İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının İzmit’ten Ankara’ya götürülüşünün 81. yılında, İzmitliler’e “Atatürk Belgeseli’ni armağan etti. Geri dönüşümden çıkarılarak tarihe kazandırılan Atatürk Belgeseli, 19 Kasım’da İzmitliler’e duygu dolu anlar yaşattı.

1973 yılında Darıcalı ünlü yönetmen Kunt Tulgar’ın yapımını üstlendiği büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını anlatan ve dönemin hiçbir yerde yayınlanmamış görüntülerini içeren “Atatürk Belgeseli”nin film bobinlerini geri dönüşümde bulan Kocaelispor Taraftarlar Grubu Hodri Meydan’ın efsane Başkanı ve İzmit’in sembol isimlerinden Cemal Derya ile işbirliği yaparak eşsiz eseri, İzmit’e kazandırdı. Belgeselin yapımcısı Kunt Tulgar ile irtibata geçen İzmit Belediyesi, belgeseli TMMMOB Mimarlar Odası Taş Bina’da İzmitliler’le buluşturdu.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe Kocaeli Vali Yardımcısı Suat Yıldız, Kocaeli Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve yönetimi, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İlçe Kadın Kolları Başkanı Birgül Gök,, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Engin Akbulut, Atatürk Belgeseli’nin yapımcısı Kunt Tungar ve Ata’ya saygılarını sunmak isteyen çok sayıda İzmitli katıldı.

Katılımcılar arasında yer alan Atatürk’ün İzmit’e geldiği dönemde henüz çocukken kendisiyle karşılaşan Fikret Özenler, Atay’la yaşadığı anılarını gözyaşları içinde paylaştı. Daha sonra söz alan yapımcı, yönetmen, senarist ve oyuncu olarak özellikle fantastik Türk Filmlerine imza atan Kunt Tulgar şunları söyledi. “Milli Film Şirketi’ni kuran, Atatürk’ün ilk filmini yapan babam Sabahattin Tulgar için belgeseli yapmaya başladım. Türkiye’nin çeşitli illerinde halkın yaptığı çekimleri toparladım. Kimi zaman bir fırıncıdan buldum çekimleri aldım, kimi zamanda bir muhallebiciden aldığım çekimleri bir araya getirdim. Belgeselin montajı altı ay sürdü. Belgeselin sonunda renkli çekimlerin olduğunu göreceksiniz. Onları da İtalyan televizyonlarından temin ettim, belgesele ekledim. Belgeselin seslendirmelerini Türk Sineması’nın ünlü seslerinden Hayri Esen ve Sadettin Erbil yaptı. Belgeselin içinde Behçet Necatigil’ın okuduğu bir şiir de var.”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Atatürk Belgeseli’nin İzmitliler’le buluşmasına katkı sunan yapımcı Kunt Tulgar’a ve eski bobinleri bularak belediyeye ulaştıran Cemal Derya’ya, İzmitli Fikret Özener’e teşekkür plaketi sundu. Program sonunda 120 dakikalık belgesel gösterimini soluksuz izleyen seyirciler, duygulu anlar yaşadı.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account