Tarihe tanıklık eden, hikayesi olan bir otel Pera Palace. Kapısından girdiğinizde karşınıza çıkan kubbeli tavanı, gösterişli mobilyaları, baş döndüren aynalarıyla bir müzede gezdiğinizi hissediyorsunuz.  Otel kuruluşundan beri pek çok önemli ismi ağırlamış ama tüm bu misafirlerin önüne geçen bir isim var ki Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk. Atatürk’ün önemli kararlar aldığı, evi gibi konakladığı 101 nolu oda ile müze otel olan Pera Palace, misafirlerine her çarşamba “Ata Sofrası” ismiyle  Ata’nın favori yemeklerinden oluşan özel bir menü sunuyor.

 

Paris İstanbul seferi yapan Orient Express’in yolcularının konakladığı, Türkiye’nin ilk lüks oteli Pera Palace, mimar Alexandre Vallaury tarafından tasarlanmış . 1895’te açılan otel, Osmanlı sarayları dışında elektrik ve sıcak suyu olan, elektrikli asansörün kullanıldığı ilk otel. 16’sı suit, 115 odasıyla hizmet veren otel, Demet Sabancı Çetindoğan’ın sahibi olduğu DEMSA Group tarafından yönetiliyor.

Nice siyasetçi ve yazarın yolu Pera’dan geçmiş

Otel 126 yıllık geçmişinde, odalarında konaklayan pek çok önemli isme ev sahipliği yapmış. Agasta Christie, Alfred Hitchcock, Kraliçe II. Elizabeth, Greta Garbo, Ernest Hemingway, Pierre Loti ve Şah Rıza Pehlevi gibi daha nice siyasetçi, yazar ve oyuncunun yolu Pera’dan geçmiş. Üstelik bu isimlerin konakladığı odalarda bugün konaklamak mümkün. Ancak otelde konaklayan öyle bir isim var ki, tüm bu misafirlerin önüne geçiyor. O isim, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür ki onun gönüllerdeki ve ülke tarihindeki yeri ayrıdır.

Pera’nın müze-otel olmasının en önemli sebeplerinden biri

101 numaralı oda, Mustafa Kemal Atatürk’ün Pera Palace Hotel’i ziyaretleri sırasında konakladığı oda olarak bilinir. Kurtuluş Savaşı’na hazırlandığı dönemden Cumhuriyet’in ilanı ve sonrasına uzanan süreçte pek çok kez Pera’da konaklayan Atatürk, ülke için tarihi öneme sahip kararlardan bir kısmını buradaki çalışmaları sırasında alır ve aynı zamanda pekçok üst düzey misafirlerini de yine burada ağırlar. Ata’nın 1917’den itibaren adeta evi gibi kullandığı 101 nolu oda ise Pera’nın müze-otel olmasının en önemli sebeplerinden biri.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izlerini taşıyan 101 Nolu Oda

Atatürk’ün doğumunun 100. yılı olan 1981’de müze haline getirilen bu odada müzayedelerden temin edilen Atatürk’ün özel eşyaları, kitapları, dönemin gazete ve dergileri, kendisine gönderilen hediyeler sergileniyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izlerini taşıyan, bir dönemin yaşanmışlığını olanca ihtişamıyla koruyan ve adeta zamanda yolculuğa çıkmanın kapılarını aralayan 101 Nolu oda, Pera Palas Hotel’de dileyen herkes tarafından her gün  10.00-11.00 ile 15.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Ata’nın sevdiği yemeklerden oluşan menü

Dünya ve Türk mutfağından en güzel örneklerin sunulduğu, şık sofraların kurulduğu Pera Palace, eşsiz lezzetlerin yer aldığı özel menülerle de farkını ortaya koyuyor. Bu menülerin başında Ata’nın sevdiği yemeklerden oluşan, son derece mütevazi bir şekilde sunulan “Ata’nın Sofrası” geliyor. Bu menü 10 Kasım, 29 Ekim gibi özel günlerin yanı sıra her çarşamba tercih edenlere öğle yemeği olarak sunuluyor. ana yemek ispir kuru fasülye, pilav, turşudan oluşan menüde başlangıç olarak zeytinyağlı kuşkonmaz, arkasından Selanik usülü ıspanaklı börek, ana yemek sonrasındaise tatlı olarak orman meyveleri ile bezeli irmik helvası ve Türk Kahvesi bulunuyor.

Atatürk’ün yemek tercihleri de sadeymiş

Son derece mütevazi bir yaşam süren Atatürk’ün yemek tercihleri de sadeymiş. Kahvaltıda bir bardak soğuk ayran eşliğinde yediği bir dilim ekmek çoğu zaman güne başlamasına yeterli olurmuş. Kahvaltıdan sonra odasına çekilerek sütlü kahvesini içer, gazete okurmuş. Oğle yemekleri de kahvaltısı kadar sade olan Atatürk’ün, askerden kalma bir alışkanlık olarak, tercihi çoğu zaman kuru fasülye ve pilavmış. Diğer çok sevdiği yemek olan karnıyarığı veya etli taze bamyayı pilava karıştırarak yermiş.

Atatürk’ün, acıktığında ise tercihi sahanda yumurta olurmuş

Gün içinde yanına soğuk ayranla ıspanaklı börek ısmarlarmış. Annesi Zübeyde Hanım, ona ıspanaklı Selanik böreği yaptığı için bu böreği yerken annesini ve çocukluğunu hatırlarmış. Limonlu fava üstüne zeytinyağı gezdirilmiş haşlanmış kuşkonmaz, akşam yemeklerinin vazgeçilmeziymiş. Tatlıyla arası yokmuş, arada sırada irmik helvası ve gül reçeli yermiş. Ülke için gece geç saatlere kadar çalışan Atatürk’ün, acıktığında ise tercihi sahanda yumurta olurmuş.

,

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account