Pandemiden önce çılgınlar gibi gezerdik. Bir yıldır hassasiyetle, mümkün olduğunca, çok gerekmedikçe evimizden çıkmamaya gayret ediyoruz . Fotoğraf albümümü karıştırırken, nefis bir anı fotoğrafı buldum. Mis gibi bir kokunun ardından, kendimi çorba semaverinin yanında bulmuştum o gün. Geçen kış gerçekleşen turizm fuarından bahsediyorum. Enerjisine hayran olduğum Mustafa Yeldanlı namı diğer Tarhana Baba, fuar boyunca elleriyle ikram ettiği tarhana çorbasını şifalı içecek olarak herkese yeniden yeniden tanıtmaya çalışmıştı.

 

Tarhana sütten kesilmiş bebekler için ek besin olduğu gibi okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar için hastalıklardan koruyucu bir içecek. Sindirimi kolay, besin ve mineraller yönünden oldukça zengin olan tarhana çorbası nesilden nesile değer kazanan bir sanat eseri. “Annelerden sonra ikinciyiz” sloganını kullanacak kadar ürünlerine güvenen Tarhana Baba fast food kültürünün bu kadar yoğun olduğu günümüzde herkesi sağlıklı beslenme konusunda uyarmak içinde çaba sarf ediyordu. Tarhana Baba’yı gözlemlerken, altın değerinde bilgilerle çevresine ışık saçtığını görebiliyordum. İnsanlar onunla sohbet etmek için adeta yarış ediyordu. Kimileri de vardı ki anlamaz gözlerle bakıyordu. Tarhananın değerini bilenler, tadımlık ikram çorbasını içip, tarhana çorbasını da satın alıp gidiyordu. O günden bugüne çok şey değişti. Bugün biz sağlığın ve sağlıklı beslenmenin nasıl önemli olduğunun bir kez daha farkında olmamızın gerektiği günlerden geçiyoruz. Sözü daha fazla uzatmadan sizleri, bağışıklık sisteminizi korumak, pandemiden korunmak için, özkültürümüz sofralarımızın baştacı tarhanamıza gerekli önemin verilmesini gerektiğini ifade eden Tarhana Baba Mustafa Yeldanlı ile yaptığım söyleşimizi okumaya davet ediyorum:

 

 Tarhana Baba fikri nasıl ortaya çıktı?

Otel işletmeciliği yaparken, gelene gidene çay, kahve yerine annemizin yaptığı tarhanayı ikram ettim. İlk etapta ücretsiz olarak dağıttım. Tarhananın imalatı çok zor olduğu için zamanla müşteri de biraz çoğalınca tarhanamızı paralı olarak satmaya başladım. Daha sonra tarhanayı gelin marka yapalım diyerek bugünlere geldik. Yeldanlızade tarhana Baba adında bir aile firması kurdum. İtalya diyince makarna, Hollanda diyince peynir, Norveç diyince balık, Türkiye diyince de akla tarhana gelsin istiyorum. Uşaklılar’la beraber, tarhanayı dünya markası yapmak isiyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Yetkililerden bu konuda destek bekliyoruz.

 

Tarhana Baba ne zaman kuruldu biraz bilgi verir misiniz?

Tarhana Baba 1974 yılından beri Uşak’ta tarhana ve erişte üretimi yapmaktadır. Bu yola tek başına çıktım ve çok zorluklarla karşılaştım. Fakat şimdi oğullarım Serdar ve İsmail Yeldanlı yola devam ediyor. Bu güne kadar ilkleri denemek ve yapmaktan hiç çekinmedik. Bilinen tarhana ve erişte üretiminden sonra bebek tarhanası, kızılcıklı tarhana, mantarlı tarhana, yaş hamur vakumlu tarhananın öncülüğünü yapmaktan gurur duyuyoruz. Yıllardır Uşak tarhanasının tanıtımını fahri bir görevli gibi her yerde yapmaya çalışıyoruz. 2011 yılında Kültür Bakanlığı’nın davetlisi olarak Berlin’de düzenlenen Gıda ve Turizm Fuarı’nda her ziyaretçiye tarhana ikram ederek Uşak’ı tanıtmaya çalıştık ve çok ilgi gördük.

