın mezarı da Dilovası’nda

Yahya Kaptan’ın mezarının da Dilovası’nda bulunduğunu anımsatan Şayir, “İstanbul’a çok yakın, Bursa’ya yakın mesafede. Burada 23 milyonluk bir nüfusun üçgenindeyiz. Bu bölge turizme kazandırıldıktan sonra her hafta sonu insanların keyifle dolaşabileceği bir yer olacak.” dedi. Şayir, Yahya Kaptan’ın şehit edilişinin 101. yılı olduğunu belirterek, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı kahramanlarını rahmetle andığını kaydetti.

 

Milli Mücadelenin yiğit insanlarından Yahya Kaptan

Araştırmacı gazeteci ve belgesel yönetmeni İsmail Kahraman da Yahya Kaptan’ın vatan için canını ortaya koyduğunu, üstün hizmet ve başarı gösterdiğini, Kurtuluş Savaşı cephelerine silah ve malzeme taşınmasına öncülük ettiğini aktardı. İngilizler ve Yunanların Dilovası ve Gebze’yi işgal etmelerinden sonra halka yaptıkları büyük zulme karşı mücadele veren Yahya Kaptan’ın 101 yıl önce Tavşancıl’da şehit edildiğini anımsatan Kahraman, “Yahya Kaptan, Milli Mücadelenin zor şartlarında bileğine, yüreğine ve zekasına güvenildiği için yola çıkılan yiğit insanlardan biridir.” dedi.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account