Taşlar hala gizemini koruyor. Bugünkü kente hakim tepede koca koca tonlarca ağırlıktaki kaya kütlelerine rastlıyorsunuz. Kale olarak görüyorsunuz ve daha da kazıyorsunuz altından koca bir saray çıkıyor. Yerleşik hayat yaşamayan uygarlıkların insanlarını ne motive etmişti ki acaba, o taşları nasıl bir insan gücüyle oralara taşımışlardı. Peki sarayı kalenin altına gömen atalarımız acaba bize nasıl bir mesaj vermek istiyorlar. Yok yok taş diyince ben, sakın aklınıza Mısır Piramitleri gelmesin. Doğu Anadolu‘dayım, huzurla dağlarımızı geziyorum. Düşün peşime sizi de düşüme ortak edeyim. Buyrun gidelim.

 

Kent ve kale inşa etmede yetenekli, maharetli taş ustaları Urartular, Doğu Anadolu’da sulama amaçlı ilk göletleri kurdular, kanallar ve karayolu sistemleri geliştirdiler. Araziyi sulamada ve bataklıkları kurutmada büyük başarı elde eden, tarım ve hayvancılıkla uğraşan Urartular’ın yerinde bugün biz varız biz.

Acaba biz bu topraklarda neler yapıyoruz? Bizden sonrakilere nasıl bir miras bırakacağız? Merak ettim araştırdım. Gelin birlikte Bitlis’in Adilcevaz ilçesini gezmeye devam edelim. Doğu Anadolu‘nun sert doğası içinde yaşayan ve gelişen Urartu Uygarlığı’nın sanata gösterdiği ilgiyi görmek için, Adilcevaz’da bulunan Kef Kalesi’ne çıkalım.

Meşhur Kef Kalesi adeta bir sanat eseri. Kaleyi görünce küçük dilimi yuttum. Urartular yaptıkları yapılar için yaşadıkları bölgenin şartlarına uygun olarak işledikleri 20-25 ton ağırlığındaki taşları, sarp dağların üzerine taşımayı nasıl başarmışlar doğrusu aklım havsalam almıyor. Ya kaç kişiydi ki bu insanlar bu taşları taşıyıp tepelere getirdiler? Ciddi bir insan gücüne ihtiyaç varsa, bu kadar çok insan ne uğruna, nasıl bir araya geldiler? Bu topraklarda ne yediler, ne içtiler?

 

Kef Kalesi’nde ilk arkeolojik kazı çalışmaları 1964 yılında yapılmış, daha sonra 1973-1976 yılları arasında bir kazı daha yapılmış. Ancak ondan sonra bölgeye ne gelen ne giden olmuş. Adilcevaz Kef Kalesi kaderine terk edilmiş. Kazıların üzerinden yarım asırdan fazla zaman geçmiş. O zaman çalışma yapan insanlar bilimadamı ise, bugün üniversitelerimizde görev yapanlar ne? Aklımda deli sorular…

Bu duygu ve düşünceler eşliğinde kalenin etrafını dört dönüyorum. Mavinin envai çeşit tonu ile süslenmiş enfes Van Gölü manzarası karşısında büyülenmiş gibiyim. Açıkçası Adilcevaz Kef Kalesi’ni gözüm görmüyor. Hemen hayallere dalıyorum.

Binlerce turistin bölgeye akın ettiğini düşlüyorum. Kale restore edilmiş, dünyanın her yerinden misafirlerini ağırlıyor. Kef Kalesi restoranının kahvaltısı meşhur. Günün hangi saatinde giderseniz gidin, o meşhur kahvaltıdan yiyebiliyorsunuz.

 

“Yemek yemek üzerine ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı diyen üstad Cemal Süreya, Bitlis Adilcevaz Kef Kalesi restoranında yapılan krallara layık kahvaltıdan bahsediyor olmalı diyorum kendi kendime.

Öyle krallara layık dediğime bakmayın siz, 41 bin çeşidimiz yok bizim. Olmasında. Yöremize ait birkaç özel çeşidimizle aklınızı başınızdan almaya talibiz dercesine kahvaltı masamız özenle hazırlanıyor.

