Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi zengin bir sikke koleksiyonuna sahip olduğunu ifade eden Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük, “Müzemizde Antik ve İslami döneme tarihlenen sikkeler bulunmaktadır. Sikkeler hacmi bakımından küçük, taşıdığı önem bakımından bir çağı aydınlatabilecek büyüklüğe sahip kültür ögeleridir”, şeklinde konuştu.

 

Sosyal Medyada “Müzeden Notlar” isimli paylaşımlar yapan Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük, bu haftada sikke konusunu ele aldı. Gedük, sikkeler konusunda şu açıklamaları yaptı: “Klasik çağ Grek dünyasında “kanun” anlamında kullanılan nomos’dan türetilmiş olan Grekçe nomisma/noumos ve Latince numnus sözcükleri sikke anlamını taşımaktadır. Bu kelimelerden türetilmiş bir terim olan nümismatik “sikke bilimi” olarak Türkçe’ye çevrilebilir. bu bağlamda kendisine uğraşı alanı olarak nümismatiği seçen ve konuya bilimsel bir bakışla inceleyebilen kişilere “nümizmat” denir. Bu gün de taşınan bozuk paralar birer sikke olduğundan, nümismatiğin uğraşı alanı, icadından bugüne kadar çok geniş bir zaman dilimini kapsamaktadır.”

 

İlk sikkeler nasıl yapılmış?

İlk sikkeler, Lydia Krallığı dahilinde tabii olarak Tmolos Dağı’ndan (Bozdağ) doğan, Paktolos (Sard Çayı) Irmağı’nın alüvyonlarında bulunan ve bol miktarda elde edilen altın ve gümüş karışımından beyaz altın da adı verilen elektronlardan yapılmıştır. antik dönem sikkeler üzerinde resimler yer almakta olup; resimlerdeki amaç, sikkeyi bastıranı belli etmektir. İslami sikke geleneğinde ise genellikle resim/tasvir yer almaz. Resimlerin yerine hükümdarın adı, ünvanları sıfatları ile dualar ve kelime-i tevhid gibi dini ibareler bulunur.

 

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account