Lavanta bitkisi yalnızca güzel görüntüsü ve hoş kokusuyla değil şifalı özellikleriyle de biliniyor. Lavanta Hidrosolünü de içerisine alkol katmadan direk su haliyle de antibakteriyal dezenfenktan olarak kullanabiliyorsunuz.

 

Eğer size de hem yerel turizme destek olmak hem de çok uzaklara gitmeden lavanta tarlasında özgürce dolaşmak isterseniz, İzmit’in gizli kalmış bu mor cenneti Ayşenur’un Lavanta Bahçesi’ni keşfetmekte geç kalmayın. Bahçenin sahibi Ayşenur Duysak Hanım, sorularımızı yanıtlamaya devam ediyor:

 

Yurtdışından mı geliyor lavanta?

Benim bildiğim kadarıyla ithal ediyoruz. Ancak şöyle söyleyebilirim, şu anda biz ithal etmiyoruz. Çünkü şu anda bizim topraklarımızda yetişen lavantadan fideler yapıyoruz. Kendimiz üretiyoruz. Mesela benim fidelerim Edirne’den geldi. Onlarda ilk alımı Bulgaristan’dan yapmışlar. Kendi bahçelerinde üretmişler. Ben onlardan fide aldım. Yani benim lavantalarım aslında ülkemizin topraklarında yetişmiş. Ancak lavantanın şöyle bir özelliği var. Lavanta melez bir bitki olduğu için, direk tohumdan üretim yapılamıyor. Mecbur çelikleme üzerinden üretim yapılması gerekiyor. Dolayısıyla da ilk etapta bir fideye ihtiyaç var. Biz ilk yıl hiç çelik almadık. Mart ayı itibariyle olgunlaşmış dallarından kopararak çelikleme yapacağız. Aldıktan sonra da topraklama yapacağız. Şaşırtarak faklı bir toprağa ekerek biraz daha köklerinin çıkmasını, biraz daha tutunacak hale gelmesini bekleyeceğiz. Kasım ayında da fidelerimiz köklendikten sonra çıkararak normal bahçemize ekimini gerçekleştireceğiz.

 

Lavanta üretimini nasıl yapılıyor?

Lavanta bodur bir çalı bitkisi. Fideyle, çelikle üretimi yapılıyor. Çelikle üretim yaptıktan sonra fidelerde ölme, kuruma, köklerinde küflenme, bir hastalık belirtisi yoksa, lavantanın 25-30 yıl kadar ömrü var. Sağlam bakıldığı zaman bir sıkıntısı yok. Ama tabiki benim lavantalarımda da bu sene çok ciddi yağan yağmurdan kaynaklı kurumalar oldu. Onların yerine yeni fide ekiyorsunuz. Yerlerinde değişiklikler yapıyorsunuz. Ama lavantanın şöyle güzel bir yanı var. İkinci yılından itibaren kendi fidesini kendi üretiyor. Lavantanın dallarından çelikleme yaparak kendi bahçenizin bozuk olan yerlerinden eskileri çıkarıp, yenilerini ekebiliyorsunuz. Fidenizin fazlasının satışını yapabiliyorsunuz. Her bitkinin olduğu gibi lavantanında böyle güzel yönleri var. Bitkilerde insaoğlu gibi kendi hayatının devamlılığını getirecek şekilde yetişiyor. Biz nasıl büyüyoruz, evleniyoruz, çocuk sahibi oluyoruz, soyumuzu devam ettiriyoruz, bitkilerde bizim gibi. İlk hedefi büyüyüp gelişmek ve ürünü ortaya çıkarma olan bitkiler, sonrasında da kendi soylarını devam ettirmek için kendi fidelerini oluşturuyor. Önümüzdeki sene mart ayı itibariyle biz de kendi ilk fidelerimizi yapmaya başlayacağız. Bizimde bazı ölen lavantalarımız var onların yerine fidelerimizi yerleştireceğiz. Geri kalan kısmıyla da bir fidelik yapacağız. İsteyen olursa fide satışı da gerçekleştireceğiz.

 

Lavantanın görsel şölen dönemi ne zaman?

Benim bahçemin lavantasının haziranın ilk haftası ile temmuzun ilk haftasını kapsayan bir aylık bir görsel şölen dönemi var. Lavantanın yaklaşık 30 çeşidi var.  Görsel şölen dönemi bahçeden bahçeye değişiklik gösterebiliyor.  Benim bahçemdeki Angustifolia tıbbi lavanta olarak bilinir. Dolayısıyla tamamen ilaçlık, doğal bakım alanında kullanılabilecek bir lavanta. Çabuk olgunlaşıyor ve çabuk geçiyor. Isparta taraflarında ekilen İngiliz Lavantası. Onlar biraz daha geç olgunlaşıyor, uzun süreli görsel zamanları oluyor.

