Kartepe’nin uzun dönemdir özlemle beklediği teleferik projesi ihale aşamasına kadar geldi. Kartepe’den Kuzu Yayla’ya Teleferik Projesi enfes manzarası ile nefesleri kesiyor.

 

Kocaeli’nin Kartepe ilçesi sanayi alanındaki gelişmişliğinin yanında, Sapanca Gölü manzarası, temiz havası yemyeşil bitki örtüsü ve kış turizmi potansiyeli ile turizm açısından da bir cazibe merkezidir. Kış ve doğa turizmine uygun olanakları bulunan Kartepe ilçesi kayak merkezi, turizm tesisleri, yaylaları, seraları, trekking alanları, doğal manzaraları, şelaleleri, kanyonu, haraları, alışveriş merkezi, restorantları, alternatif turizm çeşitlerine imkân sunan eşsiz doğa güzellikleri ile yüksek turizm potansiyeline sahip bir bölgedir.  Bu bölgede yaklaşık beş kilometrelik teleferik hattının projesi tamamlandı.

 

 

Yaklaşık beş kilometrelik hat

2021 Ocak ayı sonu gibi ihaleye çıkılacak teleferik projesinde, çalışmalara başlanacak. Kartepe ilçesinde Derbent bölgesinden başlayarak Kuzu Yayla bölgesine ulaşacak teleferik projesi, yaklaşık beş kilometrelik hat uzunluğunda olacak ve 2 istasyon üzerine kurulacak. 10’ar kişilik toplamda 67 kabinden oluşacak hat ile saatte 1500 kişi taşınabilecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi liderliğinde Kartepe Belediyesi ortaklığında yapılan projede, bölgeye gelen vatandaşların teleferikle geldiğinde dinlenebilecekleri, konaklayabilecekleri, gezi, yürüyüş ve kayak yapabilecekleri alanların da planlaması  bir taraftan yapılıyor. Teleferik çalışmaları bittiğinde bu bölgedeki sosyal donatılar ve müştemilat da hazırlanmış olacak.

 

Teleferik projesinin son noktası

Teleferik projesinin son noktası, Kocaeli ili, Kartepe ilçesi sınırları içerisinde 11 Temmuz 2011 tarihinde Kuzuyayla Tabiat Parkı olarak ilan edilen bölge olacak. Kuzuyayla Tabiat Parkı; sahip olduğu doğal ve rekreasyonel kaynak değerleri sebebiyle koruma altına alınmış bir alandır. Ağaç, çalı, yer örtücü olmak üzere zengin bir bitki örtüsü vardır. Sapanca gölü manzarasına sahiptir. Alanda özellikle kayın bulunur, bu ormanın çalı katında orman gülü yaygın durumdadır. Ayrıca orman bileşiminde kestane, gürgen ve meşe ağaçları bulunmaktadır. Ayrıca yer yer karaçam ve sarıçam ağaç topluluklarına rastlanılmaktadır. Alan içerisinde, 2 adet kır lokantası, wc, mescit bulunmaktadır. Günübirlik kullanım alanında piknik masaları mevcuttur.

 

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account