Diyarbakır’da yaşıyorsanız, sıcaktan bunaldığınızda iki seçeneğiniz vardır. Ya yaz boyu Dicle Nehri kenarındaki Hevsel Bahçeleri’nin nehire yakın kısımlarında sazlıktan yapılmış kulübe (hülle) ile bahçeyi mesken tutacaksınız.

Ya da kentteki meşhur üzüm bağlarının içinde bulunan bağ evlerini tercih edeceksiniz.

Yok eğer yeterince paranız varsa, otomatikman bir seçeneğiniz daha var.

O da hevsel bahçelerinin karşısındaki sırtta, Kırklar Dağı’na bakan bir dizi köşkten birine yerleşmenizde fayda var.

Zira asırlar öncesinde Diyarbakır yönetiminde görev almış bazı valiler, paşalar ve kentin varlıklı aileleri Mardin kapı çıkışında, özellikle verimli Dicle vadisine hakim tepelerin yamaçlarına özel köşkler yaptırmışlar.

Bu aileler sur içindeki kentin bunaltıcı sıcaklarından korunmak için özellikle Temmuz ve Ağustos aylarını geçirmek için bu köşkleri mesken tutmuşlar.

Eski Mardin Yolu üzerinde, Dicle Nehri kıyısında tarihi On Gözlü Köprü’ye hakim tarihi Erdebil Köşkü, canım Diyarbakır’ımdaki bu özel köşklerden sadece biri.

On Gözlü Köprü’nün batısında yer alan köşk, yazlık köşklerin güzel bir örneği. Zamanındaki diğer köşklere ilham olmuş Erdebil Köşkü.

Köşk mimarisinde, varsıllığın simgesi olarak, koyu gri bazalt taşın her bir sırasının arasına beyaz taş dizilmiş, estetik bir görünüm ile göze hitap ediyor.

500’lü yıllarda Kırklar Dağı’ndaki Kırklar Manastırı’na gidebilmek için inşa edilen On Gözlü Köprü’nün ustalarının inşaat süresince kalabilmeleri için yapıldığı söyleniyor.

Yazlık mantığı ile yapılmış Erdebil Köşkü, genişçe bir bahçe içinde envai çeşit meyve ağaçları, önündeki havuzu, hemen bahçeye açılan dışa dönük kapısı ve havuza nazır eyvanı, manzaralı odaları ile Dicle Nehri’ne ve Hevsel Bahçeleri’ne bakar.

1500 yıllık Erdebil Köşkü, milattan sonra 512 yılında kentin Bizanslı yöneticisi 1. Anastasias tarafından yaptırılmış, daha sonra Emeviler ve Mervaniler döneminde ciddi onarımlar geçirip 11. yüzyıldan bugünlere kadar gelen Ongözlü Köprü ile yaşıttır.

Diyarbakır Kültür ve Tanıtma Vakfı (DİTAV) tarafından 2009 yılında restorasyon çalışmaları tamamlanmış Erdebil Köşkü, aile restoranı olarak keyif yapmayı seven konuklarına kapılarını ardına kadar açmış.

Eğer yolunuz canım Diyarbakır’ıma düşerse, eski Mardin yolu üzerinde On Gözlü Köprü’nün karşısında bulunan bu muhteşem köşke gelin, eşsiz manzarasına karşı muhteşem bir yemek yiyin.

Özellikle içli köftemizin tadına bakın, sac tavamızı yerken dikkat edin de parmaklarınızı yemeyin. Benden söylemesi.

5 Yorum
 1. Johanna Caferoğlu 4 sene önce

  Arkadaşım, köşkün diş manzarasın bir fotoğraf?! SLM Johanna

 2. semra çavuşoğlu 4 sene önce

  Off bayılıyorum oralara

 3. Veysel 4 sene önce

  KALEMINE YUREGINE SAGLIK

 4. Serhat 4 sene önce

  Çok beğendim köşkü bitterim

 5. Yasemin Yılmaz Atmaca 4 sene önce

  Ne güzel bir mekanmış. Diyarbakır’ı sizinle gezmek isterdim. Erdebil köşkünde sac tava yemek harika olur.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account