Denizli’nin tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerinin ulusal ve uluslararası gündeme bir kez daha taşınması için kısa bir süre önce”2020 Denizli Yılı” ilan edildiğini dile getiren Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nda görevli Emin Gürkan Alırız, Anadolu Kaplanı Denizli’yi tüm dünyaya tanıtacaklarını ifade etti.

 

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve DENTUROD işbirliğiyle EMITT 2020’ye katıldıklarını belirten Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nda görevli Emin Gürkan Alırız, şunları söyledi. “Denizli’nin plaka kodu 20, 2020 yılı da Denizlimiz için özel bir yıl olacak.  Denizli, antik dönemde bir geçiş ve kavşak noktası, ticaret ve haberleşme merkezi iken günümüzde de aynı özelliği koruyan nadir şehirlerden biridir. Antik dönemin önemli yerleşim bölgesi olan Lycos Vadisi içinde yer alan ilimiz, verimli toprakları, tarihi, arkeolojik ve doğal güzellikleri yönünden zengin bir yapıya sahiptir. Tekstil, ticaret, sanayi ve tarım sektörlerinin hamleleri yanısıra son yıllarda özellikle doğa harikası Pamukkale ve diğer kültür turizm değerleri sayesinde ülkemizin önde gelen turizm destinasyonlarından biriyiz.

Anadolu’da kurulan 7 kiliseden birisi Laodikya’dadır

Denizli’nin tarihi Anadolu’nun tarihi kadar köklü ve renklidir. Kalkolitik çağdan başlayıp günümüze kadar kesintisiz bir yerleşime sahip olan ilimiz Hitit, Frigya, Lidya, Gonya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. 19 antik kent, 36 arkeolojik ve doğal sit alanı, 482 sivil mimari örneği olan toplamda bine yakın tescilli kültür varlığımız ile ciddi bir kültür turizmine sahip bir kentiz. İnanç turizmi açısından da önemli bir potansiyele sahip bir il olduklarını belirten Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nda görevli Emin Gürkan Alırız, “St. Philip Martyriumu ve Mezarı Hierapolis’te, Anadolu’da kurulan 7 kiliseden birisi Laodikya’dadır. Ayrıca Tripolis (Buldan), Herakleia Salbace (Tavas), Attuda (Hisarköy) ve Colossae gibi çok sayıdaki antik kentlerde bulunan eski dini merkezler sayesinde önemli bir inanç turizm potansiyeline sahip bir şehiriz. Aynı zamanda ilimizde tarihi cami ve Türk-İslam büyüklerine ait yapılarda mevcuttur.

Sağlık turizmi açısından zengin potansiyele sahibiz

Denizli’nin antik dönemden günümüze sağlık termal turizm kenti de olduğunu aktaran Emin Gürkan Alırız, sözlerini şöyle tamamladı. “Pamukkale-Karahayıt-Akköy-Yenicekent-Sarayköy arasında uzanan Türkiye’nin en önemli ve sağlık turizmi açısından zengin potansiyele sahip bölgeyiz. Burada termal su sıcaklığı 36 ile 240 santigrat derece arasında değişir. Buz yüzden bu bölge kür parkı ve kür merkezi kullanımları ile insan sağlığı için son derece önemlidir. İlimizin sınırları içinde yer alan termal sular kalp, damar sertliğinden tutunda tansiyon ve romatizmaya kadar birçok hastalığın tedavisine iyi gelir. Bölgemizde su hayat ve sağlıktır. Denizli yayla turizmi açısından da oldukça zengindir. İlimizin değişik bölgelerinde çok sayıda turizme kazandırılmış ve kazandırılacak olan mağara bulunmaktadır. Botanik turizminde de Türkiye’nin sayılı yerlerinden biriyiz. Yılın 12 ayı kentimizde kuş gözetleme turizmi  de yapılabilmektedir.

2 Yorum
  1. Yasemin 1 sene önce

    Kalemine sağlık canım. Her yazında sanki orada yaşamış, geziyormuş gibi heyacan hissettiriyorsun, devam etsin yazı bitmesin istiyorum..

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account