Kocaeli Turizm Çalıştayı’nda konuklara armağan edilen Kocaeli Yemek Kitabı’nın standının başında duran Türk Aşçı Milli Takımı’nın Şefi Naif Bagi, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’a “Bilge Şehir Kocaeli” projesi kapsamında hazırlanan ve yerel tadların yer aldığı kitaptan hediye ederken, Kocaeli Büyükşehir Belesiyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı’nın ikinci projesi “Kentimize Göçle Gelen Lezzetler” isimli kitap çalışmalarının altyapı çalışmalarının devam ettiğinin bilgisini verdi.

Kocaeli’de yaşayan yerleşik Türkmenler (Manavlar), Karadeniz Türkmenleri, Balkan ve Rumeli Türkmenleri (Muhacirler), Gürcüler, Lazlar, Kurmançlar, Abhazlar, Çerkezler, Romanlar, Boşnaklar, Arnavutlar, Yörükler, Hemşinliler, Pomaklar, Abdallar, Orta Anadolu Türkmenleri, Tatarlar gibi kültürel grupların mutfak kültürleri arasından belirgin farklılıklar vardır. Bu coğrafi-kültürel kimliklere ait yemek alışkanlıklarının etkileşimi sonucu ortaya çıkan  ortak mutfak gelenekleri Kocaeli yöresel mutfak kültürünü bugünlere taşımıştır. Bu benzersiz mozaik öyle zengindir ki “Kocaeli Mutfağı” yalnızca bu bölgeye özgü lezzetleri ifade etmekle kalmaz, bu tariflerin yapımında kullanılan yöntemlerden onlara hayat veren hikayelere kadar her unsuru sahiplenir.

Kaybolmaya yüztutan  saklı tarifler

Kocaeli tüm bu nedenlerle lezzetin, keşfin, tarihin, ve geleneğin birlikte piştiği sayılı mutfaklardan biridir. Bu mutfağın kilerinde kaybolmaya yüztutan  saklı tarifler, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı’nın değerli projelerinden biri olan Bilge Şehir projesi kapsamında hazırlanan Kocaeli Yemekleri isimli kitapla, büyük emek, özen ve iştahla geçen sene gün yüzüne çıkarıldı. Kitapta sadece yemek tarifleri değil aynı zamanda yemek yapmayı olduğu kadar yardımlaşmayı da seven Kocaeli Mutfağı’ndaki lezzetlerin hikayelerine de yer verildi. Dün biten Kocaeli Turizm Çalıştayı’nda konuklara Kocaeli Yemek Kitabı armağan edildi.

Kocaeli Mutfağı’nın derin bilgeliği 

Kocaeli Turizm Çalıştayı’nda konuklara armağan edilen Kocaeli Yemek Kitabı’nın standının başında duran Türk Aşçı Milli Takımı’nın Şefi Naif Bagi, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’a “Bilge Şehir Kocaeli” projesi kapsamında hazırlanan ve yerel tadların yer aldığı kitaptan hediye ederken şunları söyledi. “Tarihi köklü, çeşidi bol, ve lezzeti alabildiğine muhteşem olan Kocaeli Mutfağı’nın derin bilgeliğini geleceğe aktarmak için Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin projesi olarak hazırlanan bu kitaba danışmanlık yapmaktan onur duydum. Gastronomi Turizmi’ne ciddi katkıları olacak bu projenin devamında Belediyemiz Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı’nın ikinci projesi “Kentimize Göçle Gelen Lezzetler” isimli kitap çalışmalarının altyapı çalışmalarının devam ettiğini biliyorum. Dilerim en kısa zamanda bu güzel proje de Kocaeli’mize kazandırılır .”

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account