Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde Roma Dönemi’ne ait mağara keşfedildi. Kocaeli Müze Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar neticesinde gerçekleştirilen keşif sonrası ‘eşsiz bir eser’ olduğu vurgulanan sunak bulundu. Sunağa Kandıra Kybelesi ismi verildi.

 

 

 

Tarihin her zaman en önemli kentlerinde biri olan Kocaeli’de yine heyecan verici bir keşif yapıldı. Kandıra Hacılar köyüne bağlı Yağbulu mevkiinde Kocaeli Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından bir mağara tespit edildi. Mağaranın içerisinde yapılan araştırmalarda kandiller, seramik parçaları ve Kybele kabartmalı yazıtlı bir sunak tespit edildi.

Mağarada bulunmuş olan yazıtlı ve Kybele tasvirli sunağın ön cephesi bir tapınağın ön cephesi olarak işlenmiş. Tanrıça iki sütunlu üçgen alınlıklı bir naiskosun içerisinde bir tahta oturmakta ve sadece sol yanında bir aslan betimi olduğu belirlendi. Üçgen alınlığın hemen üst kısmında yazıt mevcut. Ancak yazıt deforme olduğundan okunamadı.

Mağarada bulunan Kandıra Kybelesi’nin Roma Dönemi’ne ait olduğu düşünülmekte. Bulunan bu eserin tam anlamıyla bir benzerinin bulunamadığı belirlendi. Bu eserin yerel bir ustanın elinden çıktığı düşünülmekte. Yakın zamanda defineciler tarafından mağaradan çalınan sunak, müze müdürlüğünün ve kolluk kuvvetlerinin titiz çalışmasıyla bulunarak müze müdürlüğüne teslim edildi.

 

Dünya Arkeolojisi için önemli

Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük ve Kocaeli Üniversitesi’nden Günay Karahan mağara ve mağaradan çıkan eserler üzerinde yaptıkları bilimsel araştırmalar sonucuna göre; Kandıra Mağarası’nın özelliği, Bithynia Bölgesi’nde Ana Tanrıça Kybele’nin kültüne ait kutsal alanlar mevcuttu ancak şimdiye kadar Ana Tanrıça’ya adanmış bir mağaranın varlığına rastlanmamış olmasıdır. Bölgede Kybele kültüne dair çok fazla buluntu ve kutsal alan olmasının yanı sıra Ana Tanrıça Kybele’ye adanmış bir mağaranın bölgede ilk kez keşfedilmesi, Anadolu ve Dünya Arkeolojisi için oldukça önemli bir gelişmedir.

 

 

Yerel bir ustanın elinden çıkmış

Mağara tam anlamıyla ormanın içerisinde ağaçlarla kaplı ve su kaynağı kenarında bir alanda yer almaktadır. Kybele kült törenlerinin olmazsa olmazı su kaynağı ve mağara çevresinde bulunan çam ağaçları bu alanda da kendini göstermektedir. Mağara içinden defineciler tarafından kaçırılan bir sunak kolluk kuvvetlerinin titiz çalışmasıyla yakalanmıştı. Sunak üzerinde yapılan bilimsel çalışma sonucunda, sunağın ünik olması nedeniyle Kocaeli Müze Müdürlüğü Sunağa “Kandıra Kybelesi” adını verdi.  Kandıra Kybelesi’nin Roma Dönemi’ne ait oldukça ünik bir eser olduğu, eserin ‘tam anlamıyla’ bir benzeri bulunmadığı bu yüzden yerel bir ustanın elinden çıkmış olabileceği düşünülmektedir.

 

Kybele kim?

Anadolu kökenli bir ana tanrıça Kibele veya Kybele (Magna Mater: Tanrıların anası) her toplumda farklı isimle anılmıştır. Hitit uygarlığında Hepat, Geç Hitit döneminde Kubaba, Phryg uygarlığında Matar-Kybele, Hellen uygarlığında ise Kybele olarak karşımıza çıkmaktadır. Roma İmparatorluğu’nda ise Kybele, Magna Mater olarak kendisini göstermektedir. Etimolojik olarak incelendiğinde ise Kybele ismi ile ilk olarak MÖ 7. yüzyılda Phryg Yazıtları’nda karşılaşmaktayız. Bu yazıtlarda Tanrıça Matar olarak ifade edilmektedir. Matar, Phryg dilinde ‘Ana’ anlamına gelmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: İHA

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account