Diyar diyar gezmeyi sevenler olarak bugün sizinle farklı bir yolculuğa çıkacağız. Sıkı durun. Öyle herkesin elini kolunu sallaya giremeyeceği bir yere gidiyoruz. Burası öyle bir yer ki, kapısında şu özel uyarı var: “Arsız, densiz, ilkesiz, haddini bilmez, bayağı isen yanımıza uğrama! Küstah, mürai, tufeyli, zevzek, müptezel, basmakalıp isen, kapımızı çalma! Palavracı, korkak, kalleş, ahlaksız isen, eşiğimizi geçme! İçtenliksiz, sevgisiz, pespaye, paçoz isen evimize gelme! Çilehanedir burası, hoşgörü dergahı değil! Ahde vefa bilmez, tövbe tutmaz isen Sakın Gelme!

 

Geçmişin bugüne nasıl taşındığını görmek için bir zaman tüneline girmemiz lazım. Eğer siz de zaman tüneli meraklılarındansanız, www.kitapkeyfim.com.tr ile bir gün bir yerde yollarınız kesişecek. Demedi demeyin. Derhal linki tıklayıp, bu harika projeyi inceleyin. İsmi sakın unutmayın, çünkü bu proje bir gün kendine has marka öyküsüyle dünyanın en iyi projelerinden biri olarak ülkemizi temsil edecek.

Yıllardır hep birinci el, birinci basım orjinal kitap alıp, onları biriktirmeyi ilke edinmiş ben, aradığım iki eski basım gezi kitabını bulamayınca değerli kitap dostu Şerafettin Ergül’e web sitesi www.kitapkeyfim.com.tr kanalıyla ulaştım. İşte benim zaman tüneli yolculuğumda böylece başlamış oldu.

2 gün içerisinde istediğim kitaplara kavuşturdu beni www.kitapkeyfim.com.tr. İzmit Belsa Plaza’da bulunan Rüyam Kafe’de çayımı yudumlarken keyifli bir sohbetin içinde buldum kendimi.

O aralar İzmit’in en eski yerleşim yeri olan Orhan Mahallesi’ndeki antik tiyatroya kafayı takıp araştırma içinde olan ben, aslında www.kitapkeyfim.com.tr home ofisinin Bağçeşme’de olduğunu öğrenince çok mutlu oldum.

Çünkü, hem  www.kitapkeyfim.com.tr’yi evinde ziyaret ederek, yakından görme şansına erişecek, hem de mihmandarım Şerafettin Ergül’le bölgeyi gezip, kritik yapabilecektim.

Kitaplarımı teslim alıp, sevinçle evime döndüm. 2 gün sonra www.kitapkeyfim.com.tr ailesinin konuğu olacaktım. Heyecanlıydım. İzmit çarşıda buluştuk. Koyulduk yola, önce Orhan Mahallesi meydan çay ocağında keyifli bir kahvaltı yaptık. Mahalle sakinleriyle hasbıhal ettik.

Başladık bölgeyi gezmeye, gördüklerim karşısında aslında üzüldüm, çünkü tarihi sit alanı olan bölgenin etrafı o kadar çok yeni yapıyla dolmuştu ki hayretler içinde kaldım. Üzüldüm. Orhan Mahallesi ile ilgili yazılar kaleme alacağım elbet. Konuyu dağıtmadan biz kitapkeyfim.com.tr gezimize geri dönelim.

www.kitapkeyfim.com.tr ailesinin ev sahipliğinde tarihi mahalleyi gezdikten sonra Bağçeşme’ye çıktık. Yaşadığımız beton yığınlarını düşününce, yemyeşil üstelik de denize nazır Bağçeşme Mezarlığı’ında yürürken, mezarlık sakinlerini kıskanmadan edemedik.

Keyifli bir yolcuğun ardından kendimizi www.kitapkeyfim.com.tr’nin home ofisinde bulduk. Mis gibi selüloz kokusu ruhumu okşarken, bir de baktım ki bir ev dolusu binlerce kitabın arasındayım.

Başucumuza uzanan her bir kitap, hayal kurabilmemiz için cesaretlendirir ya, Şerafettin Ergül’de çocukluğundan beri her kitap alışında bugünün hayalini kurmuş. Kurarken de tıpkı bina inşa eder gibi, her gün hayaline bir tuğla daha koymuş.

20 yılı aşkın bir zamandır eski kitapları, gazeteleri, dergileri, Osmanlı’dan kalma belkide devlet arşimizde dahi bulunmayan tarihi belgeleri, plakları, paraları, pulları, mektupları sözün özü değerli değersiz yazılı bütün gördüğü eserleri biriktirmiş değerli kitap dostu Şerafettin Ergül.

