Çocukların ve gençlerin gelişimini her zaman önemseyen Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman farkını ve vizyonunu ortaya koyarak Kartepeli gençlerin ayağına Planetaryum getiriyor.  Tam kapanma sürecinde de hızla devam eden çalışmalar neticesinde tamamlanan Planetaryum, pandemi şartlarına ve tedbirlerine bağlı olarak hizmete hazır hale getirildi.

 

 

 

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman’ın seçim beyannamesindeki en önemli projeleri arasında yer alan ve yapımında son aşamaya gelinen Kartepe Genç Akademi (gençlik merkezi)’nin çatısı altında faaliyet göstermesi planlanan Planetaryum Kartepeli çocuklarda heyecan yaratmaya başladı. Başkan Kocaman’ın talimatları ile tarihten gelen gök bilimciliği çalışmalarından yola çıkılarak hazırlanan Planetaryum (gökev) ile Uzay ve Gözlem Sınıfı Kartepeli gençlere hizmet verecek.

 

Planetaryum (Gökev) Kartepe’de

Uzay ve Gözlem Sınıfı bünyesinde oluşturulan Planetaryum (Gökev)’da biten çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Kocaman, demo gökyüzü sunumunu da izledi.  Kartepe’nin geleceği olan gençler için uzayın kapılarını aralayacak Planetaryum içerisinde amatör gözlemciler için kullanılan teleskop da bulunurken, Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman inceleme yaparak yetkililerden bilgi aldı.  Planetaryum güneş, ay, yıldızlar, uydular, gezegenler, bilinen diğer tüm gök cisimlerinin konumlarını, hareketlerini çeşitli özel aygıtlar sayesinde küresel bir kubbede izleyebilme imkânı sunan bir teknoloji.

 

 

Çocuklar gökyüzüyle tanışacak bilime ısınacak

Kartepe Genç Akademi’de yapılan çalışmaları yakından takip ederek sık sık inceleme yapan Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman “Kartepe Genç Akademi çatısı altında Kartepeli gençlerimizi Uzay Gözlem Merkezi ile buluşturacağız. Uzayda merak edilen her şeyin görüntülenebildiği Planetaryum yani Türkçe ismiyle Gökev Kartepeli gençlerimize aktif olarak hizmet verecek. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle koordineli olarak öğrencilerimiz için eğitim sınıfları oluşturarak her çocuğumuzun faydalanabilmesini sağlayacağız. Uzay çağının içinde olduğumuz bir dönemde çocuklarımızı bilime teşvik etmek, motive etmek, farkındalıklarını arttırarak güçlü ve donanımlı bireyler olarak hayata karışmalarını sağlamak en büyük arzumuz” açıklamasında bulundu.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account