İzmit 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81. Yıldönümü nedeniyle, çok özel bir program hazırladı.  Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan 4-A sınıf öğretmeni Şadiye Aydın, öğrencilerine  “Atatürk gibi okuyun. Atatürk gibi vatansever olun”, dedi.

Atatürk büstüne çiçeklerin konulması ve meşalelerin yakılması, saat 9.05 geçe 2 dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunması ile birlikte bayrakların yarıya indirilmesi ile başlayan programda 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu ve Ortaokulu Müdürü Tamer Terzi, müdür yardımcısı Halit Velioğlu, anasınıfı öğretmeni Belma Şenol ve Serpil Bahçeci, 1. sınıf öğretmenleri Zeynep Özgüven, Serkan Gümüş, 2. sınıf öğretmenleri Aysel Külah, Burcu Gümüş, 3. sınıf öğretmenleri Figen Okumuş, Zeynep Özdemir, 4. sınıf öğretmenleri Şadiye Aydın, Sezen Efe, İngilizce Öğretmenleri İnci Dilek, Burak Kemal Günaydın, Elif Yılmaz, Beden Eğitimi Öğretmeni Serkan Akdeniz, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Gülşah Kaya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ayşe Gül Yiğiter, Fen Bilimleri Öğretmenleri Deniz Odabaş ve Sinan Oğuz, Matematik Öğretmenleri Ramazan Bahadır Ay ve Meryem Aktaş, Müzik Öğretmeni Neşe Arslan, Rehber Öğretmen Murat Atalay, Sosyal Bilgiler Öğretmeni Gülden Erk, Türkçe Öğretmeni Hanife Yolcu, ile okul öğrencileri, veliler ve Cumhuriyet Mahallesi sakinleri hazır bulundu.

Atatürk asla ölmeyecek

Anma programı 4-A sınıf öğretmeni Şadiye Aydın’ın açılış konuşması ile devam etti. Aydın şunları söyledi. “Hayatının son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan büyük devlet adamı Mustafa Kemal’i ölümsüzlüğe geçişinin 81. yıldönümünde saygı, sevgi, özlem ve minnetle anıyorum. Bugün Atatürk’ü anmak için sıradan bir gün değildir. Bugün onu daha iyi anlamak, onu takip edebilmek, onun gibi ileri görüşlü ve vatansever olabilme günüdür. “Benim naçiz vücudum elbet birgün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyen Mustafa Kemal Atatürk bugün aramızdan ayrılmış, o çok sevdiği vatan topraklarının sinesine kavuşmuştur. Lakin onun fikirleri, hayal ve özlemleri, ilke ve gayreti, hedef ve arzuları bizimle birlikte yaşamaktadır. Kahraman ecadımız ile birlikte kurduğu Cumhuriyet ve elde ettiği bağımsızlık O’nun bu vatana en büyük hediyesidir. Bu nedenle Atatürk asla ölmeyecek, kalplerde ve dimağlarda yaşamaya devam edecektir. ”

 

 

 

 

Atatürk çok kitap okurdu

“Atatürk ileriyi gören bir liderdi. Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra ortaya çıkan tehlikeli durumu ilk o görüp milletinin dikkatini çekti. Erzurum Kongresi’nde “vatanın bölünmez bütün olduğunu” tüm dünyaya ilan etti. Sakarya Meydan Muharebesi sırasında söylediği “Vatanın her karış toprağı vatandaş kanı ile sulanmadıkça terk olunamaz” sözleri onun vatan sevgisini ve kararlılığını göstermektedir. Bizlerde Atatürk gibi vatansever olmalıyız. O hep milletine güvendi ve inandı. Kahramanlık, vatan sevgisi, bilim ve fenne bağlılık, sanata değer verme gibi üstün özelliklere sahip yüce Türk Milleti’nin, çağdaş dünya içinde yer alacağına inandı ve bunun için çabaladı. Atatürk çok kitap okurdu. Bizler de Atatürk gibi okumalıyız. Bugün Atatürk’ün yolundan giden bizlere düşen görev, yüzümüzü geleceğe dönmek, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır. Bu nedenle 10 Kasım’ları aydınlık geleceğimize yönelik atılımlarımızın esin kaynağı haline gtirmeliyiz. Onun hayalleri ile yaşamalı, ülkülerini yaşatmalıyız.” Açılış konuşmasının ardından okunan şiirler ve hazırlanan özel gösterilerle Atatürk anıldı.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account