Semaverde nazlı nazlı demlenen, yöre insanının “çay nedir say nedir” diyerek birbiri üzerine doldurduğu, bitmek bilmeyen,  özel semaver çayları var. Öyle sallanmaz bu çay,  onu özel kılan semaverde sabırla yavaş yavaş demlenmesidir.

Çay sabırla demlenirken, semaverimiz fokurdamaya başlıyor. Fokurtuyu duydukça bizimde gönlümüz kaynıyor, sohbetimiz koyulaşıyor. Gönülden gönüle yollar açılıyor. İçtikçe içimiz de açılıyor çünkü, semaverin çeşmesinden akan çaylar şifaymış şifa. Gönül gözümüzü açıyor, kalp gözümüzü açıyor, huzur veriyor.

 

Kahvaltıya özel yapılan tandır ekmeği ve cevizli çörek namı diğer Adilcevaz fetirinin tadı damağımızda kalıyor.  Yemeye doyamıyoruz. Yaş cevizin reçeli mi olurmuş diyoruz demesine ama ekmeğimizi bandıra bandıra yiyoruz enfes ceviz reçelini.

Çünkü bu özel tat damağımızda yer etsin istiyoruz. Dünyanın en iyi cevizlerinin yetiştiği Bitlis Adilcevaz’da ceviz reçeli yenmeden dönülmez diye de not ediyoruz aklımızın bir köşesine.

Gözlerimizi mavinin en güzel tonlarının oynaştığı Van Gölü‘nden  ayıramadan, mis gibi çiçek kokuları bizi mest etmişken, ceviz reçelinin enfes tadı damağımızda keyfimize ortak olurken, kahvaltı ile demlenmiş sohbetimizi bol köpüklü enfes Türk Kahvemizle taçlandırıyoruz.

 

Kahvaltımız bitiriyor tam dışarıya çıkacağız, restoran sahibinin güzel kızı bize ceviz kolonyası ikram ediyor. Mis gibi kokan ceviz kolonyasının kokusuyla mest oluyoruz. Bu harikulade kokuya dayanamıyor, 2’şer tane de ceviz kolonyası bizler satın alıyoruz.

Restorandan dışarıya çıktığımızda bizi Adilcevazlı yaşları 8-12 yaşları arasında değişen gönüllü turist rehberi çocuklar karşılıyorlar. Malum okulları tatil ya, boş durmuyorlar memleketlerinin tanıtılması için gelen turistlere mihmandarlık yapıyorlar. Meğer yanımıza gelmeden aralarında biz konuklarını paylaşmışlar.

 

Bal rengi gözleri pırıl pırıl parlayan Adil yanımıza yaklaşıyor, önce kendini tanıtıyor. Sonra da bize gezimizde eşlik etmek istediğini söylüyor. Çok mutlu oluyoruz.

Adil soluk almadan Adilcevaz Kef Kalesi’ni önce Türkçe, özenle seçilmiş süslü cümlelerle anlatıyor. Ardından hemen aynı hikayeyi İngilizce dile getiriyor. Çünkü yanımızda yurtdışından gelen konuklarımız da var.

Kaleye doğru çıkarken siz de dikkat etmişsinizdir diye söze başlıyor Adil. Adilcevaz’ın 6 kilometre kadar kuzeyindeki volkanik bir tepenin üzerindeyiz. Tepenin 3 tarafı, çok dik ve oldukça sarp ve geçit vermiyor. O yüzden bu yönlerden kaleye çıkılması hemen hemen imkansız. Kaleye ancak kuzeyden yaklaşabiliyoruz. Kuvvetle muhtemel ki Urartular döneminde de kale kapısı kuzeyde bulunuyormuş.

Şimdiki Adilcevaz’ın bulunduğu yerden 625 metre yükseklikteyiz. Büyük taş bloklardan meydana gelen kale duvarlarının bir kısmının hala ayakta olduğunu görebilirsiniz. Duvarların ne kadar kalın olduğuna dikkatinizi çekerim.

