Nasıl verimli vakit geçiririm ? sorusunu bu hafta sizin için seçtim. 

 

 

 

Hepimiz zamanımızın bir çoğunu iş yerinde geçiriyoruz. Geri kalan kısmını mecbur evde geçiriyoruz. Bence çalışırken molalarımızda, izin günlerimizde, evden çalışıyorsak veya hiç çalışmıyorsak boş vakitlerimizi en verimli şekilde geçirmeliyiz. Ben evde çalışan biri olarak haftalık cilt bakımımı, kitap okuma listelerimi, film listelerimi hazırlıyor sporumu da düzenli bir şekilde yapıyorum. İnsan gerçekten kendini sağlıklı hissettikçe daha da enerjik hissediyor. Bu dönemde de ihtiyacımız olan şey bolca enerji diye düşünüyorum.

Bir de 11 ayın sultanı Ramazan Ayı geldi. Mis gibi sahurlar, mis gibi iftarlar… E tabi eskisi gibi toplanamayacağız ama telefonlarımızdan, tabletlerimizden 2 boyutluda olsa toplanabilmek en büyük şükür sebebi bence. Oruç tutarken aç kaldığımız için çoğumuz bir an önce akşam olsun yemeğimizi yiyelim diye zamanın geçmesini kös kös bekleyeceğiz. Bu süreçte boş zamanlarımızı öğle molalarımızı ya da evde geçirdiğimiz vakti uyuyarak geçirmek yerine bize faydalı olacak etkinliklere katılarak, kitap okuyarak, film izleyerek veya bize bir öğretisi olacak şeyler hakkında bilgi toplayarak geçirebiliriz. Birde evde oturan veya boş vakti çok olan insanlara Cif markasının kendi sitesinde rastladığım güzel önerilerinden az da olsa sizlere bahsetmek istiyorum.

 • Kitaplığınıza göz atın.
 • Online eğitim videolarına göz atın.
 • Mutfağınıza ve gardırobunuza şans verin. (Kısa bir latife edeyim sizle bu fikir bana 2 kilo aldırdı. Tercihinizi tatlı değil diyet yemeklerinden yana yapabilirsiniz.)
 • Sanal müzeler arasında yolculuğa çıkın. (İnanın çok keyifli oluyor. Talep çok olursa sizin için ilerleyen zamanlarda sanal müzeler hakkında bilgi verebilirim.)
 • Sosyalleşmeyi unutmayın.(Bence en önemlisi)

Diğer maddeler için yazıya tıklayabilirsiniz.

Yorumlarınızda verdiğiniz cevaplara çok mutlu oluyor. Her hafta heyecanla yeni yorumlarınızı bekliyorum. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum. Bizi takipte ve sağlıkla kalın. Bir de son söz eklemek istiyorum:

Cemal Süreyya’nın da dediği gibi “hayat kısa kuşlar uçuyor” vaktinizi boşa harcamayın.

 

13 Nisan 2021 Salı Saat: 20.00

Sergi Turu: Kulis’ten Portreler

Mardiros Mınakyan, Eliza Binemeciyan, Kınar Hanım, Behzat Butak, Toto Karaca… Osmanlı ve Türkiye tiyatro tarihinde mihenk taşı olmuş sanatçılardan birkaçı. Yapı Kredi Kültür Sanat’ta süren “Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz” sergisinin bir bölümü tiyatro tarihimizde önemli rol oynamış sanatçılara ayrıldı. Serginin küratörlerinden Esen Çamurdan bu isimlerden bir seçki yaparak sanatçıların yaşam öykülerini, tiyatro tarihimizdeki yerlerini ve birbirleriyle bağlantılarını anlattı. Hem sergide hem tiyatro tarihimizde heyecan verici bir tur atmaya ne dersiniz? Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek sergi turunu, buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz

 

14 Nisan 2021 Çarşamba Saat: 20.30

İş Sanat Okuma Tiyatrosu Nikolay Gogol / Müfettiş

 

15 Nisan 2021 Perşembe Saat: 18:00

Akbank Sanat öncülüğünde çevrimiçi yayınlanacak olan; Bilge Günaydın Trio’ nun harika konserine Akbank Sanat YouTube kanalından ulaşabilirsiniz.

 

 

15 Nisan 2021 Perşembe Saat: 18:00

Sergi Söyleşileri: Tiyatro Mekânları Yalnızca Birer Bina mıdır?

Tarihsel olarak tiyatro binalarının geçirdiği değişim ve dönüşümler; toplumsal yaşamda, kentteki kültür ve sanat ikliminde, mimari eğilimlerde ve kent peyzajında yaşanan değişim ve dönüşümler hakkında fikir verir. Söz konusu mekânlar bu çok anlamlılıkları nedeniyle birer arşiv niteliği taşırlar ve değişik açılardan yorumlanmaları gerekir. Ömrünü tiyatroya vakfetmiş tiyatrocu, arşivci ve yayıncı Hagop Ayvaz’ın ardında bıraktığı ve halen Yapı Kredi Kültür Sanat’ta sergilenmekte olan kıymetli arşiv bize böyle bir tartışma için ilham verdi. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Karaboğa ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Kerem Özel’in katılacağı söyleşinin moderatörlüğünü dramaturg, yazar ve Türkiye Tiyatro Vakfı kurucu başkanı Esen Çamurdan üstleniyor.

Konuşmacılarımız, bir dönem tiyatro sanatının İstanbul’daki kalbi olan Direkler arası ve Beyoğlu örneklerinden yola çıkarak kent coğrafyasında tiyatro binasının konumunu ve insanın mekân ve çevresiyle etkileşimini ele alacaklar; toplumsal bellek ve toplumsal varlık ilişkisini irdeleyecekler.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiyi, buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz.