 

El emeği göz nuru ürünlerinizin satış fiyatlarını bizimle paylaşabilir misiniz?

Tüm ürünlerimizi bozulma riski olmaması için cam şişelerde kullanmayı tercih ediyoruz. Lavanta yağımızı 10 milimlik şişelerde 35 TL, 20 milimlik şişelerde 70 TL olarak satışa sunduk. Lavanta suyumuz hidrosolümüz var 100 milimlik cam şişelerde 30 TL olarak fiyat biçtik. Hidrosolü tonik olarak, saç bakımında, cilt koruyucu olarak, sinek kovucu olarak kullanabiliyorsunuz. Hidrosol dediğimiz lavanta yağımız çıkarılırken, içerisinde yüzde 3 oranında uçucu yağı kalan suyu oluyor. Yani bu suyun içinde de yine lavanta yağı var. Ama miktarı yüzde 3 olduğu için lavanta yağının biraz daha seyreltilmiş hali diye düşünebilirsiniz. Lavanta yağının özellikleri arasında da cilt toparlama, cilt yenileme, cilt koruyucu olmasının yanısıra, böcek kovucu, sinek kovucu görevi üstlenmesini sayabiliriz. Biz halk arasında daha çok gülsuyunu biliriz. ama lavantada ona eşdeğer özellliklere sahip. Tamamen doğal cilt koruyucu tonik olarak kullanılabilir. Saç bakımınızı hidrosolle yapabilirsiniz, saç dökülmesini önlüyor, saça canlılık kazandırılmasında çok etkili bir ürün.  Ayrıca hidrosol için en doğal dezenfektan diyebiliriz. Çünkü lavanta yağının en belirgin özelliği antibakteriyel olması. Hidrosolüde şu anda içerisine alkol katmadan direk su haliyle de antibakteriyal dezenfenktan olarak kullanabiliyoruz.

 

Lavanta yağı sakinleştiriyor

Lavanya kolonyamız var. İçinde saf lavanta yağımız mevcut. O da 100 milimlik şişelerde 20 TL. Lavanta sabunumuzun fiyatları içeriğine göre değişiklik gösteriyor. İçerisinde sadece lavanta yağı bulunan sabunlarımız var bunlar 15 TL. Özel olarak hazırladığımız bakım sabunumuz var. O bakım sabunumuzda içinde hem lavanta yağımız hem lavanta suyumuz hem de tatlı badem yağı, kantaron yağı gibi çeşitli bakım yağları ve altın suyu bulunan zenginleştirilmiş içeriğiyle özel bir ürünümüz. Onun fiyatı 40 TL. Tercihe göre küçültülmüş boyutlarını da 20 TL’ye sattığımız ürünümüz de var. Bir de ticari anlaşmamız var. Onlarla birlikte oluşturduğumuz sabunlarımız var. O ürünlerin satışını da 25 TL üzerinden gerçekleştiriyoruz. Lavanta yağımızı evlerimizde daha rahat kullanabilmemiz için buhurdanlıklarımız var 40 TL. Özellikle şu zamanlarda evimizin havasını temizlemesi ve bizi sakinleştirerek terapi yapması için lavanta yağının kullanılmasını çok öneriyorum. Tütsü mumlarımız var, onların fiyatları da içeriğine göre değişiyor. Adaçaylı olan, lavanta çiçeklerinden yapılmış, içeriği tamamen doğal, balmumu ile lavantayı buluşturduğumuz mumlarımızın küçük olanları 15 TL, büyük olanları ise 40 TL olarak satışa sunuyoruz. Onun dışında lavanta kremlerimiz var, sadece lavanta yağı ile yapılan kremlerimiz var fiyatı 20 TL’den başlıyor. İçerisine kolajen eklediğimiz biraz daha cilt toparlayıcı özellik eklediğimiz, farklı bitkisel yağlarla çeşitlendirdiğimiz lavanta kremlerimiz de önümüzdeki dönemde hazır olacak. Onların da fiyatlarını zamanı gelince belirleyeceğiz.

Bahçenizi fotoğraf çekimlerine açıyor musunuz? 

