Kocaeli İl Kültür Müdürlüğü, bundan tam 101 yıl önce 8 Ocak 1920’de Dilovası Tavşancıl’daki evinde şehit edilen Kurtuluş Savaşı şehidimiz Yahya Kaptan’ı canlı yayınla anacak.  Kültür Turizm Söyleşileri’nin bu haftaki konuğu gazeteci yazar İsmail Kahraman olacak. Milli Mücadele ve Yahya Kaptan konulu bugün sohbet saat 19.00’da Kocaeli Kültür Turizm instagram sayfasından canlı yayınlanacak.

 

I. Dünya Savaşı bittiğinde, Osmanlı orduları merkeze çekilirken, Yahya Kaptan’da İstanbul’a geldi. Eski İttihatçıların kurduğu, Anadolu’da başlaması olası mücadeleye malzeme ve insan aktarımını sağlamak için Kocaeli Yarımadası’nı kontrol altında tutmayı amaçlayan gizli örgütlerden en önemlisi olan Karakol Cemiyeti’nin Menzil Grubu’na katıldı. Dağınık birlikler toplanarak başına Yahya Kaptan getirildi. Kurtuluş Savaşı başlarında Mustafa Kemal ile ilişki kurdu ve onun direktifleri, İstanbul’daki Karakol Cemiyeti’nin de yardımlarıyla İstanbul’dan Anadolu’ya geçmek isteyenlere yardım etti.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle anıtı dikilmiştir

Gebze’de Kuvay-ı Milliye’yi örgütleyerek İstanbul-Kocaeli yöresinde çeşitli eylemlere girişti. Aralık 1918’de Tavşancıl’da konuşlanmış, Ahırkapı (İstanbul) Cephaneliği Baskını, Darıca Un Deposu Baskını, Rum çetelerinin imhası gibi önemli hizmetler yaptı. İttihat ve Terakki Kuvvetleri’yle Tavşancıl’da girdiği çarpışmada yakalandı ve 8 Ocak 1920’de başı kesilerek şehit edildi. Adı, kentimiz Kocaeli’de pek çok yere verilmiş ve öldürüldüğü yere Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle anıtı dikilmiştir.

 

Dilovası Tavşancıl’da şehit edildiği ev

Kuvay-ı Milliye Komutanı ve Atatürk’ün silah arkadaşlarından Yahya Kaptan’ın Dilovası Tavşancıl’da şehit edildiği ev Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın’ın öncülüğünde, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’in çabalarıyla koruma altına alınıp, restore edilecek, çalışmalar birkaç gün önce başladı. Kocaeli bölgesinin kültür değerleri arasında yer alan Tavşancıl Evleri için de hummalı çalışmalar devam ediyor.Kurtuluş Savaşı’nda Gebze ve Dilovası bölgesinde Yunan ve İngiliz işgaline karşı halkı örgütleyen, kurtuluş savaşına büyük katkısı olan, Kuvay-ı Milliye komutanı Yahya Kaptan’ın şehit edildiği ev gibi diğer evler için de restorasyon çalışmaları sürüyor.

 

Yahya Kaptan Nasıl Şehit Edildi

İngiliz işgali altındaki Jandarma Bölge Komutan Vekili Hilmi Bey “Üsküdar Jandarma Kumandanı Nazmi Bey emrinde 4 zabit 50 jandarmadan teşkil edilen” bir müfreze görevlendirilmiştir. 5 Ocak 1920’de Bandırma Vapuru ile Galata’dan hareketle, geceleyin Hereke İskelesi’ne ulaşan müfreze, İstanbul Muhafız Alayı’ndan görevlendirilen “Yüzbaşı Nahit Efendi kumandasında 90 neferden oluşan” müfreze ile beraber; Tavşancıl’ı kuşatmıştır. Yahya Kaptan’ın karargâh olarak kullandığı ev sarılarak aranmış ve ele geçirilerek, 8 Ocak 1920’de Şehit edilmiştir. Anıt mezarı ve heykeli Kocaeli Dilovası Tavşancıl ilçesinde bulunuyor.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account