Direklerarası Seyircileri’nin oluşturduğu “Halk Jürisi” üyeleri 2018-2019 Tiyatro Sezonu’nda Batman, Balıkesir, Bartın, Bitlis, Bolu, Bursa, Gaziantep, Kocaeli, Silifke, Tatvan ve Van’da sahneye konulan oyunları seyrederek, Performans, Tasarım ve yapımlar kategorilerinde başarılı olarak değerlendirdiği oyun, oyuncu ve tiyatroların ödüllerini vermek üzere Eskişehir’de biraraya geldi.

Tepebaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde düzenlenen 19. Direklerarası Seyirci Ödülleri Töreni’ne Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Direklerarası Seyircileri Genel Koordinatörü Ömer Şahinbaş ve eşi Gönül Şahinbaş, Eskişehir Toplum ve Sanat Derneği ETOS Kurucu Başkanı Nihal Bağcı ve üyeleri,  farklı illerden birçok oyuncu, yönetmen ve tiyatro grupları katıldı.

Direklerarası Seyircileri, tiyatro tutkunlarından oluşur

Törende kısa bir açılış konuşması yapan Ömer Şahinbaş, şunları söyledi. “Türkiye’nin ilk ve tek seyirci örgütlenmesi Direklerarası Seyircileri, tiyatro tutkunlarından oluşur. “Halk Jürisi” olarak 19 yılda 1200’ü aşkın seyircinin kişisel değerlendirmesiyle onlarca tiyatroya yüzlerce teşvik ödülü verdik. Sezon boyunca oyunları izler, seyir sırasında aldığımız haz duygusunu ölçüt alarak “marifet iltifata tabidir” felsefesiyle oyunları değerlendiririz. Amacımız “Bizim Tiyatromuz” olgusunu, yapımcı, yönetmen ve oyunculuk anlayışı ekseninde uluslararası platformlara taşımaktır. Bunun için, özgün ve çözüm odaklı örnekleri tiyatro ile ilgilenen grupların paylaşımına açarız. Projelerimiz, katkı koyan tiyatro insanlarının ve gönüllülerimizin özverili, yetkin çabaları ile yürümektedir. Emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.”

Gecenin ikisinde kadınlar rahatlıkla gezebilir

Açılış konumasının ardından söz alan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ise, “Bugün Türkiye’de son 15-16 yıldır şehirlerde günbatımı ile beraber hayat sona eriyor. Sokaklar caddeler bomboş kalıyor. Sokaklarda insan göremiyorsunuz. Oysaki şehirler yaşayan bir organizma gibidir. 24 saat nefes alıp verirse o şehir yaşıyor demektir. Övünerek söyleyebilirim ki Eskişehir, özellikle de Tepebaşı bölgemiz, bu konuda sabaha kadar yaşayan bir bölge. Gecenin biri veya ikisinde iki kadın rahatlıkla bu şehirde gezebiliyorsa, bu şehir parmakla gösterilir. Güvenli bir şehir demektir. İnsanlarının çağdaş olduğu anlamına gelir. Bu durum insanlarının birbirine saygılı olduğunu gösterir. O yüzden Eskişehirimiz ve Tepebaşımız çok kıymetli. Bunu yapan da sizlersiniz”, şeklinde konuştu.

Göl” oyunu 4 ödül aldı

Kocaeli Şehir Tiyatroları ekibinin hazırladığı “Göl” isimli tiyatro oyunu 4 ödül aldı. En iyi prodüksiyon ödülüne layık görülen Göl oyunu, en iyi oyun yazarı ödülünü de tiyatro sanatçısı Seçil Mutlu Oğuz’a kazandırdı. En iyi kadın oyuncu ödülünü ise Göl oyunundaki rolüyle Seda Güven Şahin, en iyi erkek oyuncu ödülünü ise aynı oyundaki rolüyle Serhat Güzel aldı.

Kocaeli’deki özel tiyatrolar ise 3 farklı ödülün sahibi

Kocaeli’deki özel tiyatrolar ise 3 farklı ödülün sahibi oldu. En iyi müzikal oyun ödülünü 7 Kocalı Hürmüz oyunuyla Oyun İstasyonu alırken, bu oyundaki rolü ile sürekli mükemmeliyet  ödülünün sahibi ise oyuncu Aynur Seren oldu.

Umut veren Tiyatro 262

Umut veren yeni tiyatro grubu dalında ise “Jan Dark’ın Öteki Ölümü” adlı oyunla Tiyatro 262 ödül aldı.  Ödül alan iller arasında Kocaeli tiyatro sanatçıları teşekkür konuşmalarıyla geceye damgasını vurdu.