Büyük taş bloklarının yüzlerindeki kabartmalara dikkatle bakın lütfen.  Aslan, boğa, kartal, fil ayakları, hayat ağacı, mızrak gibi motiflere rastlayacaksınız. Kef Kalesi’nde yapılan kazılarda bir de 140 odalı bir saray buluntuları ortaya çıktı. Hadi gelin şimdi de onları görelim.

Saray ahalisini ve yaşamlarını düşünürken, Van Gölü‘nün engin mavi sularının muhteşem görüntüsüne kapılıp gidiyorum. İşte tam da o sırada mihmandarım Faysal Bey, sesleniyor: Bir sonraki durağımız Mucizeler Manastırı, hava kararmadan orayı da görelim.

 

 

 

 

57 Yorum
 1. Veysel 4 sene önce

  DÖKTÜRMÜŞSÜN YİNE KALEMİNE SAĞLIK

 2. Abdullah KARAGÖZ 4 sene önce

  Ayağına,ağzına,bileğine değil YÜREĞİNE sağlık diyorum..
  Allah seni gibi aydın kızlarımızı basın sektöründen eksik etmesin.
  Aynı duyguları 45 sene önce HATUŞAŞ kazıları başlarken yaşadım.Senin yazınla o anılar yine tazelendi.İyi ki varsın Bihter iyi ki bu yazıyı yazdın.Sen varolasın.
  Saygı ve sevgilrimla,yazını tekrar tekrar bir kez aha okuyacağım,ceviz reçel tadında bir yazı olmuş.

 3. Gülten Kaptan prof.dr 4 sene önce

  Sanat yöre dinler mi,ruhun yansımasıdır.Emegine kalemine sağlık arkadaşım.Ruhunla görmüş kaleminle çizmişsin.Prof.Dr.Gülten Kaptan

 4. neslihanbasak 4 sene önce

  Çok güzel olmuş canım. Tebrik ediyorum seni. Daha nice güzel yazılarını okumak dileği ile kendine iyi bak canım benim…

 5. Ömür Durak 4 sene önce

  “Hem okuyup hem gezen bilir” tanımına uyan ender insanlardan birisisiniz. Kaleminize sağlık, sevgiler…

 6. cüneyt bitikcioğlu 4 sene önce

  güzel ilgi çekici bir yazı olmuş kalemine sağlık hemşehrim

 7. Nalan İplikçi 4 sene önce

  Eline, kalemine ve yüreğine sağlık. Koskocaman kucak dolusu sevgiler ?

 8. Yasemin 4 sene önce

  Canısı harika yazmışsın.. Tebrik ediyorum seni. Memleketimiz cennet gibi. İyi ki Doğu Anadolu danız, gerçek cennetteniz?

 9. Çelik Erengezgin 4 sene önce

  Sevgili Bihter, sen bir kahramansın.. Senden bin tane lazım !.. Kör gözleri açacaksın.. Her yazın, bu toprakların mucizesini, bize emanet edilen hazinenin tarifsizliğini ve kıymet bilmezliğimizi vuruyor yüzümüze.. Sağolasın !. Ders alanlarımız çok olsun !… Sen utandırmaya devam devam et uyuyan yetkilileri ki, sıçrasınlar artık uykularından..

 10. Hümay Besimoğlu 4 sene önce

  Adilcevaz … sizi adilcevaza götüren yüreğinize ,farkindaliginiza sağlık Bihter Hanımcım ..hepimizin her bir taşa sahip çıkacak bilinçte olmamiz için neler mümkün u soruyorum ..sevgiler

 11. fatih 4 sene önce

  Ne güzel bir öykü bu, hepimizin dileği bu. Dilerim Adilcevaz en kısa zamanda dünyaya tanıtır kendini, Doğu Anadolumuzu ve ülkemizi. Kaleminize sağlık.

 12. Mert Ozan 4 sene önce

  Harika bir yazı olmuş emeğinize sağlık

 13. Arif Gördü 4 sene önce

  Güneydoğunun tümü nice medeniyetler görmüştür.Dolayısıyla diğer illerimizle birlikte Bitlisinde her tarasfı tarih kokuyor.
  Doğasıyla tarihiyle Mezopotamyasıyla misafirperverliği ve o eşsiz yemek kültürüyle yeniden hatırlattığın için teşekkürler Bihtercim…

 14. Arif AKİFOĞLU 4 sene önce

  Çoğumuzun gitmeye fırsat bulamadığı yada Yurtdışından fırsat bulup gitmediği topraklar…Sayeniz de gitmiş kadar oluyoruz ?