Minik sahaf dükkanında artık bu eserleri sergileyecek yer bulamayınca, tüm bunları dijital ortama taşımayı düşünmüş ve bir proje geliştirmiş. Veee www.kitapkeyfim.com.tr dünyaya gelmiş. Safa gelmiş hoş gelmiş. İyiki de gelmiş. 2 tane dairesi kitap dolu olan Şerafetttin Ergül, home ofis olarak kullandığı evinden bugün dünyaya ulaşıyor.

Meslek aşkı ve tanımı o kadar güzel ki sevgili okur Şerafettin Ergül’ün, sizinle paylaşmadan geçemeyeceğim. “Yeryüzünde kağıdın 2000 yıllık bir geçmişi var. Bunun bin yıl sonra kitaba dönüştüğünü düşünürsek, sahafları dünyanın ilk geri dönüşümünü hayata geçiren, bin yıldır geri dönüşüm işini başarıyla yürüten insanlar olarak görebiliriz. Bizim sektörümüzdeki insanlar hem dünyaya katkı sunarak ağaçların yakılmasını, yok edilmesini engellediler, hem de bilime, edebiyata, sanata destek verdiler. Şu ana kadar geldiğimiz yıllarımızı borçlu olduğumuz sektör sahaflar.

Bilginin yok olmasını engelleyen insanlarız biz. Geçmiş medeniyetler ile bugünün insanları arasındaki bağı kuran, biz sahaflarız. Bu bağlantıyı sağlam tutarsak, gelecek ile ilgili hiçbir sıkıntımız olmaz.  Bu iş para kazanma amaçlı yapılacak bir iş değil. Bu işi mutlu olduğum ve huzur bulduğum için yapıyorum. Bilgi paylaşıldıkça değer kazanır.”

Kitap keyfim de yok yok. Sanatsal ürünlerden tutunda, Dünya Edebiyatı, Türk Edebiyatı, edebiyat dışı, Osmanlıca eserler, yerli kitaplar, yabancı kitaplar, sınav ve ders kitapları, islam, tarih mizah-karikatür kitapları, dergi ve gazeteler, plaklar, kasetler, cd’ler, afişler, posterler, belgeler, evraklar, mektuplar, pullar…

Kitap delisi olarak yayınlar arasında çılgınca dolaşırken, neler buldum neler:

Mesela, Osmanlıca bir yayında yer alan şarap reklamı oldukça ilginç geldi bana. Sizinle paylaşmak istedim. Osmanlıcam yok malesef yorumlayamadım ama, ilgili okurlar varsa belki hep birlikte bilgileniriz sevgili okur kimbilir belli mi olur.

Paris’te basılan ilk Jön Türk hareketinin başladığı yıllarda Tahir Rıza Bey’in bastırdığı “Malumat” Dergisi’nin 150 sayısı da kitap keyfimin raflarında ilgimi çekti.

Bir sürü yazarın, edebiyatçının imzalı eserleri de vardı kitap keyfimde:  Yakup Kadri, Cemal Süreya, Ümit Yaşar ve daha niceleri…

Şu anda kitapkeyfim.com.tr’de 40.000 adet kitap, 3 bin plak, bin plak, bin gazete  ile önümüzdeki günlerde satışa sunacağı 30 bin adet pul var.  Üstelik yakın zamanda çocuklarımıza pul alışkanlığı ile birlikte yazma alışkanlığı kazandırmak için yeni bir proje hazırlığında kitapkeyfim.com.tr.

Şerafettin Ergül’ün de tutkusu kitap okumak ve daha çok çocuğun kitap okumasını sağlayarak hayatlarına dokunmak. Okuma tutkusu olan insanların projeleri biter mi bitmez.  Özellikle de çocuklar için birbirinden güzel projeler hazırlayan Ergül’ün en büyük hayali, ilimizde dünyanın önemli yazarlarına ev sahipliği yapmak için bir kitap oteli açmak.

Düşünsenize bu otelin açıldığını, yazarların adeta İzmit’e gelmek, yazmak ve okumak için birbirleriyle yarıştığını, topluma örnek olup, okuma alışkanlığı kazandırmak için atılmış muhteşem bir adım olmaz mı ülkemiz adına.

Düş İşleri eski Bakanı olarak bu projeyi gönülden destekliyorum. Keşke Düş İşleri eski Bakanı olacağıma, belediye başkanı olsaydım. Elimden geleni derhal yapardım. Şaka bir yana sevgili okur, bence belediye başkanları kitapkeyfim.com.tr ailesine ulaşmak ve bu otelin yapımına destek vermek için birbirleriyle yarışmalılar. Dilerim en kısa sürede akıllı bir belediye başkanı sesimizi duyar ve bu muhteşem proje için kolları sıvar.