Şehzadebaşı Ferah Tiyatrosu, Ocak 1932.

Cengiz Kahraman Arşivi

 

09 Nisan 2021 – 16 Nisan 2021

“50. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE IGOR STRAVINSKI: ASKERİN ÖYKÜSÜ” ANLATICI: ERKAN KOLÇAK KÖSTENDİL Avrasya Oda Orkestrası 

Ünlü oyuncu Erkan Kolçak Köstendil, tüm zamanların en fenomen bestecilerinden Stravinski’nin müziklendirdiği oyun “Askerin Öyküsü” ile sizleri baştan sona diri tutacak bu zamansız Faust hikayesine hayat verirken, ressam Pınar Birim eşzamanlı gerçekleştireceği canlı performansla hikayeyi tuvale aktarıyor. İsviçreli yazar Ferdinand Ramuz tarafından, 1.Dünya Savaşı sonrasında Fransızca olarak kaleme alınan hikaye, bir Rus halk masalına dayanır. Sanat tarihinin en sansasyonel fenomenlerinden biri olan Igor Stravinski’nin, okunması, oynanması ve dans edilmesi amacıyla bestelediği bu başyapıt, kasvetli bir Faustian fabl olup, bir prenses, firari bir asker ve   önünde sonunda onun ruhuna sahip olacak Şeytan’ın anlatıldığı bir hikâyedir. Askerin kemanı; hem kendi ruhunu hem de şeytanın hilekârlığını simgeler. Hikâye Rus halk masalına dayansa da müzikler geleneksel Rus ezgilerinden olabildiğince uzakta, her zamana, her kültüre ve her dinleyiciye hitap edecek bir durumdadır. Burada duyulan en açık müzik, Staravinsky’nin önceden hiç duymadığı bir form olan cazdır. Ufak, kuru, acı, karanlık ama zekice, korkutucu ama alaylı bir başyapıt olan eserde; enstrümanların katılığı, melodilerin monotonluğu eserin havasını yansıtan unsurlardır.

 

 

17 Nisan 2021 Cumartesi saat: 20.30

İş Sanat’ın Nisan ayı konukları arasında yer alan Feryal Öney’in konserinin ilk gösterimi 17 Nisan Cumartesi saat 20.30’da İş Sanat YouTube Kanalı’nda yayında olacak. Konserde “Arzu Kızım”, “İp Attım” ve “Bozatlı Hızır”ın da yer aldığı hareketli halk türkülerinden oluşan bir repertuvar, dinleyicinin beğenisine sunulacak.

Ayhan Akkaya – Elektro Kontrbas

Turgay Özkurt – Klarnet, Saksafon

Mehmed Mert Baycan – Perküsyon

Kutay Özcan – Bağlama

Cansun Küçüktürk – Elektro Gitar

 

18 Nisan Pazar 2021 Pazar saat: 15.00

İş Sanat Masal Tiyatrosu / Alis Harikalar Diyarında

 

 

18 Nisan 2021 Pazar Saat: 18:00

Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri: Yeme Bozuklukları

Ergenlikle hızla bastıran erinlik değişimleri, ergeni yeni bedenine ait bir çalışma yapmaya zorlar. Anoreksiya özellikle ergenlikte ortaya çıkış biçimiyle, gencin cinselleşmiş bedeni tasarımlamasına yönelik bir güçlük ve ödipal düşlemlerin baskısına karşılık ortaya çıkar. Bedensel hazlardan ve ihtiyaçlardan uzaklaşmak için gıdanın reddedilmesi, bedenin bu şekilde denetim ve kontrol altında etkisiz hale getirilmeye çalışılmasıdır.

Psikanalitik kurama göre yeme bozuklarının kökeninde, bağ kurulan ilk nesnelerle olan ilişkilerde bozulma yatar. Bağımlı olunan nesnenin yerine başka bir nesne ile bağlantı kurma çabası ve bunun yarattığı duyum (sensation) yoluyla içsel boşluğu doldurma, “bulimia”nın merkezinde yer alır. Kendine yöneltilen şiddet ise (kusma), adeta bir meydan okumayı mümkün kılarak öznede yeniden güç ve denetim hissi uyandırmaktadır. Böylece, ihtiyaç duyulan kişilerin iktidarından uzaklaşma ve onları başarısızlığa uğratma duygusu, bilinçdışında bir zafer gibi yaşanır.

Psikanalitik uygulamalar, altta yatan kişilik örüntüsü ne olursa olsun, obezitenin, korku verici ve tehdit edici bir psikolojik ve düşlemsel yapıdan “psikosomatik bir düzenek sağlayarak” çıkmak ve  bireyselleşme-ayrışma süreçlerindeki hassasiyetleri kontrol etmek için kullanıldığını  göstermektedir. Obezite semptomu aile dengesini korumakta, herkesin ‘tümden depresif’ şekilde narsisistik çöküşünü engellemektedir.

“Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri”nde bu ay, Bengi Düşgör, Neslihan Zabcı ve Aslıhan Topyay, yeme bozukluklarının ardında yatan temel sorunsalları, bireysel beden ile aile bedeni arasında kurulan bağı ele alarak, anoreksiya, bulumia ve obezite’yi psikanalitik yaklaşım çerçevesinde tartışacaklar.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: İş Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Akbank Sanat Habertürk, Kültür İstanbul, Cif

 

 

4 Yorum
 1. BerkayY 3 ay önce

  Ellerinize sağlık

 2. Gamze 3 ay önce

  Çok güzel bir yazı olmuş harikasınız

 3. salih 3 ay önce

  keyifle takip edeceğim, elinize sağlık

 4. Batuhan 3 ay önce

  Ağzına yüreğine yazan ellerine sağlık.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account