 

 

Tarhana denince akla ne geliyor?

Tarhana denildiği zaman hiç kimse yabancı değil. Bir şekilde herkesin annesinden gelen bir tarhana ilgisi, bilgisi ve yapım tarzı var. Onun içinde annelerin tarhanası her zaman birincidir. Bizler de ”Annelerden sonra ikinciyiz’‘ diyecek kadar ürünümüze güveniyor ve kalıcı olmaya çalışıyoruz. Uşak tarhanası ürünüyle, yapımıyla, malzemesiyle Uşak’ta olmalıdır. Ürünlerimiz aynı annelerimizin yaptığı gibi 21 gün fermenteli olmaktadır. Kimyasal, katkı ve sera ürünü yoktur. Beyaz un tüketilmesinin zararlarını da bildiğimizden dolayı Tam Buğday unu kullanılmasını özellikle dikkat edilmesi gerekli olduğunu söylemek isterim. Ürünlerimiz mevsiminde çıkan malzemelerle yapılmaktadır. Onun içindir ki her yerde bulmak biraz zordur. Seçkin şarküteri türü yerlerde ve internetten sipariş verildiğinde alınabilir.

 

Tarhana ne zaman ve nasıl üretilir?

Tarhananın bir mevsimi var. Mayıs nanesi başladığı zaman tarhananın yapımına da başlanır. 4 ay içinde ne kadar yapabilirsen yaparsın. Tarhananın içerisinde domates, biber, soğan, nane, yoğurt, un gibi malzemeler konulur. Bunları karıştırmak suretiyle 3 hafta fermente edersin.  3 hafta fermente olması demek tarhanın şifalı bir derman olduğunun göstergesidir. 3 haftada imal edilen tarhana sonra kurutulur, ovalanır, keselere doldurulur, ve sertifikan varsa sertifikanı asarak satışa sunulur. Türkiye’yi zengin etmek istiyorsan tarhanayı dünya markası yapacaksın. Tarhanayı öne çıkararak asırlık markaların önüne geçebiliriz.

 

 

Başarınızın sırrı nedir?

Tarhana bilinen bir markadır ve asırladır var. Ortadoğu’dan göç ederken insanlar bunu yanlarına almışlar. ama herkes kendine göre yapmış. Çok zahmetli bir yapılışı olduğu için kimse bunun ticaretini yapayım dememiş. Bana nasip oldu. Her zaman işimi çok sevdim. Sevgi ve aşkla yaptım. Ülkemi çok seviyorum. Atatürk’ümüzü çok seviyorum. Ziraatın gelişmesi için, köylünün zengin olması için, Türkiye’nin bir markası olması için tarhanaya önem verilmesi gerektiğine inanıyorum. Bütün üniversitelerde semaver koymak suretiyle çocuklarımıza tarhana ikram edebiliriz. Çocuklarımızın gelişmesi için buna ihtiyaçları vardır. Fastfood kültürünü yoğun yaşadığımız bugünlerde  tarhanayı desteklemek demek gelecek nesillerin sağlıklı olması demektir. Buradan Tarım Bakanlığı’na, Kültür Bakanlığı’na, Sanayi Bakanlığı’na seslenmek istiyorum. Ne olursunuz gelin yurtiçi ve yurtdışı fuarlarda tarhanayı başköşeye koyalım. Türkiye’nin markası olsun.

 

Tarhananın faydaları nelerdir?