 

 

 

27 Yorum
 1. Gönül 4 sene önce

  Canım yazıni okudum çok iyi harika yazmaya devam et başarılar

 2. Selami Kaplan 4 sene önce

  Bihtercim son derece başarılı, tebrik ediyorum. Üslubunu çok beğendim..

 3. Özlem 4 sene önce

  Yine yeni harika bir yazı. ??kalemine sağlık. Bu otel gerçek olursa gerçekten muhteşemmmm bir fark kazandırır İzmit’imize.

 4. İlyas Hızlı 4 sene önce

  Şu yazılar biraz daha büyük punto olsaydı iyiydi. Yaşlıların okuyamadığını dikkate alınız Bihter hanım 🙂

 5. Nur Baki 4 sene önce

  Çok başarılı olmuş Bihter ablacım. Bende zaten kitapkolik biri oldugum için iyice düştü m yazının içine..? Kitaplar diyorum iyiki varlar .Otel projesninn de en yakın zamanda gercekleşmesi dilegiyle…..

 6. erdoğan davut 4 sene önce

  harikasın Sevgili Bihter.güzel bir proje..umarım gerçekleşir..izmitte öyle bir yer..birgün ben de gideceğim oraya
  kutlarım seni

 7. gül 4 sene önce

  Şerafettin beyi belsanın orda kitap satarken tanıdım.düzenli olarak kitap alan biriyim..ve çok değişik alanlardan kitaplar okumayı severim.o zamanlarda kitaplarımı Şerafettin beyden alırdım.kitaplar ve yazarlar üstüne ufak ufak sohbetler olurdu aramızda ve sanırım başka müşterilerlede.gel zaman git zaman bir gün ne iş yaptığımı sordu. o aralar gizli işsizdim. ‘ev hanımıyım ‘ dedim ve bu cevaptan sonra bir dahada tezgahına gelmeme rağmen müşteri olarak asla ilgi göstermedi.kitabını seç ve al git tarzında tavırlar sergiledi.bende tezgahımı değiştirdim.ve ev hanımlarının nasılda küçümsendiği adına çok üzüldüm.okuyan kimse ne işle meşgul olursa olsun ne okursa okusun insan olarak saygı duyulmasını hakkediyor.şerafettin beyin projeleri çok güzel, muazzam bir kitap dostu olduğuna eminim ama insan dostu olması konusunda şüphelerim var..

  • Bihter Gördü 4 sene önce

   Gül Hanim sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş, bir gün sizinle birlikte Şerafettin beyi ziyarete gidelim. Ne dersiniz? Kitabın girdiği kalpler farklıdır bence birbirlerini anlarlar, eminim o zaman ne demek istedigimi daha iyi anlayacaksınız. Sevgiler ?

 8. Recep Şerit 4 sene önce

  Kaleminize sağlık, Kitap Keyfim’in henüz hak ettiği yerde olmadığını düşünüyorum. Bu platformu en kısa süre içinde daha iyi yerlerde görmek dileğiyle.

 9. Şerafettin ergül 4 sene önce

  Gül hanım sanıyorum minik bir yanlış anlaşılma söz konusu. Çok sayıda müşterilerim ev hanımıdır ve kendileri ile seviyeli dostluklarımız hslen devam etmektedir. Ayrıca belsa D kapı Rüyam Cafe’de kitap standımız var. Sizş ve tüm kitap dostlarımızı bekliyorum. Selamlarımla…

 10. Saliha 4 sene önce

  Kitaplar vazgecilmezimiz. Kalemine saglik.

 11. Gülnur 4 sene önce

  Başarılı yazın için teşekkür ederim.

 12. F.Ayşegül Tahincioğlu 4 sene önce

  Kitaplar en iyi arkadasimiz. Siteyi takibime aliyorum.

 13. Gülcan 4 sene önce

  hasan ali toptaş kuşlar yasına gider kitap keyfine nezsman gelir

 14. Ayşegül Tahincioğlu 4 sene önce

  Kitapkeyfim.com ailesini tebrik ediyorum. Başarılar dilerim.

 15. Sukran Babür 4 sene önce

  Muhteşem bir proje kitapkeyfim.com. Umarım en kısa sürede kitap oteli de hayata geçer.

 16. zafer gördü 4 sene önce

  Kitap oteli ne güzel bir proje. Dilerim hemen hayata geçsin. Biz de ünlü yazarlarla tanışma fırsatı bulalım.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account