Lavanta festivallerine gittiğimde orada çok üzücü manzaralarla karşılaştım. Hiç böyle hayal etmemiştim. Tamam fotoğraf çektirmek çok keyifli bir sanat ama insanlarımız hiç dikkat etmiyorlar. Bitkide bir canlı, onun da canı var. Bahçelere çok hunharca davranıyorlar, görünce çok şaşırdım. Bu festivallerden sonra bütün fikriyatım değişti. Benim arazim küçük, ama oralar 5-10 dönüm daha büyük araziler. En son şuna tanık oldum. Bir tane adam fotoğrafını çekinmiş, elinde bildiğiniz bir fideyi sökmüş olarak gidiyor. Gerçekten inanamadım. Bu nasıl olabilir? Zaten sen onu koparsan da eve götürene kadar ölecek. Kendi kendime dedim ki o gün eğer bir gün fotoğraf çektirmeye bahçemi açarsam, gelenlerle birebir ilgilenebileceğim, onların da bahçeyle birebir ilgileneceği bir pozisyonda bireysel olarak bahçemi açmam gerekiyor diye düşündüm. Bu yıl da çiçeklenmemiz çok güzel gerçekleşti. sağolsun eşimiz dostumuz, mutlaka açmalısın gelmek isteyenler en azından faydalansın diye bu yıl ilk kez bahçemizi açtık. Ama rezervasyonla açtım. Hem konuklarımla kendim birebir ilgilendim, gelenler de istedikleri gibi rahat rahat fotoğraf çekildiler. Hem de bahçem zarar görmedi.

la

Misafirlerimize bahçemizi özel rezervasyonla açıyoruz

Turlarla gezi programlarında çok kalabalık insan grupları geldiğinde bahçenin kontrol altında tutulabilmesi mümkün olur mu bilmiyorum. Arazim çok küçük olduğu için bunları konuşuyorum, benimde 10 bölüm arazim olsaydı, belli bir bölümü sadece fotoğraf için açıp diğer bölümlerini koruyabileceğim imkanım olsaydı tabiki  bütün turlara açardım. Ama dediğim gibi gruplarda, turlara, bireysel olarak düğün fotoğrafı çekmek isteyenlere, doğumgünü kutlamaları ve özel organizasyonlar için bahçemiz özel rezervasyonla açık.  Gelecek kişi sayısını önceden bildiğimiz, konuklarımızla birebir ilgileneceğimiz bir programlar yapıyoruz. Zaten bu yıl da pandemi olduğu için bahçemizi kimseye açmadık. Yolda tabelamızın olmaması, buraya dışardan bakıldığında hiç bir yerden görünmemesi, hiçbir işaretin olmamasından yakınıyor insanlar. Ama buna rağmen İstanbul’dan bir arkadaş gelmiş, Gedikli Köyü yazarak burayı bulmuş, köylülere sormuş, biz bahçede yokuz. Kapı kilitli. İçeriye girmeyi başarmış. Fotoğraf çekilmiş. Böyle birşey yaşadık. Dedim ki tabela yokken bu halde, düşünün tabela olsa ne olacak. O kadar çok gelen ve soran oluyor ki. İnsanların nasıl böyle yapabildiklerine inanmakta güçlük çekiyorum. Bahçe kolay yapılan birşey değil. Ciddi emek istiyor. Çok değerli benim için, düşünün bir tarafa altın koysanız, bir tarafa bahçe deseniz, bahçemi tercih ederim, o derece yani. O yüzden dışarıdan gelen bir insanın gördüğü ile benim gördüğüm bahçe bir değil. O yüzden gördüğümde o kadar şaşırdım ki, dedim ki nasıl yapabilirsiniz bunu. O nedenle sadece fotoğraf çekimi döneminde misafirlerimin geleceği zaman belirtici tabelalar koymayı planlıyorum. onun haricinde de hiç tabela koymayı düşünmüyorum.

1 saatlik çekim ücretimiz 100 TL

Bahçemizin görsel zamanında fotoğraf çekimi için en fazla 5 kişiyi konuk edebiliyoruz. Bir aile grubu var ise, bu sayı artabiliyor. 1 saatlik çekim ücretimiz 100 TL. Saatlik çekimler olduğu için gün içerisinde farklı farklı grupları ağırlayabiliyoruz.  Ama müşteri memnuniyeti için farklı iki grubu aynı anda bir araya getirmiyoruz. Farklı nişan, nikah, doğumgünü organizasyonları gibi özel kutlamalar için bahçemizi açabiliyoruz. Bunun fiyat tespitini de yine saatlik olarak yapıyoruz. Bunun haricinde fotoğraf kulüpleri var, grup olarak tüm gün kiralamak istiyorlar, onu da 500 TL üzerinden değerlendiriyoruz. Bu noktada kişi sayısını kulüp belirliyor. Ayrıca doğa çekiminde de kullanılmak istenirse bahçemiz, bu görsel şölenin olduğu bir ayın haricinde de her zaman drone çekimlerine açık. Örneğin önümüzdeki hafta nikah çekimi olacak, Bahçemizin bu doğal yeşil haliyle fotoğraf çekimi yapmak istediler. Bir de kızlar arasında bir gelin partisi yapılacak. Bu şekilde de farklı organizayonlar için de bahçemi kullandırıyorum.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account