Başiskele Yaylaları, bakir tabiatın kirlenmemiş havası, billur gibi soğuk suları, yazın en sıcak günlerinde bile ferahlatıcı serinliği, büyüleyici güzellikteki manzaraları, hormonsuz ve dalında yavaş yavaş olgunlaşan bitkileri, tabii ortamında yetişen hayvanlardan elde edilen gıdaları ile konuklarını ağırlarlar.

Çin kroniklerinde, “atları ve yüksek tekerlekli arabaları ile suları ve otları takip ederek yaşayan millet” olarak tanımlanan Türkler, Anadolu coğrafyasında yerleşik hayata geçtikten sonra geleneksel yaşama tarzlarını yeni ölçekleriyle yaşamaya başlamışlardır.

Türkiye yaylaları, tüm dünyanın giderek daha fazla birbirine benzemeye başladığı yeni bin yılda, geçmişten gelen ve tadı yaşandıkça fark edilen, günümüz modern yaşamına göre Doğulu ve egzotik, tabiattan uzaklaştığımız ölçüde otantik yaşama biçimi olarak özel yaylalardır.

Habitatı bozulmamış bir çevrede yaşayan binbir çeşit yabani hayvan ve bitki, insanı televizyonlarda izlenen belgesellerin kurmaca aleminden kurtarıp gerçek hayatın bir parçası Başiskele Yaylaları şunlardır:

Menekşe (Menevşe) Yaylası: İsmini Menekşe tepesi ve orada bulunan özel  menekşelerden almıştır. Bölgede az sayıda yayla evi mevcuttur. Çadır kurmak ve kamp yapmak için uygundur.

Kayaüstü Yaylası: Yuvacık Barajı’nın bitiminden sonra 17 km mesafededir. İçinde yürüyüş parkurları vardır. Çadır kampı için son derece uygun bir yayladır.

İn Önü Yaylası: Bölge aslında Sakarya ili Pamukova beldesine bağlı olmasına rağmen Başiskele Tepecik Köyü’ne yakın olması nedeniyle Pamukova ve Tepecik Köyü’nün ortak kullanım alanıdır. Adını içinde bulunan mağaradan (İn Önü) alan yayla çadır kampına uygundur.

Ercuva Yaylası: İn Önü Yaylası gibi Sakarya ili Pamukova Beldesi ve Başiskele Tepecik Köyü’nün ortak kullandığı yaylalardan biridir. Ulaşımı diğer yaylalara nazaran biraz daha zordur. Bu yaylanın en büyük özelliği, bölgedeki çam ve kayın ağaçlarından gelen bol oksijen vücuttaki toksit maddeleri atarak son derece sağlıklı ve dinç bir bedene kavuşmak isteyenler için harika bir yer olmasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aytepe Yaylası:Başiskele’nin diğer yaylalarına oranla daha küçük bir alana sahip olmasına rağmen içinde çok sayıda yürüyüş yolu güzergahı barındırır. Bölgenin su ihtiyacını sağlayan iki kaynak buradaki mağaradan çıkar. Çadır kampı için çok uygun yerler vardır.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account