Güneyde Gelibolu Yarımadası, kuzeyde Trakya kıyıları arasına sokulan üçgen şeklinde bir coğrafyaya sahip Saros Körfezi, Ege’nin kuzeyinde yer alır. Saros Körfezi, dünya üzerinde kendi kendini temizleyen 3 denizden biridir. Temiz havası ve görülmeye değer koylarıyla da bölge tatilciler için önemli uğrak yerlerinden biri sayılıyor.

 

Saros Körfezi, 144 çeşit balık, 78 tür deniz bitkisi ve 34 tür süngere evsahipliği yapan, su altı zenginlikleri ile dolu ve sualtı etkinlikleri ile ilgilenenler için oldukça önemli bir bölge. Saros Körfezi ayrıca; dünyada windsurf sporuna müsait 3 denizden birisi olarak kabul ediliyor.

Ege Denizi’nin en tuzlu kesimlerinden birini oluşturan Saros Körfezi’nde karmaşık girdaplar çizen akıntılar göze çarpar. Suların yüksek oksijen içeriği ve körfeze dökülen akarsuların getirdiği bol besin tuzları nedeniyle tür bakımından zengin önemli bir balıkçılık alan olan Saros Körfezi’nin her iki kıyısında da yazlıklar ve turistik kuruluşlar bulunuyor.

 

Bu yerleşimler içinde en büyükleri Enez Sahili, Erikli Sahili ve yayla Sahili’dir. Turizm amaçlı yoğun bir tesisleşme olmamakla birlikte, Enez sahilinde ve Erikli sahilinde oteller bulunmaktadır.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account