Hiçbir hüzün betimi 1938 Kasım’ında yaşananları anlatamaz. Çünkü hiçbir Kasım bir milletin bu denli içli bir ağıtına tanıklık etmedi. Çünkü koca bir ulus, kendini ulus yapan, kendine egemen kılan önderini kaybetti. Nasıl dayanılabilirdi ki bu koca çınarın yıkılışına, İzmit’in kalbi bu acıyı nasıl kaldırabilirdi ki? Nice depremler, nice yangınlar, nice istilalar gören İzmit’in bu haberle dizlerinin bağı çözüldü. İzmit kendini Körfez’e yıkılacakmış gibi hissediyordu. Duyması, anlaması, kabullenmesi zor haberle sarsılan İzmit, Mustafa Kemal’in düşmana korku, dosta cesaret veren masmavi gözlerini düşündü, onurla güçle atasına yakışır bir şekilde kendine geldi. Aldığı yeni haberle teselli buldu. Çünkü Mustafa Kemal’in cenazesi 19 Kasım’da İzmit’e konuk olacaktı. İzmit atasını son bir kez görecek, ona veda edebilecekti. Kent hemen acılarını bir kenara gizleyip, ulusal önderini en güzel, en özel, en itinalı şekilde ağırlamak için hazırlıklara başladı.

İstanbul’dan deniz yolu ile hareket eden Ulusal Önderin cenazesi limana gelince, kent sendelemeye başladı. İzmitliler sabahın erken saatlerinde demiryolu boyunu ve garı çoktan kalabalıklarla doldurmuştu. Yavuz Zırhlısı aziz naaşı alarak, karaya ulaştıracaktı. Zafer Torpidosu’nun yanaşacağı tershaneye ise, merasim kıtası, okullar, görevliler alınmış, herkes nefesini tutmuştu. Akşam 19.30’da beklenen konuk geldi. Cenaze Marşı ile karaya alınan Atatürk’ün aziz naaşı top arabası ile garda bekleyen özel katara getirildi. Bir saat süren törenin ardından trene bindirildi. İşte tam da o anda İzmit donup kalakaldı. Zaman öylece selam durdu, bir an akmadı sanki. İzmit o an anladı ki kendisine büyük görev düşüyor. Hemen bir söz verdi kent. Mustafa Kemal’in çizdiği yolda şekillenecek gelecekte, atasıyla yaşadığı bütün anılarını ölene dek yaşatacaktı. Bütün ulus gibi İzmit’te sözünde durdu. Bugün günlerden 19 Kasım 2019.

Yaklaşık bir ay önce açılan, İzmitliler’in her gün akın ettiği, 30 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayan, Sabiha Gökçen’in manevi oğlu Eriş Ülger arşiviyle açılan Büyük Dahi Gazi Mustafa Kemal İzmit’te müze sergisinin paydaşlarından Kocaeli Nicomedia Lions Kulübü Başkanı Nihal Tezgiden, Atatürk’ün aziz naaşının İzmit’e getirildiği günün anısına tarihi İzmit Tren Garı’nda özel bir program hazırladı. Atatürk’ün naaşının İzmit’e getirilmesinin 81. yıldönümünde, o güne tanıklık eden bugün 94 yaşında olan İzmitliler Resmiye Çetin ve Fikret Özener’in anılarını müze konuklarıyla paylaşması ile başlayan program, Türkiye Cumhuriyeti tarihi ile ilgili olarak 24 adet yayınlanmış kitabı bulunan tarih araştırmacı Eriş Ülger’in kitaplarını konuklar için imzalamasıyla son buldu. Ayrıca müzeye gelen konuklar, yapımcı Levent Akçay’ın 19 Mayıs 2020’de gösterime girecek, Atatürk’ün naaşının İstanbul’dan İzmit’e getirilişi ve Ankara’ya nakledilmesini anlatan belgeseli “Son Yolculuk Zor Veda”nın 10 dakikalık sunumunu da izleme şansını yakaladı.