 15. F.Ayşegül Tahincioğlu 4 sene önce

  Cok güzel bir yazı olmuş Bihter hanim.
  Gitmiş kadar olduk gene.
  Harikasınız.??

 16. NADİR ÇATAL 4 sene önce

  Bihter Hn,
  Kaleminize sağlık ne güzel bir yazı olmuş. Bu tür yazılar ile insanların Yurtiçi Turizmine de önem vereceğini düşünüyorum. İnsanların bilmediği yerleri merak uyandırıyorsunuz. Şimdiden yeni yazınızı merak ediyorum.

 17. Ali Akdemir 4 sene önce

  Adilcevazda önceki uygarlıkların harikalar-mucizeler yarattığını görüyoruz Bihter hanımın anlatımından…Anlasilan Bihter hanımı cezbeden dogal atmosfer önceki kuşakları da motive etmiş.. .Kaleler saraylar inşa etmişler.. .Hem dağ, hem yayla ,hem deniz atmosferi -manzarası bulmak kolaydegil…Tarihi,kulturel değerlerle dogal değerler,gastronomi harmanlandiginda binlerce yerli-yabancı turistin ziyaret edeceği marka destinasyon Adilcevaza ulaşmak mümkün görünüyor.Gorev yerel yönetimlerde ve bunu projelendirip değerler envanteri çıkaracak Bihter Hanımda.. .Biz de yardıma hazırız elbette…

 18. elif 4 sene önce

  Ceviz reçelinin tadına hataydan bir arkadaşım getirdiğinde bakmıştım, harika bir tat ama ceviz kolonyasıni duymamıştım merak ettim kokusunu. Kalemine sağlik yine çok güzel yazmışsın.

 19. fatma Göl Şahin 4 sene önce

  Harika bir yazı olmuş yüreğinize sağlık

 20. muzaffer sabur 4 sene önce

  Çok güzel bir yazı.. elinize sağlık

 21. Ayten Çelik Babür 4 sene önce

  Memleketi çok güzel anlatmışsın.Ağzına yüreğine kalemine sağlık.

 22. Zuhal 4 sene önce

  İnsan hem jeoloji muhendisi olup meslegine basın ve yazarlıgıda katınca boyle mukemmel yazılar cıkabiliyormus demekki. Cok guzel anlatmissin resimlere ve manzaraya bayıldım. Cok ilgimi cekti benimde .Gizemleri cözmek lazim
  Acaba neden yerin altinda kale? volkanik bi bolge olmasindan dolayi olabilir mi ? Oralarda daha ne sırlar olabilir ? Bitosum sen bir harikasın. Cevizli recelde aklım kaldı ?Tebrikler.

 23. Nur Baki 4 sene önce

  Yazıyı okumadım resmen orayı yaşadım.Muhteşem olmuş kaleminiz dert gõrmesin hocam ❤

 24. Ali Şentürk 4 sene önce

  Teşekkürler, kaleminize sağlık çok güzel bir anlatım olmuş..

 25. şeref 4 sene önce

  Taşı toprağı altın dediğimiz olay tam’da bu olsa gerek. Bilgi ile yoğrulmuş,medeniyetler kurmuş, uygarlıklara kapı açmış coğrafyamızın değerine dikkat çeken yazınızı dikkatle okumalı…kitapkeyfim.com.

 26. Ayhan acar 4 sene önce

  Son derece akıcı ve güzel bir uslubla kaleme alınmış müthiş bir seyirname..Ekibe kalemine sağlık..

 27. Ertuğrul 4 sene önce

  Mukemmel tespitler guzel bir yazı sizin sayenizde sizinle beraber hem geziyor hemde tarih öğreniyoruz.tesekkurlet.