Tarhananın faydaları saymakla bitmez. İçinde bol miktarda A,B ve özellikle C vitamini, fosfor, iyot, silis, kükürt gibi vücuda çok faydalı maddeler vardır. Soğuk algınlığına karşı etkili vitaminler içerir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Nefes borusundaki pislikleri temizler. Damar tıkanıklığı ve daralmasını engeller. Doğal tokluk hissi verdiğinden zayıflamanın ilacıdır. Birçok yiyecekte olmayan P ve K vitaminlerini içerir. P vitamini kanamaları önler ve yumuşatır, K vitamini kanın pıhtılaşma kabiliyetini artırır. Çok etkili kolestrol düşürücü, mide asidi düzenleyicisidir. Astım ve bronşit hastaları için ön tedavidir. Kansere karşı koruma sağlar. Yağ yakma özelliği olduğundan karın bölgesindeki zararlı yağları vücuttan atmaya yardımcıdır.

 

Taklitleriniz için ne diyeceksiniz?

Tarhana bağışıklık sisteminden damar tıkanıklığını engellemesine, bağırsak temizlemeden mide asiti düzenlemesine, soğuk algınlığından kansere karşı önemli koruma sağlamasına, çok iyi bir kolestrol düşürücü ve seçkin bir probiyotik ürün olmasına kadar bir çok şifa dağıtmakta ve bunu bazı zamanlarda profesörler derslerinde işlemektedir. Sektör olarak tarhananın Uşak’ta daha üst seviyelerde olmasını arzu ediyoruz. Taklit edilmek güzel, şifa dağıtmak mutluluk, Uşak’ın adını duyurmak gurur, sektör oluşturmak sevinç, anamızın babamızın bize armağanı tarhanamızı ona yakışır bir noktaya taşımak için çalışmak paha biçilemez.

 

Son olarak sizden Tarhana Baba Çorbası tarifi isteyeceğim?

Bir su bardağı kadar ılık suda 3-4 çorba kaşığıtarhanayı ıslatıp, karıştırarak bir kenara koyun. Yaş tarhana için ölçü 1 litre suya 1.5 çorba kaşığıdır. Tencereye az miktarda sıvı yağ, bir çorba kaşığı salça, az miktarda tuz, biraz kuru nane ve tercih ederseniz toz sarımsak koyup bu karışımı hafif ateşte karıştırarak kavurun. Yağ kavrulduktan sonra, bunun içine 1 litre su koyunuz ve su kaynayana kadar bekleyiniz. Su kaynayınca, daha önce hazırlamış olduğunuz bir su bardağı ılık suyun içerisindeki 3-4 çorba kaşığı tarhanayı, tencerenin içine karıştırarak dökünüz. Hafif ateşte göbek atımı tabir edilen kaynama seviyesine kadar sürekli karıştırınız. Tercihe göre et suyu veya tavuk suyu ilave edebilirsiniz. Göbek atımı tabir edilen seviyeye geldiğinde karıştırmayı bırakıp, 5-10 dakika çok az ateşte demlenmesini bekledikten sonra servis yapabilirsiniz. Pişirmeye başlamadan önce içine sevginizi ve aşkınızı koymayı unutmayın.

4 Yorum
 1. Mesut 8 ay önce

  Harika bir yazı ve yorum olmuş kaleminize yüreğinize sağlık. Uşağın ve Gediz’in (Kütahya’nın ilçesi, Uşağa daha yakındır) tarhanası her derde deva olarak bilinir. Okurların olarak, istifade edeceğimiz yerinde ve güzel bilgiler için teşekkür etmek istiyorum

  • Yazar
   Bihter Gördü 8 ay önce

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim kardeşim. Gediz’in tarhanasını da merak ettim. İnşallah onu da içmek nasip olur. Ama gerçekten Uşak tarhanası efsane şifa. Eminim Gediz de öyledir. Şanslıyız. Böylesine güzel bir memlekete sahip olduğumuz için.

 2. Veysi Babür 8 ay önce

  Şimdiye kadar okuduğum En doğal ve sağlıklı kovid ilacı; Tarhana Baba tarhanası olsa gerek. Teşekkürler…

 3. Ayşegül Tahincioğlu 8 ay önce

  Bir kez daha önem verdiğimiz konuyu sağlığı ele almışsınız.Çünkü şifadır tarhana.Her yaşa hitap eder.Teşekkürler.
  Emeğinize sağlık

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account