Yeni oyunlar yazmaya devam edeceğim

Törende ödül alan Kocaeli Şehir Tiyatroları oyun yazarı Seçil Mutlu Oğuz, “Direklerarası Seyircileri 2013 yılında da ilk yazdığım oyun olan kadına şiddet temalı kurdele ya da artı sonsuz oyunuyla da beni bu ödüle layık görmüşlerdi. Benim için büyük bir motivasyon kaynağı olmuştu. Göl oyunumu da ondan sonra yazdım. Bu oyunla da ödüle layık görülmek büyük bir onur. Bu şekilde destek verdileri için direklerarası jüri üyelerine çok teşekkür ediyorum. Aldığım güçle yeni oyunlar yazmaya devam edeceğim”, şeklinde konuştu.

Kocaeli Şehir Tiyatları’na Teşekkür

En iyi kadın oyuncu ödülünü ise Göl oyunundaki rolüyle alan Seda Güven Şahin ise şunları söyledi. “İnsana, doğaya, hayvanlara karşı şiddetin yoğun olduğu bir süreçten geçiyoruz. Geçtik ve geçmeye devam ediyoruz malesef. Biz Göl oyunuyla kadına yönelik şiddeti anlatmaya çalıştık. Tecavüz sonrası yıkımdan bahsetmeye çalıştık. Bu oyunu sahnelememize fırsat veren Kocaeli Şehir Tiyatroları’na teşekkür ediyorum.” Göl oyunundaki rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülünü alan Serhat Güzel de, aldığı ilk ödülün direklerarası seyircisinden olmasının kendisi için çok anlamlı olduğunu ifade etti.

Seyircinin alkışı olarak irdelenmesi istenen, takdir ve teşvikler olan Direklerarası Seyirci Ödülleri Alan Diğer İller:

Batman Yeni Sahne, Yönetmen: Erdal Kaya-Yakup Selimoğlu.

Balıkesir İşbir Sentetik, Allak Bullak, Yönetmen: Onur Ayan.

Bartın Eğitim Sen, Cem Karaca/Safinaz, Yönetmen: Kubilay Menteş.

Bitlis Tiyatro Seyr-ü Temaşa, Maskeliler, Yönetmen Gökmen Okdayan.

Tiyatro Bisad, Salaklar Sofrası, Yönetmen: Vecbi Ayan.
Erkek Oyuncu: Atakan Uyanık, Maskeliler, Tiyatro Seyr-ü Temaşa.
Kadın Oyuncu: Şafak Gamze Güzel, Entrikalı Dolap Komedyası, Tiyatro Akot.
Yardımcı Erkek Oyuncu: Abdullah Çelik, İshak ile Cemil, Tiyatro Akot
Eren Üniversitesi Bitlis Hayal Sahnesi, Aslında Hepimiz Deliyiz
Bitlis Çocuk Hakları Komitesi, Park, Oyun Metni: İzzet Yalçın.

Bolu Bölge Tiyatrosu Oyun Nasıl Oynanmalı,, Yönetmen Onur Yamak.

Bursa Devlet Tiyatrosu Oyuncusu Hafize Beysim Gün,
Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Prodüksiyon Palavracı
Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Fermanlı Deli Hazretleri, Yönetmen: Altuğ Görgü
Bursa Devlet Tiyatrosu, Kapılar, Senem Cevher
Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Fermanlı Deli Hazretleri, erkek Oyuncu: Murat Liman
Bursa Devlet Tiyatrosu, Üçkağıtçı, Erkek Oyuncu: Volkan Çetinkaya.
Bursa Devlet Tiyatrosu, Barbara’nın Doğumu, Kadın Oyuncu: Arzu Tan Bayraktutan
Umutveren Tiyatro Grubu: Dank Laboratuar Tiyatrosu, Oblomovlaşma

Eskişehir Prodüksiyon: 12 Öfkeli Adam, Sui Generis, Yönetmen: Hakkı Kuş
EBBŞT, Maskeliler, Erkek Oyuncu: Sermet Yeşil
Odunpazarı Belediye Tiyatrosu, Ayrılık, Erkek Oyuncu: Kıvanç Pehlivanoğlu
EBBŞT, Bernarda Alba’nın Evi, Kadın Oyuncu: Elçin Tezcan
Odunpazarı Belediye Tiyatrosu, Ayrılık, Kadın Oyuncu: İlknur Nazlı
Odunpazarı Belediye Tiyatrosu, Ayrılık, Sahne Tasarımı: Anıl Ateş Işık
Odunpazarı Belediye Tiyatrosu, Çocuk Oyunu: Bir Sirk Hikayesi-Yapım

Gaziantep 8. Bölge Eczacı Odası, Keşanlı Ali Destanı, Yönetmen: İbrahim Yılmaz
Birleşmiş Milletler Projesi, UNCR ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği ile Göçmen Gençlere yönelik Göç’erken Oyunu.

Tatvan Sanat Topluluğu Yöresl Oyun: Mem ile Zin

Van Mephisto Cafe Tiyatro, Kafka’nın Maymunu, tek Kişilik Performans: Mesut Irk

 

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account