 28. Ayşegül Yiğit 4 sene önce

  Adilcevaz önemlidir ve güzel kalemin ne güzel çizmiş yüreğindeki yansımaları ve gördüklerini… Harikasın☺

 29. Duygu 4 sene önce

  Yazarken yaşatmışsın Bihter kalemine,yüreğine sağlık
  Okuyan benim gibi gezmeye meraklı biri olunca gezilecek yerler listesine alındı
  Her zaman Doğu’nun gizemlerle dolu olduğunu düşünmüşümdür
  Yazın sayesinde seninle beraber dolaştım teşekkürler

 30. NECDET GÜLER 4 sene önce

  Bihter….Bir yazı “görmeden görmüş gibi oldum”u ancak bu kadar güzel ve net aksettirir. Harika bir yazı olmuş. Okuyunca gözler kelimeleri değil, anlatılanı görür gibi oluyor. Müthiş bir başarı….

 31. Ercan YAMEN 4 sene önce

  Tebrikler.. Görselleri araştırmalarınla desteklemen yazıya sinematik bir hava veriyor..Çağdaş Evliya Çelebi desem yeridir..Sevgilerimle..

 32. Weys 4 sene önce

  O bölgeden geçtim
  O güzelliği gördüm
  Inan şimdi sayenizde tekrar yaşıyorum o güzel zamani.
  Aceba o zamanlarda oralarda yasanan sanat estetik bilim ve kültürü ne kadar yakalıya bildik 🙁
  Çok güzel yazmışsınız ama kimbilir yazılacak anlatılacak daha nekadar çok şey var.
  Nede olsa Mezopotamya
  Kültürün uygarlığın
  Medeniyetlerin doğup büyüdüğü yerler.
  Sabırsızlıkla yeni yazılarınızı bekliyoruz.

 33. Davut Ökütçü 4 sene önce

  Sevgili Bihter,
  Gönül gözüyle kaleme aldığın yazın ve görsellerle bugüne de (ne yazık ki) bir kültür, uygarlık değerimizi daha tanıdım, içinde dolaştım. Kalemine yüreğine sağlık. Yıllar önce ABD de New Jersey eyaletinde “The KEF room” adında restoran açıp işleten Lice ilçemizden Ermeni dostum Bayar Karakaş, işletmesinin adını buradan esinlenerek mi koydu acaba diye düşündüm. Yeni yazılarını dört gözle bekliyorum, Davut Ökütçü

 34. Hayrettin 4 sene önce

  Güzel bir tanıtım olmuş.

 35. SEVİNÇ DUMLUPINAR 4 sene önce

  Canımm.Okurken gezmek isteyen varsa seni izlemeye devam etsin..HARİKASIN…

 36. Nursen Gordu 4 sene önce

  Yüreğine sağlık o kadar güzel anlatmışsın ki ceviz reçelinin tadını merak ettim doğrusu dilerim birgün yolumuz düşer oralara

 37. Nadire Ozmetin 4 sene önce

  Okurken sanki yaşamış gibiyim, kalemine yüreğine sağlık canım ?

 38. Havva Yilmaz 4 sene önce

  Canim senin kadar guzel olmasada sen her ilde en guzel yerleri kesfedip ve mukemmel anlatiyorsun basarilarinin devamini diliyorum yolun acik olsun canim.

 39. Yasemin Yılmaz Atmaca 4 sene önce

  Doğu Anadolu Bölgesi’nin güzelliklerini sayende keşfediyorum canım teşekkür ederim hazır oralara gitmişken Erzurum ‘ a da gitmeni tavsiye ederim.

 40. Sukran Babür 4 sene önce

  Van Gölü’nün manzarasına bayıldım. Kef Kalesi’nde yaşamak isterdim.

 41. Ayşegül Tahincioğlu 4 sene önce

  Doğu Anadolu bölgesi gizemini korumaya devam ediyor. Ne de güzel geziyorsunuz.

 42. Eda Babür 4 sene önce

  Taşların gizemine yürekten inanan bir insan olarak anlatımınıza bayıldım. Kaleminiz dert görmesin.

 43. zafer gördü 4 sene önce

  Gerçekten de Urartular’ın izleri hala yaşıyor Doğu Anadolu’da. Memleketimiz cennet. Bir gezi düzenlerseniz sizinle gezmek isteriz.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account