Kocaeli Şehir Tiyatroları’nda aralık ayında başlayan Nostalji Kuşağı bu hafta gündüz kuşağında Dede Korkut Obası, gece kuşağında da Eski Fotoğraflar isimli oyunlar canlı yayında izlenebilecek.

 

2019 yılında UNESCO somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne kabul edilen “Dede Korkut” destanı güncellenmiş yorumuyla geçen sene nisan ayında Kocaeli’de ilk kez  sahneye konuldu. Türk tarihine dair bir çok hikaye ve değeri içerisinde barındıran Dede Korkut Destanı, yarın saat 14.00’da tiyatro.kocaeli.bel.tr adresi üzerinden canlı yayında izlenebilecek. Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın yorumuyla çocuk tiyatrosu olarak sahnelenen oyun, özgün sahnesi ve üstün oyuncu performansıyla izleyicilerden tam not almıştı. Dede Korkut Obası Çocuk Tiyatrosu canlı yayında izleyenlere eğlenceli dakikalar yaşatacak.

 

 

Yetmişlere yıldız gibi düşüp parlayan iki kişilik bir dram

2011-2012 Tiyatro Sezonu’nda Kocaeli’de ilk kez perde diyen Eski Fotoğraflar oyunu ise yarın gece kuşağında saat 20.00’da tiyatro.kocaeli.bel.tr adresi üzerinden canlı yayında izlenebilecek. Bu nefis oyunun konusu şöyle: Yetmişlere yıldız gibi düşüp parlayan iki kişilik bir dram. Ortada iki kişi varken bir dram olmaması mümkün müdür hem. Kadın ve erkek birbirinin hayatlarından geçen hikâyeleri oynarlar oyun boyunca. Başka karakterlerde birbirlerinin geçmişleri ve geleceklerini canlandırırlar. Biz gitgide hikâyenin içinde katmanlanan öteki hikâyelere savruluruz. Kadının geçmişi ile erkeğin geleceği birbirinin içinde gelişiyor. İkisinin de birer öyküsü var. Yaşamın sunduğu seçeneklerden yalnızca pek azı bu öykülerdeki beklentilere uygun gelişiyor…

 

 

Dinçer Sümer’in ilk kez 1994 yılında basılan “Toplu Oyunları” kitabı

Edebi kurul üyeliği yapmış, dramaturgi dersleri vermiş, Cumhurbaşkanlığı sanat danışmanlığı yapmış ve birçok ödül almış olan oyun yazarı, yönetmeni, oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Dinçer Sümer’in ilk kez 1994 yılında basılan “Toplu Oyunları” kitabında yer alan Eski Fotoğraflar, merkezine aldığı Sevtap karakteriyle izleyenleri geçmişten günümüze bir yolculuğa çıkarıyor. Abartısız, gerçekçi ve tüm acımasızlığıyla yaşanan bu hayatlar bir fotoğraf albümü içerisinde ele alınıyor. Ahmet Yaşar Özveri’nin Kocaeli Şehir Tiyatrosu’nda sahneye koyduğu oyunda Funda İlhan ve Utku Oğuz rol alıyor. Oyunun dekor tasarımı Rona Topçuoğlu’na, kostüm tasarımı Veysel Çıracı’ya, ışık tasarımı ise Cafer Yiğiter’e ait.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account