Hayat sizi samimi insanlarla karşılaştırır.

Yaşamım boyunca hep iyi insanlarla tanıştım, arada kötülerde oldu, ama yukarıdan bizi seyreden yaratıcı her zaman beni korudu.

Bundan 12 yıl önce Karamürsel’de yerel bir gazetede çalışırken Bihter Gördü ile tanıştım. O günden sonra İzmit’e her gittiğimde Bihter Hanım’ın çalıştığı gazeteyi ziyaret edip, onunla sohbet etme imkânı buldum.

Bir süre görüşemedik, fakat hayat bizi güzel bir sürpriz ile bir araya getirdi.

2011 yılında Kocaeli Şehir Tiyatrolarında çalışan arkadaşım Dilek Turhal’ın davetiyle Direklerarası Seçici Kurul Üyeliği’ne davet edilmiştim. Seçici kurul üyeleri arasında Bihter’in ismini görünce eskiden gelen bir tanışmışlığın samimiyetiyle tebessüm ettim.

O günden beri görüştüğüm ve görüşmekten büyük keyif aldığım Bihter, güzel bir oluşum ile yayıncılık yapmaya başladı. bitterlediyardiyar.comda Bihter’in mekan önerileri ve seyahatlerine mutlaka göz atın.

Aşık Veysel hayranı olduğum için öncelikle “Aşık Veysel Müzesi’nde kendime yolculuğum” adlı yazıyı okudum ve bu müzeye ilk fırsatta gitme kararı aldım.

Çünkü edebiyatı bana Aşık Veysel ve Aşık Dertli sevdirmişti. Lise yıllarında bir internet sitesinde editör olabilmek için halk kütüphanesine gider, okur ve ilgimi çeken konuları paylaşırdım.

O zamanlar en büyük etkinliğimiz sahilde arkadaşlarımızla dolaşmaktı. Fakat ben internetteki edebiyat sitelerini keşfettiğim için mutluydum. Arkadaşlarımın yanından bir bahane ile ayrılır eve gider ve kütüphaneden öğrendiklerimi yayınlardım.

Her yerde bilgisayar ve internet yaygın olmadığı için babamın bir alışveriş merkezinden elden taksitle aldığı, tüplü televizyona benzeyen bilgisayarım olduğu için kendimi şanslı hissederdim.

Sonunda edebiyat dergilerinde editör olmayı da başarmıştım ve tabiki de Aşık Veysel, Aşık Dertli hayranı olmuştum. Daha sonra bu hayranlıklarıma Rıfat Ilgaz eklendi. Ilgaz’ı da başka bir yazımda kaleme alırım. Çünkü Rıfat Ilgaz’ı bu yazının içine sığdırmam hem hayranlığıma hem de Türk Edebiyatına saygısızlık olur.

Konu edebiyata gelince  durmak nedir bilmiyorum ama aslında gezi ve seyahat üzerine yazmam gerektiğini de düşünüyorum.  Ve Sonbahara giriyor olmamız beni şevklendiriyor.

Yaprakların önce sarıya, sonra kızıla dönmesini sabırsızlıkla bekliyorum.  Şu güzel sonbaharın tadını çıkaralım ve Samanlı Dağları eteklerini ziyaret edelim. Yani Karamürsel, Gölcük, Değirmendere ve Yuvacık’ın köylerine gidelim. Ben Karamürsel’de yaşadığım için biraz buradan bahsetmek istiyorum.

Mavi ile yeşilin her tonunun barındığı şirin bir kasaba, köylerine doğru çıktığınız çok güzel tesislerle karşılaşacaksınız. Bunlardan en iyilerinden biri de Papuli,

Papuli  Lazcada “Dede”  ya da “Sevimli Dede” anlamında kullanılırmış.

Papuli’nin ne zaman fotoğraflarını paylaşsam, şehir dışında yaşayan arkadaşlarım beni soru yağmuruna tutuyor, mekanı çok beğendiklerini söylüyor ve gitmek istediklerinden bahsediyorlar.

Şimdi düşünün Samanlı Dağları eteklerindesiniz, önünüzde muhteşem deniz ve dağ manzarası var. Meyve ağaçları, güler yüzlü insanlar, muhteşem pazılı pide, boşnak böreği, tertemiz bir restoran ve butik otel. Kanaviçe işlemeli kar beyaz çarşaflar ve masa örtüleri, sıcacık bir soba…

Sahibi Mustafa Bat ve eşi Seçil Bat, Mustafa Bat Karamürsel’in sevilen öğretmenlerinden. Ben kendisini Fenerbahçe’den tanırım. İyi tribüncüydü, birlikte Eskişehir-Fenerbahçe deplasman maçına gitmişliğimiz bile var. Papuli Oteli açmak ise Mustafa Bat’ın eşi  Seçil Hanım’a aitmiş.

Seçil Hanım’la da  tanışma fırsatı buldum. Samimi ve güler yüzlü, işine saygı duyduğu da her halinden belli. Boşnak ve Laz yemeklerini tadabileceğiniz harika bir mekan, mutlaka gitmenizi tavsiye ederim.

Bihter Gördü’ye, “anadolugezirehberi”nde bana da bir köşe ayırdığı için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Naçizane bir tavsiye: Aşık Veysel’in hayatı ve şiirlerini mutlaka okuyun. Ve Günümüzde Pentagram’ın yorumladığı Aşık Dertli’nin “Şeytan Bunun Neresinde?” adlını şarkısını dinlemenizi tavsiye ederim.

Görüşmek üzere…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account