Kocaeli’nin Körfez ilçesinde, restorasyon çalışmaları tamamlanan 1400 yıllık Hereke Kalesi kapılarını yeniden açtı. Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde yapılan Hereke Kalesi’nin kapılarını yaklaşık 5 yıl süren restorasyon çalışmasının ardından açtıklarını söyledi.

Doğu Roma İmparatorluğu döneminde 640’lı yıllarda yapıldığı tahmin edilen Hereke Kalesi, tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından 1. Ulusal Fotoğraf Yarışması töreniyle kapılarını açtı. Klasik müzik dinletisinin yapıldığı etkinlikte Körfez ilçesinde çekilen 500’ün üzerindeki fotoğraflar arasında seçilen fotoğrafların sergisi ve ödül töreni gerçekleştirildi. Etkinliğe Körfez Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bölge Koordinatörü Abdullah Köktürk, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk ile fotoğraf yarışmasında dereceye giren sanatçılar katıldı.

Hereke Kalesi’nde etkinlikler sürecek

Sergi açılış konuşmasında Hereke Kalesi’nin Doğu Roma İmparatorluğu döneminde yapıldığını söyleyen Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, “Tarihi kalede yaptığımız ilk organizasyon. Kalenin yapım çalışması yaklaşık  4-5 yıl sürdü. İlk etkinliğimizi yapmanın sevincini yaşıyoruz. Kalemiz Doğu Roma İmparatorluğu döneminde yapılmış. Fakat zamanla bu surların tamamı yok olmuş ve tarihi kaybolmaya yüz tutmuş. Ancak biz bu tarihi kaleyi kalıntılarından tamamladık. Aslına uygun olarak restorasyonunu yaptırdık. Ulusal Fotoğraf Yarışmamızın sergi ve ödül törenini gerçekleştirdik. Çok değerleri sanatçılarımızın çekmiş olduğu 500’ün üzerinde eser yarışmaya katıldı. Bundan sonra da kalemizde etkinliklerimiz sürecek.” dedi. 1. Ulusal Fotoğraf Yarışmasında ise Murat İbramoğlu birinci, Hasan Zer ikinci, Meryem Özer üçüncü oldu.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account