Van Gogh’un ‘Scène de rue à Montmartre’si ilk kez açık artırmada: 70 milyon TL değer biçiliyor

 

 

 

Vincent van Gogh’un Paris’te yaşadığı dönem yaptığı ‘Scène de rue à Montmartre’ tablosu, Sotheby’s Müzayede Evi tarafından açık artırmaya çıkarılıyor. Mart ayında yapılacak açık artırmada, ikonik bir seriye ait 134 yıllık tabloya 70 milyon TL değer biçiliyor. Dünyaca ünlü Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un nadir eserlerinden biri 134 yıl sonra ilk kez görücüye çıkıyor. Ünlü ressam, kardeşi Theo ile birlikte Fransa’nın başkenti Paris’te yaşadığı dönemde ‘Scène de rue à Montmartre’ adlı tabloyu yapmıştı.

1887 yılında yapılan tablo, 1920 yılında Fransız bir koleksiyoner tarafından satın alındı. Moulin de la Galette serisine ait tablo, o dönemden bu yana aynı ailede kalırken, hiçbir zaman görücüye çıkmadı. Bu yıl mart ayında Sotheby’s Müzayede Evi’nde açık artırmaya çıkarılacak olan eser, öncesinde Londra, Amsterdam ve Paris’te sergilenecek. Tablonun 5 ile 8 milyon euro (43 milyon TL – 70 milyon TL) arası bir değerle alıcı bulması bekleniyor.

 

 

Sotheby’s Fransa’dan Aurélie Vandevoorde, “Van Gogh’un Montmartre dönemine ait çok az sayıda tablo kişisel koleksiyonlarda kalmıştır. Tabloların büyük çoğunluğu, dünya genelinde prestijli müzelerde sergileniyor. Böyle ikonik bir seriye ait bu kalibredeki bir eserin satışa çıkması, büyük heyecan yaratıyor” dedi.

 

Monet Ve Pıssarro’yu Etkiledi

Tablo, Montmartre’de Moulin Dubray olarak da bilinen bir yeldeğirmenini ve Moulin de la Galette’in girişini gözler önüne seriyor. Tablodaki yeldeğirmeni 1911 yılında yıkılmış. 1886 ile 1888 yılları arasında Paris’te yaşayan Van Gogh, eşsiz tarzıyla Monet ve Pissarro gibi isimlerin yanı sıra Paul Signac, Émile Bernard ve Henri de Toulouse-Lautrec gibi dönemin genç jenerasyon sanatçılarını da etkilemişti.

 

©2024 Anadolu Gezi Rehberi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account