Lezzeti muhteşem olan İzmit’in yerel tadı mancarlı pideyi yerel seçimlerden bu yana dünya markası yapacağını söyleyen İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, önümüzdeki hafta başından itibaren belediyenin tüm sosyal tesislerinde haftanın bir günü mancarlı pide ikram etmeye başlayacaklarını açıkladı.

 

İzmit’i her yönüyle gerek Türkiye gerekse Dünya’ya tanıtmak isteyen ve çalışmalarını bu yönde devam ettiren İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Belediyesi’ne kazandırdığı sosyal tesislerinde mancarlı pide ikramına başlayacak. İzmit’in kendine has tadı mancarlı pidenin tanıtımıyla ilgili olarak tasarladığı pek çok projesi Covid-19’a takılan Hürriyet, İzmit Belediyesi bünyesinde faaliyete geçen sosyal tesislerde tüm İzmitliler’e mancarlı pideyi tattıracak. Gönüllü kadınların hazırlayacağı mancarlı pideyi İzmitliler’e sunmaktan büyük gurur duyduğunu belirten Başkan Hürriyet, “Pandemi sebebiyle insanlarımıza mancarlı pideyi tattıramadık. İnsanlar artık evlerinden çıkmaya başladığına göre şimdi de bizim binbir el emeği ile hazırladığımız mancarlı pideyi tatma zamanları da gelmiştir” dedi. Konuşmalarına devam eden Başkan Hürriyet, “İzmit Belediyesi bünyesine kazandırdığımız sosyal tesislerimizde haftada bir gün İzmitliler’e bu kentin has tadı olan mancarlı pideden ikram edeceğiz. Mancarlı pidemiz önce vatandaşlarımızdan sonra tüm Türkiye ve Dünya’dan tam not alacak. Biz mancarlı pideyi dünyaya tanıtmaya kararlıyız. Ve bu kararımızı tüm İzmit görecek” açıklamasında bulundu. Manavlara özgü el emeği mancarlı pidelerin en kısa zamanda sosyal tesislerde ikramına başlanması bekleniyor.

 

 

Mancarlı Pidenin Yapılışı

1 kilo un, 1 bardak su, 1 yemek kaşığı tuz ve maya, hamur haline gelene kadar yoğurulur. Ardından mayalanması için 1 saat bekletilir. Hazırlanan hamur, küçük bezelere ayrılır ve çok büyük olmayacak şekilde oklavayla açılır. İçlerine mancar, çiğce, soğan ve sıvı yağ, karabiber, pul biber ve tuz karışımından hazırlanan iç koyulur. Ağızları kapatıldıktan sonra tepsiye dizilip, fırına verilir. 45 dakika-1 saat piştikten sonra servise hazır hale gelir.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account