Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hayat sekteye uğradı. Uzun bir süre evlerimize kapandık, sağlığımızı korumak için kendimizi izole ettik, kabuğumuza çekildik. Her şeyin bir anda durduğu, moral ve motivasyonumuzu büyük ölçüde kaybettiğimiz bu dönemde üretmeye hiç ara vermeyenler, yüzümüzde bir küçük gülümseme yaratmak için çalışanlar da vardı. Faaliyetlerini başarılı oyuncu Aydın Sigalı’nın genel sanat yönetmenliğinde sürdüren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, süreç boyunca hız kesmeden devam ettiği çalışmalarla ilimizde pandeminin gülen yüzü oldu, olmaya da devam ediyor.

Dijital ortamda canlı yayınlarla tiyatro

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü ile birlikte Kocaeli Şehir Tiyatroları  dijital ortamda canlı yayınlarla tiyatro seyircisiyle buluşmaya başladı. Proje büyük ilgi gördü ve ilk oyundan itibaren çok yüksek izlenme oranlarına ulaştı. Ardından Kocaeli Şehir Tiyatroları tiyatro çalışanlarıyla birlikte maske kullanımı ve evde kalmak ile ilgili birer dakikalık farkındalık videoları hazırladı; bunları sosyal medyadan yayınladı. 1 Haziran itibariyle de kurumsal çalışmalarına başlama kararı aldı. ‘Mesafeli Kabare’nin provalarına başladı. Evde kaldığımız süreçte yaşadıklarımızı, tebessümle hatırlayacağımız anekdotları konu alan neşeli bir oyun hazırlandı. 4 Temmuz’da açık havada mesafeli bir prömiyer yaptı. İşin güzel tarafı şu ki oyun, oyuncularımız tarafından da mesafeli oynanıyordu. Bu da dünyada bir ilk oldu.

 

 

Kocaeli Şehir Tiyatroları Kara Fatma adlı oyunu sahneledi

2 Temmuz tarihi, milli mücadelemizin kahramanlarından Kara Fatma olarak tanınan Fatma Seher’in ölüm yıl dönümüydü. Servetiye Cephesi kitabının tanıtımında Kocaeli Şehir Tiyatroları Kara Fatma adlı oyunu sahneledi. Oyun, anlatı tekniği ön plana alınıp pandemiye uygun şekilde yeniden rejilendirerek çıkarıldı. ‘Kara Fatma’, pandemi dönemi sonrasında salona seyirci alarak oynanan bir oyun oldu ve bu anlamda Türkiye’de seyirciyi açık alanda değil de tiyatro salonunda mesafeli oturtan ilk tiyatro oldu. Sonrasında 15 Temmuz Şehitlerini Anma Günü’nde de oyuncu Mehmet Çevik’in projelendirdiği programla senfoni orkestrasıyla buluştuk. Günün anlam ve önemine dair sahnelenen ‘Kurtuluş Senfonileri’, hain darbe girişimini unutmamak ve unutturmamak adına halkla etkili bir buluşma sağladı.

 

Pandemi sürecinde maskenin doğru kullanımına dikkat çekti

İçinden geçtiğimiz pandemi sürecinde maskenin doğru kullanımı hala büyük önem taşıyor. Pandemiyi yaşadığımız ilk günlerde Kocaeli Şehir Tiyatroları bir de buna dikkat çekmek amacıyla esprili bir sokak etkinliği düzenledi. Sağlıkçıların kullandığı koruyucu tulumlardan giyen tiyatro sanatçıları, ellerinde sedye ve megafonla bir anda maskesini yanlış takan vatandaşların önüne çıkarak, onları uyardı. ‘Flash mob’ denilen bu teknikle bir farkındalık yaratmak amaçlandı. Vatandaşlar çok şaşırdılar. Derhal maskeler düzeltildi ve gözlerde hemen bir tebessüm belirdi. Sonra bazılarıyla kısa röportajlar yapıldı. Üstelik Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın bu projesi ulusal televizyon kanallarının ana haberlerine kadar  da çıktı.

 

Kocaeli Şehir Tiyatroları, bu süreçte çocukları da unutmadı

Yetişkinler için bol bol proje üreten Kocaeli Şehir Tiyatroları, bu süreçte çocukları da unutmadı. ‘Yaramaz Notalar’ adlı çok sevdiğimiz bir masalı, oyun haline dönüştürdü. Oyun, tiyatro sanatçısı Hayal Şahin tarafından, pandemi önlemlerine uygun olarak hazırlandı. Ağustos ayının ikinci haftasından sonra prömiyer yaptı. Bu harika oyun açık havada Kocaeli’nin 12 ilçesini dolaşarak çocuklar için oynandı. İlgiyle izlendi.

 

 

Her pazar günü Nostalji Kuşağı

Kocaeli Şehir Tiyatroları dijital ortamda sergilediği oyunlar, pandemi dönemine uygun olarak sahnelenen ‘Mesafeli Kabare’ ve yaptığı sokak etkinlikleriyle Kocaeli halkına sadece moral vermekle kalmadı; yarattığı farkındalıkla sanatın gücünü hepimize bir kez daha gösterdi. Şimdi de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları her pazar günü Nostalji Kuşağı’nda 2 oyuna web adresinden canlı yayın olarak izleyicisiyle buluşturuyor. Bu hafta canlı yayınla  13 Aralık Pazar günü saat 14.00’te matine programında “Mavi Yelkenli” adlı tiyatro oyunu, 20.00 suarede de “Ay Işığı’nda Şamata” isimli oyunlar evlere konuk olacak.

 

Mavi Yelkenli’ sizi bekliyor olacak

Kocaeli Şehir Tiyatroları 2015-2016 tiyatro sezonunda sahneye koyulan Mavı Yelkenli isimli çocuk oyununu bu pazar günü Nostalji Kuşağı’nda canlı yayında çocuklarla buluşturacak. Oyunun konusu: Piri Resi’in 1513 yılında çizdiği haritasından yola çıkan ve hazine bulmanın peşine düşen iki kaptan, kendilerini denizcilik kütüphanesinde bulurlar. Ancak kütüphanede hiç ummadıkları olaylar gelişir. Kütüphaneci, mühendis ve öğrencilerin yardımıyla kendilerine Mavi Yelkenli bir gemi yaparlar. Ancak yola çıkmak için seyircinin hayal gücüne ve katılımına ihtiyaç duyarlar. Oyun kahramanları birlikte bu macerayı yaşamak ve onlara yardımcı olmak isteyenler, Mavi Yelkenli’ sizi bekliyor olacak.

 

 

Herkese iyi seyirler

Kocaeli Şehir Tiyatroları aynız amanda  2009 Mart ayının sonunda ilk defa Kocaeli izleyicisiyle buluşan,  Türk Edebiyatı’nın büyük ustası Haldun Taner’in “Ay Işığında Şamata” adlı eserini de 13 Aralık Pazar günü saat 20.00’de nostalji kuşağında suarede canlı yayında evlere konuk olacak. Türk edebiyatı ve tiyatrosunun büyük ustası, ‘Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucularından Haldun Taner’in ünlü ‘Ay ışığında Çalışkur’ öyküsünden uyarladığı ‘Ay Işığında Şamata’ adlı oyun Moda’daki görkemli ay ışığına boğulmuş Çalışkur Apartmanı’nda kutlanan doğum gününü ve çevrede olup bitenleri, iki ayrı bakış açısıyla bir ömürlük sorunları dile getiriyor. Oyunları tiyatro.kocaeli.bel.tr adresi üzerinden izleyebilirsiniz. Herkese iyi seyirler.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account