Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Kültür Turizm Söyleşileri’nin bu haftaki konuğu tarihçi yazar Recep Kankal oldu. Moderatörlüğünü Saliha Sarı’nın üstlendiği programda Gebze tarihi ile ilgili olarak yaptığı araştırmalar ile bilinen Kankal, bir Osmanlı şehri Gebze ve Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’ni anlattı.

 

Gebze tarihine dair soruları cevaplayan tarihçi yazar Recep Kankal, şunları söyledi. “Gebzemiz ülkemiz için geçmişten beri önemli bir konumdadır. Osmanlı döneminde bir tarım şehri olan Gebze’nin 1950 yılına gelene kadar daha çok bağcılık ve üzümle uğraştığını görüyoruz. Gebze köylerinde üzüm yetiştiriliciği önplanda, Gebze merkezde çavuş üzümü, Tavşancıl civarında Balbal üzümü, Darıca civarında enginarın, Hereke civarının ise kirazlarıyla meşhur olduğunu özellikle Hafız Ahmet kirazının çok meşhur olduğunu görüyoruz. 1950’deki dönüşüm ile de Çayırova’daki cam fabrikası ile birlikte başlayıp, Gebze’nin sahil kesimi ve köylerine doğru hatta Dilovası’na kadar giden bir sanayi şehrine evrildiğini görmeye başlıyoruz. Gebze’nin tarihine baktığımızda m.ö 4 yüzyıla kadar gidiyoruz. Yine milattan önce 73 yılında bu bölgede Romalılar’ın yerleştiğini biliyoruz. Osmanlı”da Sultan Orhan zamanına kadar Gebze bir kez de Bizanslıların eline geçiyor.”

 

Cumhuriyet sonrası ise sanayisi ile ön plana Gebze

Cumhuriyet sonrası ise sanayisi ile ön plana Gebze, Marmara’nın doğusunda yer aldığını dile getiren Kankal, sözlerini şöyle tamamladı. “Asya’dan Avrupa’ya geçiş noktasında, İstanbul’a olan sınırı ile jeopolitik olarak önemini geçmişten beri korumuştur. Gebze Osmanlı döneminde padişahların Anadolu ve doğuya yapacakları seferler güzergahında bulunması hasebiyle seyyahların metinlerine konu olmuş ve Anadolu’ya giden yolda bir kavşak nokta olması nedeniyle değerini korumuştur. Gebzemiz ile birlikte Hereke, Tavşancıl, Çayırova ve Darıca tarihi, kültürü, eserleri, lezzetleri, turizm noktalarına dair bilmek istediklerinizi kısaca açıkladığını belirten Kankal, sözlerini şöyle tamamladı. “Pandemi döneminde kültür ve turizmi ön plana çıkararak şehre dair önemli bilgileri evlerimizde izlememize vesile olan kültür müdürümüz sayın Fatih Taşdelen Bey’e bu imkanı sundukları ve Kocaelimizi tanıttıkları için teşekkür ederim.”

 

 

Tarihçi Yazar Recep Kankal Kimdir?

1989 yılında Gebze’de doğdu. Aslem Giresun Yağlıdereli olan Kankal, ilköğretim ve şise tehsilini Gebze’deki eğitim kurumlarında tamamladı. Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde 2007-2011 yılları arasında tamamladı. Lisans eğitiminin ardından Gebze Ziya Gökalp Lisesi’nde tarih öğretmeni olarak görev aldı. Osmanlı Literatüründe Tarım Sektörü: Mustafa Rasim’in Çiftçilik adlı eserinin transkripsiyon ve tahlili adlı teziyle İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimini 2015 yılında bitirdi. Aynı üniversitede Tarih Anabilim Dalı’nda doktora eğitimine devam etmektedir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account