Ben göremeyeceğim ama, Türkiye çok büyüyecek

81 yıl önce bu tarihte, Atatürk’ün naaşının getirildiği Tarihi Tren Garı binasında İzmit atasını bir kez daha andı. Geçmişin yeniden canlandığı buluşmada duygu dolu anlar yaşandı. Atatürk’ü ilk kez 8 yaşında gördüğünü anlatan İzmit doğumlu Fikret Özener, şunları söyledi. “Yenituran ilkokulunda okuyordum. Atatürk’ün İzmit’e geleceğini öğrenince 3 kız ve bir erkek arkadaşımla birlikte okuldan kaçtık, onu görmeye gittik. Trenden indi. Her zamanki gibi çok şık giyinmiş atamızın elinde bastonu, başında beyaz fötr şapkası vardı. Tren garı o kadar kalabalıktı ki iğne atsan yere düşmezdi. Kızlar kalabalığı yararak Atatürk’e doğru koşmaya başladılar. Onları gören Atatürk askerlere bırakın kızlar gelsin dedi. Arkadaşlarım hemen koşup Atamızın boynuna sarıldılar. Ben de heyecanla yanlarına koştum. Atatürk’ün elini öptüm. Atatürk bize, “Evlatlarım bu vatanı biz kurtardık. Onu size emanet ediyorum. Ben göremeyeceğim ama, bu Türkiye çok büyüyecek” dedi.

İzmit atasını bırakmak istemiyordu

Atatürk’ün naaşının İzmit’e getirilişini de dün gibi hatırladığını söyleyen Fikret Özener, sözlerini şöyle tamamladı. “Atatürk’ün öldüğünü öğrendiğimde 13-14 yaşlarımdayım. Çok çok özüldük. Kelimelerle duygularımızı tarif etmek çok zor.  19 Kasım’da Atatürk’ün cenazesi İzmit’e gelecek dediler. Sabah erkenden indim çarşıya, öyle bir kalabalık vardıki, sanki o gün İzmit nüfusu artmış gibiydi. Deniz yoluyla İzmit’e nakledilen atamızın naaşı istasyona getirildi. Çiçeklerle, bayraklarla süslenmiş tren üzgün üzgün atasını hazır bekliyordu. Atatürk’ün naaşını herkes görebilsin diye camekanlı vagon yapmışlardı. Demiryolu insan seli, sanki savaşa gidiyoruz. Babacım nereye gidiyorsun, bizi neden bıraktın diye ağlayan sızlayan, senin yerine biz ölseydik diye ağıtlar yakan, bayılanlar, hastaneye kaldıranlar, hepimiz çok ama çok üzgünüz. Tren istasyondan şimdiki sanat okulunun geçidine kadar tren 5-6 saatte zor gitti. İzmit atasını bırakmak istemiyordu. O günü hayatım boyunca hiç ama hiç unutmadım.”

Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti çarçur etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur

Türk Milleti Atatürk’e çok şey borçludur, onun kıymetini bilmelidir diyen İzmitli Resmiye Çetin ise anılarını şöyle anlattı: “Atatürk’ün öldüğünü duyunca çok üzüldük. Gözyaşlarına boğulduk. Sadece biz değil bu haberi alan bütün dünya ağladı. Atatürk’ün İzmite geldiğini duyunca yanına koşan çocuklardan biri de bendim. Arkadaşlarım beni itince, Atatürk’ün önünde yere kapaklandım. Elimden tuttu beni kaldırdı. Atatürk’ü görebildiğim için çok mutluyum. Atatürk’ün bize öğüdü şuydu: “Ne hakandır ne sultan, millettir yurda hakim. Bil ki günün birinde hainler türeyecek. Bil ki kavimimizin düşmanı bizi yıkmaya yürüyecek. Siz onun karşısında durup, bugün olduğu gibi vatanımızı aslanlar gibi koruyacaksınız.” Sizin anlayacağınız vatan namus hakkımızı bize Cumhuriyet’le verdi Atatürk. Kolay kurtulmadı vatan, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti çarçur etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Cumhuriyet bize atamızın emanetidir. Ona sahip çıkmalıyız. Gençlerimize atamızın bizim için yaptıklarını anlatmalıyız.”

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account