KİPTAŞ İzmit Çınar evleri temel atma töreni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Çınar Evler 120 ay, aylık 2 bin 510 TL ödeme planıyla vatandaşa sunulacak.

 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet ile birlikte İzmit’e gerçekleştireceği ilk proje olan KİPTAŞ İzmit Çınar Evler’in temelini atmak için İzmit’e geldi. İzmit’in depreme dayanıklı konut eksikliğini gidermek amacıyla yapılacak olan Akpınar Arızlı’daki KİPTAŞ İzmit Çınar Evleri projesinin temeli bugün atıldı.Temel atam törenine İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanı sıra, KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, CHP Kocaeli Milletvekilleri Tahsin Tarhan, Haydar Akar, İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz, İz mit Kent Merkezi Başkanı Murat Öztürk, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcıları katıldı.

 

 

Projenin detaylarını açıkladı

Projenin açılış konuşmasını yapan KİPTAŞ Başkanı Ali Kurt projenin detaylarını açıkladı. Kurt, “143 konut 5 ticari birimden oluşan projemiz toplam 148 bağımsız birinden oluşuyor. Projemizde konutların ortalama 87 Metrekare 37 adet 2+1 kullanımlı dairelerimiz, 93 metrekare 66 adet 2+1 ara kat dairelerimiz. 144 metrekare 40 adet 3+1 olmak üzere 4 bloklu bir projedir. Projemiz peşin 274 bin liradan başlayan fiyatların yanı sıra asgari peşinat tutarımız 27 bin 405 TL’den başlayarak 120 ay vadeli bankalardan aldığımız özel finans oranı sayesinde aylık taksitlerimiz 2 bin 510 liradan başlayacaktır. Taksitlerimizde asgari ücretin altına inmek için çok çaba sarf ettik ve bunu başardık. Cinarevlerkiptas.com.tr sitemizde başvuru şartlar detaylı bir şekilde yer alıyor” dedi.

 

 

Tüm İBB ekibi bize abilik yaptı

Proje temel atma töreninde konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bugün burada sadece İzmit Çınar evler projesinin temelini atmıyoruz. İzmit İstanbul arasında birlikteliğin temelini atıyoruz. Sayın başkan İzmit’i ve İzmitlileri çok seviyor. Tüm İBB ekibi bize abilik yaptı. Yaşadığı sıkıntılar arasında bütün ekip bize zamanını ayırdı. 3 ay gibi kısa bir sürede afet odaklı konut projesi hazır hale geldi. Göreve geldiğimizden bu yana türlü zorluklarla mücadele ediyoruz. Kasası boş borçlu teslim aldığımız bir belediye vardı. Her türlü iftira ve yalanlarla karşı karşıya kaldık. Her ne olursa olsun siyasetin kısır çekişmesine karışmadan engelleri aştık. Köşemize çekilip büyükşehir değiliz paramız yok diye şikayet etmedik. Hep bir çözüm bulduk” şeklinde konuştu.

 

Önce eleştiriyorlar sonra sahipleniyorlar

Sözlerinin devamında Hürriyet, şunları söyledi. “Bu kentte her toplantının gündemi Fatma Kaplan ve İzmit Belediyesi. Çünkü biz 20 yıldır unuttuklarını birilerine hatırlatıyoruz. Teleferik diyoruz önce eleştiriyorlar sonra 20 yıldır yapmadıkları teleferiği yapmaya karar veriyorlar. Kocaelispor diyoruz. Kocaelispor’u hatırlıyorlar. Biz sanat diyoruz, önce eleştiriyorlar sonra sahipleniyorlar. Çünkü bizimle yarışıyorlar. Ama bir fark var biz onlarla yarışmıyoruz. Biz milletimize hizmet aşkıyla azimle çalışıyoruz. Kendi imkanlarımız yetmiyorsa şikayet etmeden büyükşehir belediyelerimizle hareket ediyoruz. KİPTAŞ İzmit sadece bir konut projesi değil. Yenilikçi anlayışa sahip kaliteli bir proje. Alım gücü konusunda asgari ücretin altında ödemelerle alınabilecek konutlar yapıyoruz. Peşinatı düşürerek 50 bin örneğiyle çıkılan projede 27 bin peşinat verdik. Orta ve alt gelirli vatandaşlarımızın da alabileceği konutlar. Kısa süre sonra insanlarımız nitelikli ev sahibi olacak.”

 

 

İnsanların mutlu olduğu konutlar üretmek amacımız

İzmit’le ortaklaşa projemizin ilk ürününü ortaya çıkarmanın keyfini yaşıyorum. İstanbul denince ön planda olan konu deprem. Deprem Türkiye’nin sorunu. 989 depreminde en çok acıyı yaşayan İzmit’teyiz. Bu nedenle bu sorunun işbirliği içinde çözüleceğini biliyoruz. Bu bir kentsel dönüşüm değil. Sosyal konut projesi. Depremle mücadelenin önemli bir kısmı. En asgari olanla insanların en mutlu olduğu konutlar üretmek amacımız. İlk şartımız bu. Türkiye bir tasarım sorunu yaşıyor. Son yıllarda üretilen sosyal konutlara kente ne katıyor diye sorduğumuzda ne yazık ki istediğimiz olgun cevapları alamıyoruz. Depremin dışında bugün yaptığımız başka bir uygulama var. Oda dayanışma tabiki İzmit Belediyesi’yle işbirliği içinde olacağım.

 

 

Türkiye’nin en büyük sorunu deprem

Hürriyet’in ardından kürsüye çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamaoğlu, “Bugün İzmit ile ortaya koyduğumuz ilk ürünün ortaya çıkarmanın keyfini yaşıyorum. Bu sürece katkı sunacak olan herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. İstanbul deyince bir konu hep ön planda. O da deprem. Aslında Türkiye’nin en büyük sorunu. Deprem kuşağındaki her kenti ilgilendiren bu konuya çözüm bulmamız gerekiyor. Bu projemizde sosyal konut projesi. Buradan üretilen sosyal konutla ilgili konuştuğumuz bir husus var. İnsanların mutlu edecek bir konut üretmek. Asgari oranda bazı koşulların sağlandığı mutlu oldukları bir ortamı sunmanın şart olduğunu söyledik.

 

 

Yeni konutlar kazandırmaya devam edeceğiz

Son yıllarda yapılan sosyal konutlar tasarım açısından ne katıyor diye sorduğumuzda o soruların cevabını alamıyoruz.  Bugün yaptığımız projenin depremle mücadelenin dışında başka bir yönü de var. Dayanışma. İzmit Belediye Başkanı Fatma Hanım ile dayanışma içerisinde olacağım. Sadece CHP’li olduğu için yapılan bir iş birliği değil. Her belediyeyi ziyaret ettim. Arkadaşlarımız belediyeleri ziyaret edip nasıl iş birliği yapabiliriz diye çalışıyor. Dayanışma içinde olmak isteyen belediyelerimize kapımız açık. Bizim bu manda Fatma Hanım ile iş birliğimiz var. Fatma Hanım ve arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Fatma Hanım’ın iki arzusu vardı. Biri düşük peşinat bir diğeri de asgari ücreti aşmamasıydı.  Atacağımız temel hayırlara vesile olsun. 18 ay bitim süresinin doğru takvime çekebilmeye çalışacağız. İnşallah talep çok olur. Yeni konutlar kazandırmaya devam edeceğiz”dedi

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account