Büyükşehir Belediyesi kentin tarihi değerlerini geniş kitlelere tanıtmak için yeni bir proje hayata geçiriyor

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentin gelişim, markalaşma, akıllı ve mutlu şehir olma yolundaki çalışmalarını sürdürüyor. Şura Kent Politikaları ve Araştırmaları Merkezi’nin başlattığı vikipedi projesi ile kent tarihi, kültürü ve turistik değerlerinin geniş kitlelere tanıtılması amaçlanıyor. Proje Türkiye’de belediyeler arasında hayata geçirilen ilk çalışma özelliği de taşıyor.

 

Tarihi gelecek nesillere tanıtmak için önemli çalışmalar

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’nin tarihini gelecek nesillere tanıtmak için önemli çalışmalar yaparken kentin tarihi değerlerini hem yurt içi hem de yurt dışına aktarmak için de projeler üretiyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Şura Kent Politikaları ve Araştırmaları Merkezi, önemli bir projeyi daha hayata geçiriyor. Merkez bu doğrultuda Kocaeli’nin değerlerini belirleyerek Vikipedi’de hiç bahsedilmemiş ya da mevcut maddelerde eksik bilgileri içeren turistik yerleri tespit etme ile yola koyuldu.

 

‘İzmit Saat Kulesi’ seçkin içerik haline getirildi

Vikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye ile ortak proje ‘https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikiproje:Kocaeli/sol_pano#Vikiproje_Kocaeli’ geliştirerek çalışmalara başlandı. Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’nın fotoğraf ve Şura Kent Politikaları ve Araştırmaları Merkezi’nin bilgi desteği ile ‘İzmit Saat Kulesi’ maddesi gönüllü vikipedist tarafından seçkin içerik haline getirildi. https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0zmit_Saat_Kulesi maddesi Ocak ayının son haftası itibarı ile 1 hafta boyunca Türkçe Vikipedi’nin ana sayfasında yer aldı.

 

Bu hafta içinde 10 binlerce kişi okudu

Proje sayesinde kentimizin önemli bir değeri olan İzmit Saat Kulesi bilgileri daha görünür hale geldi. Günlük ortalama 85 bin tekil kullanıcının ziyaret ettiği bu sayfada, İzmit Saat Kulesi tarihini bu hafta içerisinde 10 binlerce kişi okudu. Projenin gelişme aşamasında ise, Vikipedi’de oluşturulan tüm maddeleri daha kapsamlı maddeler haline getirerek, birçoğunu seçkin madde seviyesine ulaştırıp, bu maddeleri en az 4 dile çevrilmesi planlanıyor.  Bunun yanında bilgiye erişim kolaylığı sağlamak amacıyla dezavantajlı kitleler için de özel çalışmalar gerçekleştirilecek.

 

İnternet ansiklopedisi Vikipedi

Vikipedi, kullanıcıları tarafından imece usulüyle birçok dilde hazırlanan; özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisidir. İspanya’da yapılan bir çalışma üzerine The Guardian’da çıkan haberde Vikipedi sayfalarında yalnızca iki paragraflık metin ve tek bir fotoğraf eklemek, turizm sezonunda şehirde geçirilen gece sayısını yaklaşık % 9 artırdığı, neredeyse hiçbir şeye sahip olmayan şehirler için, küçük bir düzenleme ziyaretleri üçte bir oranında artırabildiği saptanmıştır. (Kaynak: https://www.theguardian.com/technology/2020/sep/18/wikipedia-edits-have-massive-impact-on-tourism-say-economists). Bunun yanında,  dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri arasında 5. sırada yer alması sebebi ile kentin geniş kitlelere duyurulmasında büyük katkı sağlamaktadır.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account