Kocaeli Müzesi konferansları kapsamında bu hafta “Müzelerde olası deprem riskleri nasıl azaltılır? konulu konferans gerçekleştirildi. Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük yaptığı sunumda, “Tüm kentlerde olması gerektiği gibi, müzelerimizde de öncelikle önleyici koruma yöntemleri yardımıyla depreme hazırlıklı olmalıyız”, dedi.

15 günde bir gerçekleşecek Kocaeli Müzesi Konferansları bugün başladı. Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük koordinatörlüğünde gerçekleşen konferansa İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ayhan Zeren, Kocaeli İl Kültür ve Turizm Şube Müdür Vekili Hülya Özer, Kocaeli Rölöve ve Anıtlar Müdürü Salman Ünlügedik, Sakarya Müzesi Müdür Vekili Süleyman Acar, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeloji Bölümü öğretim üyelerinden Doç Dr. Şengül Aydıngün, ve çok sayıda davetli katıldı.

Deprem tahrip edici ve geriye dönüşsüz bir etkendir

Deprem riski ülkemiz müzelerinde yer alan koleksiyonlar için sonuçları tahrip edici ve geriye dönüşsüz bir etkendir diyen Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük, şunları söyledi. “Müzelerimiz önleyici koruma yöntemleri yardımıyla depreme hazırlıklı olmalıdır. Afet yönetimi planlaması içinde depreme ilişkin önlemler alınmalı ve gerekli hazırlıklar yapmalıdır. Ayrıca deprem sonrası müdahaleler için de hazırlıkların tamam olması gerekiyor. Ayrıca,  müzelerimizdeki kültür varlıklarımızın da güvenli bir şekilde korunabilmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır.”

Müzelerin karşı karşıya olduğu risk etkenleri belirlenmelidir

Müze varlık nedenini oluşturan kültür varlıklarının sağlıklı ve güvenli bir şekilde korunabilmesi için gerekli koşulların oluşturulması için Kocaeli Müzesi’nde çalışmalar yaptıklarını dile getiren Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük, sözlerini şöyle tamamladı. “Öncelikle müzelerin karşı karşıya olduğu risk etkenleri belirlenmelidir. Müze yapısına ve koleksiyonlarına ilişkin zayıf noktalar saptanmalıdır. Bu noktaları saptarken müzemiz depoları, sergi salonları ve koruma laboratuarları gibi kültür varlıkları kadar, sözkonusu eserlere ait belge ve kayıt arşivleri de dikkate alınmalıdır.”

 

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account