Dünya Tarihine Adını Gözyaşlarıyla Yazdıran 2020 Bize Neleri mi Gösterdi?
O yere göğe sığdıramadığımız, plan üstüne plan yaptığımız, bişeylere sinirlenip alayına sövdüğümüz, aşk acısı çekip çıkmaza düştüğümüz, para kazanmak için tatil yapmadan çalışıp didindiğimiz, komşunun evini, arkadaşın arabasını kıskandığımız, kariyerimizle övünüp, kaybettiklerimize üzüldüğümüz ‘hayat’ denilen şey var ya; işte bu kadar anlamsız, bu kadar ‘pamuk ipliğine asılı, bu kadar ‘boş’tu!
Biz bunları mesleğimiz gereği her gece, her gündüz, her an yaşıyorduk da; tüm insanlık hiç bu kadar yakından hissetmemişti yaşamla ölüm arasındaki incecik çizgiyi.
Düşünsenize bir yıl önce ortaya çıkan milimikronluk bir virüs tüm dünya düzenini değiştirdi: Yüzbinlerce insan öldü, dengeler değişti, dünyanın canına okuyan Amerika’nın bile canına okundu, Avrupa desen yerle yeksân, din kavramı değişti yüzyıllardır boş kalmayan Kâbe boşaltıldı, din de eğitim de evde yapılacak hâle geldi, insanlar yalnızlaştırıldı, kapitalist devler tepişirken zavallı insanlar ezildi, milyonlarca kayıp verildi; parayı yaratan insan, yarattığı para uğruna insanlığı yoketti ve daha neler, neler…
Evde kapalı olunan bu yıl hayatı, hayatımızı, kişiliğimizi sorgulayıp bazı şeyleri değiştirmek için nasıl da güzel bir dönemdi aslında!
Sağlıkla nefes almak, evlatlara, sevdiklerine kocaman sarılabilmekten öte bir zenginliğin olmadığını; hırslarımızdan arınıp bencil değil ‘biz’cil olmamız gerektiğini, yıllardır canına okuduğumuz tabiatın belki de şu an bizden intikam aldığını, mâdenî değil mânevi birikimin önemli olduğunu anlamamız için sanki özenle kurgulanmış bir yıldı!
Belki de bu virüsü yenip hayat normale dönünce, aldığımız kararlarla sonraki hayatımızı çok daha mutlu, çok daha vicdanlı geçirebilir; kapkara günlerden hayatımıza renk katıp yolumuza gökkuşağımızla devam edebiliriz; bunu başarabilenler belki ilerde anlatacaklar ‘o korkunç 2020 yılından sonra hayatımdaki herşeyi değiştirdim’ diye, kim bilir?
Her yeni yıla giriş herkes için ayrı dilek içerir.
Hasta olan şifa, fakir olan para, yalnız olan yâr, aşk acısı çeken huzur, işi olmayan iş, aç olan aş, bekarlıktan bunalan eş ister.
2020 yılı bence tüm insanları ortak bir paydada buluşturdu, hemen herkesin dileği, aslında hep olması gerektiği gibi, ‘sağlık’ oldu.
Herkes, özgür olma hissinin önemini, yasaklarla, insanlardan uzaklaşarak yaşamanın anlamsızlığını, yaşamanın kalbin atışı değil, yüreğinin çarpması olduğunu gördü.
Demem o ki dostlarım; yeni yıldan sadece tüm insanlar için ‘sağlık’ diliyorum; sağlık olunca diğerleri az-çok olur…
Çok kayıplar verdik, çok yorulduk, virüs dışında cehaletle savaştık, önümüzdeki yılın yazına kadar da bu meretle savaşa devam edicez gibi duruyorken lütfen dünya gibi siz de artık değişin!
Düşünün, sorgulayın, gerçekleri görün, idrâk edin, gelin ülkeyi virüsle birlikte tüm pisliklerden, adaletsizlikten, yalandan dolandan kötü’lerden arındıralım.
2020, gösterdiği kötülüklerle ‘milâdımız’ olsun ki; diğer yıllar dünyaya ne getirirse getirsin, bizim dünyalarımız hep güzel olsun!
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account