Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Haçlı Seferleri güzergahında bir durak olan İzmit (Nicomedia)’in tarihine tanıklık edecek, İskender Pala’nın yazdığı ve Aydın Sigalı’nın yöneteceği, “Kılıçarslan” adlı oyun ile yine büyük bir projeye hazırlanıyor. Tarihimizde yer almış kahramanların hak ettikleri değerleri, tiyatro sanatı yoluyla vurgulamak ve bunu genç nesillere aktarmak için yola çıkan Şehir Tiyatrosu, yine bir ilke imza atıyor.

 

Şehir Tiyatrosu, oyunun aksiyon sahnelerinde yer vermek üzere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan ve projenin içinde yer almak isteyen gönüllüleri seçmeye başladı. İlginç ve özel bir dekoru olacak oyunda rol alacak bazı oyunculara kılıç eğitimi verilecek. Covit salgını ile ilgili tüm önlemleri hassasiyetle alan Kocaeli Şehir Tiyatroları, yeni oyun için özel maskeli kostümler tasarlatıyor. Kurumsal aidiyeti ön plana alan Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, kentimizde yaşayan tarih danışmanlarının da desteğiyle topyekün büyük bir projeye hazırlanıyor. Ayrıca ülke çapındaki tasarımcılarında görev aldığı bu projeye, pandemi sürecinin gerektirdiği tedbirleri de alarak büyük bir titizlikle hazırlanan Şehir Tiyatroları, Aralık ayı içerisinde sahnelemeyi planladığı “Kılıçarslan” oyunuyla, milli değerlerimize ve günümüzün sorunlarıyla bu tarihsel sürecin nasıl bir benzerlik taşıdığına dikkat çekmeyi hedefliyor.

 

Kocaeli Tarihi’ne ışık tutacak

11. yüzyılda, Selçuklular’ın genişleme çabaları Bizans ile aralarının bozulmasına neden olur. Bizans İmparatorluğu Türk ilerleyişini durdurmak ve zaman kazanmak amacıyla Kutalmışoğlu Süleyman Şah ile bir anlaşma yaparlar. 1081 yılında yapılan Dragos Çayı Anlaşması’na göre,  Dragos Çayı iki devlet arasında sınır olur. Belli bir miktar para tazminat olarak Selçuklular’a verilecek, Selçuklular Bizans topraklarına saldırmayacak, buna karşılık Bizans, bütün Anadolu’yu Türkler’e bırakacaktı. Süleyman Şah’ın 1086 yılında ölümünden sonra oğlu Kılıç Arslan Türkiye Selçuklu Devleti’nin kurucusu Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın oğlu ve ikinci Türkiye Selçuklu Sultanı Kılıçarslan, 1. Haçlı Seferi’nde mağlup olup başkent İznik’i Bizans’a teslim etmek zorunda kaldıktan sonra 1101 Haçlı Seferi’nde üç ayrı Haçlı Ordusu’na karşı kazandığı başarılarla Haçlı Hareketi’ni durdurmuş. İstanbul’dan Suriye’ye giden yolun hem Bizans hem de Haçlı Ordularına kapanmasını sağlamış. İzmit ve bölgesi kadim yol ağları üzerinde bulunan İpek Yolu’nun Konstantinopolis’e bağlayan Nicomedia ayağını oluşturuyordu. Ayrıca Doğu Roma’nın Anadolu’daki askeri güzergâhlarının önemli bir yol başı idi. Doğudan gelen yollar ise buradan nihai olarak İstanbul’a ulaşıyordu. Bu nedenle İzmit’i Haçlı Seferleri bağlamında düşünürken ve anlamaya çalışırken bu hassas noktaya dikkat edilmelidir. Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın “Kılıçaslan”‘ın hayatını konu alan yeni oyunu Kocaeli Tarihi’ne ışık tutacak.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account