İzmit Belediyesi ile Uluslararası Gastronomi Federasyonu “UGEF”in birlikte düzenlediği Gastro İzmit 21 Ekim Çarşamba Günü başlıyor. Türkiye’nin önde gelen mutfak şefleri İzmit’te buluşuyor. Türkiye Gastronomi Turizmi’ne de katkı sunacak olan Gastro İzmit, gurme şefleri bir araya getirecek. Kültürel etkinlikler, sıra geceleri, yöresel ürünler, sürpriz aktivitelerin yapılacağı Gastro İzmit Festivali Yahya Kaptan Arastapark yanında bulunan İzmit Belediyesi’nin Sosyal Tesisi Gülümse Kafe’de gerçekleşecek. Festival 21 Ekim Çarşamba günü saat 13.00’da Merkez Bankası önünden İzmit Belediyesi’ne yürüyecek olan gastro korteji ile başlayacak. Saat 15.00’dan itibaren de İzmit Belediyesi’nin ilk sosyal tesisi olan Gülümse Kafe Gastro İzmit Festivali’ne ev sahipliği yapacak.
Yahya Kaptan’da bulunan Gülümse Cafe’de gerçekleşecek olan festival hakkında İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Basın açıklamasına Uluslararası Gastronomi Federasyonu Başkanı Mehmet Kaplan, Federasyon Başkan Yardımcısı Tayfun Gündüz,  Federasyon Marmara Bölge Başkanı Adnan Gültekin ve Federasyon Kocaeli Şube Başkanı Ahmet Fevzi Öner  ile Gaziantep Dernekler Konfederasyon Başkanı Hasan Özaygut katıldı.
Yarışmamıza herkesi bekliyoruz
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet; “Hepinizin bildiği gibi İzmit’e özgü tadları farklı mutfakların gözdesi yapmak istiyoruz. Gastro İzmit Festivali bir başlangıç olacak. Etkinliğimiz renkli, güzel bir kortejle başlayacak. Sonrasında da Gülümse Cafe’de 5 gün sürecek olan bu çeşitli yarışmalarla aşçılarımız yarışacak. İlk gün ev hanımlarımız yarışacak. ‘İsrafı Önle’ adı altında bayat ekmekler kullanarak yarışmamız gerçekleşecek. 2. Gün gençlerimiz yarışacak.  Biz İzmit’in mutfağından, halk oyununa İzmit’i tanıtmak için geniş bir uğraş içerisindeyiz. Yarışmamıza herkesi bekliyoruz.” dedi.
Guinnes’e girme hedefimiz var
Daha sonra söz alan Uluslararası Gastronomi Federasyonu Başkanı Mehmet Kaplan; “Güzel bir festival bizi bekliyor. 200’e yakın yarışmacı  olacak. Bu güzel festivale tüm İzmit’i bekliyoruz. En büyük simiti yapalım istiyoruz, çünkü Guinnes’e girme hedefimiz var. Federasyon olarak buna uğraşıyoruz. Amacımız Türk mutfağını tanıtmak. Bizler de 12 yıldan beri İzmit’te yaşıyoruz. Neden mancarlı pidemizi tüm dünyaya tanıtmayalım? Geleceğimize, gençlerimize ve tüm dünyaya İzmit’in yemeklerini en güzel şekilde tanıtmak istiyoruz.”, şeklinde konuştu.
Kendinize güveniyorsanız yemeklerinizi alın gelin
Gaziantep Dernekler Konfederasyon Başkanı Hasan Özaygut; ise şunları söyledi: “Gastro İzmit bizim için de çok önemli. Kimseyi ötekileştirmeden herkesin mutfağına saygı duyarak Gastro İzmit’in ilkini Gülümse Cafe’de yapacağız. Tabii ki hatalarımız, eksiklerimiz olabilir ama gelecek senelerde bu bizim için bir rehber olacaktır. İzmit’i markalaştırmak için elimizden geleni yapacağız. Buradan kadınlarımıza da sesleniyorum. Kendinize güveniyorsanız buyrun, hodri meydan, yemeklerinizi alın festivalimize gelin.”
Engelsiz Engelliler Yarışması düzenlenecek
Uluslararası Gastronomi Federasyonu ile İzmit Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Gastroİzmit festival şöleninde, profesyonel şeflerin görsel şovları İzmitliler’i bekliyor. Festival, isteyen herkesin katılabileceği en iyi yemek yarışması, israfı önle konseptli önceden yapılan yemeklerin sunulacağı yarışma, gençler Türk Mutfağı’nda konulu, 25 yaş altı gençlerin katılacağı yarışma, büyükler Türk Mutfağı’nda 25 yaş üstü herkesin katılabileceği yarışmalar ile devam edecek. Öğleden sonra yapılacak, makarna yarışmasında yaş sınırı yok, isteyen herkes katılabiliyor. Festivalde bir de Engelsiz Engelliler Yarışması düzenlecek ki bu yarışma içinden yılın altın şefi, yılın altın genç şefi seçilecek ve ayrıca hijyen madalyası sahiplerini bulacak.
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account