Mersin’de Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle yürütülen çalışmalarda, bir mağarada 8 bin yıllık kaya resimleri bulundu.

 

 

 

Mersin’de Kültür ve Turizm Bakanlığının izni, İstanbul ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi iş birliği ile “Orta Toroslar Tarih Öncesi Projesi” yürütülüyor. Proje kapsamında üniversitelerden gelen bilim insanları bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar esnasında, Erdemli ilçesindeki Alata Vadisi’ndeki sarp kayalık yamaçtaki mağarada 15’e yakın 8 bin yıllık kaya resimleri bulundu. Keşfedilen 15’e yakın figürün bir kısmı doğal sebeplerden dolayı tahrip olmuş durumda.

 

“Doğal sebeplerden dolayı tahrip olmuş”

Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Orkun Hamza Kaycı, buluntuların arkeoloji dünyası için de heyecan verici olduğunu belirterek, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni, İstanbul Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi iş birliği ile 2019 yılından itibaren ‘Orta Toroslar Tarih Öncesi Projesi’ kapsamında yürüttüğümüz araştırmalarda Erdemli’nin Alata Vadisi’ndeki Aslanlı Mahallesi’nde çok önemli buluntular keşfettik. Günümüzden 8 bin yıl öncesine ait olduğunu düşündüğümüz kaya resimleri ile karşılaştık. Özellikle bir kaya sığınağında ortaya çıkan kaya resimlerinde 15’e yakın figür tespit ettik.

 

 

Birçok kısmı doğal sebeplerden dolayı tahrip olmuştu. Tespit edebildiğimiz kaya resimlerinde hem insan hem hayvan hem de çeşitli geotik figürlerle karşılaştık. Bunlar, Aydın ve Muğla’da Latmos Dağları’ndaki kaya resimleri ile çok benzerlik göstermektedir. Her geçen gün Mersin’in bu Orta Toroslar dağlık bölgesindeki bu kaya resimleri potansiyeli hemen hemen her vadide gelmeye devam etmektedir. Araştırmalarımız ileriki yıllarda da devam edecek. Umarım Mersin’in bilinmeyen bu tarih öncesi dönemini resimlerle ve diğer bulunacak tarihi materyallerle aydınlatmaya devam ederiz” dedi.

 

Çok önemli buluntular

Aralarında insan, hayvan ve çeşitli geotik figürlerin yer aldığı kaya resimleri, bilim insanları arasında büyük heyecan yarattı. Buluntuların önemine dikkat çekilirken, Latmos Dağları’ndaki kaya resimleri ile de benzerlik gösterdiği vurgulandı. Bulunan resimlerin, Mersin’in bilinmeyen tarih öncesi dönemini aydınlatması hedefleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: DHA

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account