Pandemi nedeniyle kısıtlamaların ardından Kocaeli Sivil Toplum Gönülleri Derneği (KOSİD) ve Kocaeli Gazeticiler Cemiyeti (KOGACE) üyelerine özel ilk organizasyonunu tekne turu olarak düzenledi.

 

 

 

Kocaeli Gazeticiler Cemiyeti uzun bir aradan sonra ara verdiği etkinliklerine tekne turuyla başladı. Üyelerine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında kısıtlamaların kalkmasıyla ilk etkinliğini Kandıra’da gerçekleştirdi.

Kocaeli Sivil Toplum Gönüllüleri Derneği Başkanı Hüseyin Öz, dernek yöneticilerinden Yakup Kaya, Bilal Gök, Sabahattin Demirel, Fikret Kor ve Soner Gülsün’ün eşlik ettikleri tekne ile Kandıra sahillerinde gerçekleşen geziye KOGACE başkanı Cemal Kaplan ve 40 üyesi katıldı. Kandıra-Kefken limanından kaptan Arif Aykanat’ın teknesi ile açılan gazeteciler; Kefken Adası, Pembe Kayalıklar, Cebeci Sahili, Uzun Kum açıklarında maviliğin ve yeşilliğin tadını çıkardı.

 

 

Gazeticiler Kefken Adasını Keşfetti

Tekne turunun ilk rotası olan Kefken Adası’nda üyelere Kandıra’nın meşhur mancarlı pidelerinden ikram edildi. Burası yemeğinizi yerken, etrafta ördeklerin, eski yapılan evlerin, lahitlerin, bâkir ormanların, çeşit çeşit meyve ağaçlarının, hiç el değmemiş koyların görsel şölenine eşlik edebileceğiniz muhteşem bir yer.

Üyeler, gezi için ayrılan kısa bir sürede ormanın güzelliklerini ve orda yaşayan tek ailenin ziyaretini gerçekleştirdi. Kefken Adası’nda sadece bu ailenin yaşamasına izin veriliyor. Sebebi ise ailenin, yıllardır adadaki deniz fenerinden sorumlu memur olarak görev yapan babalarından devraldıkları mirasın bekçiliğini üstlenmesi. Burada yaşayan çekirdek aile, küçük sandallarıyla yakaladıkları balıkları satarak ve adadaki bahçelerindeki meyve ve sebzeleri toplayarak geçimlerini sağlıyorlar.

 

 

Adanın üst kısmında Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün deniz kontrol merkezi bulunuyor. Kefken Adası’nın batısında büyükçe bir balıkçı barınağı yer alıyor. Ada, amatör sualtı avcılarının uğrak yerlerinden biri olmakla birlikte adada zıpkın ile levrek ve kefal avlanabiliyor.

 

 

Kefken Adası’nda Cenevizliler’den kalma kale surları mevcut olup, 40 civarında su kuyusu bulunmaktadır. Bu kuyuların Cenevizliler tarafından yağmur sularını biriktirmek için sarnıç amacıyla yapılmış olduğu tahmin edilmektedir. Karadeniz’in iki büyük adasından biri Kefken Adası. Fırtına olduğunda sığınacak liman niteliğinde.

 

 

Başkan’a anlamlı hediye

KOSİD Başkanı Hüseyin Öz gezi sonrası kendi elleri ile yaptığı hat tablosunu  KOGACE Başkanı Cemal Kaplan’a hediye etti. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin Yaz Etkinlikleri Temmuz ayında sürpriz programlarla çok daha yoğun bir şekilde devam edecek. Başkan Cemal Kaplan; katılım gösteren, etkinliklere destek veren tüm kurum ve kuruluşlara şimdiden teşekkür etti.

 

Bu keyifli tekne turunu düzenleyen Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan, Kocaeli Sivil Toplum Gönülleri Derneği Başkanı Hüseyin Öz ve etkinliğe katkıları olan herkese teşekkürlerimizi sunarız.

 

 

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account