Adilcevaz Mucizeler Manastırı

Adilcevaz Mucizeler Manastırı’ndan Kan Kardeşliği’ne giden yolda, Van Gölü kıyılarına hakim Kef Kalesi’ni gezerken,  uzaklarda hayal meyal görünen bir yapı ilgimi çekiyor. Mihmandarım Faysal Bey’e soruyorum. Mucizeler Manastırı olduğunu öğreniyorum. Manastırlar, insanların nefislerini köreltmek, bilgeliği ve alçakgönüllülüğü öğrenebilmek uğruna bütün dünya nimetlerinden ellerini, ayaklarını çektikleri mekanlar. Kan kardeşliğinin anavatanı Adilcevaz’da, Mucizeler Manastırı’ndan kan kardeşliğine giden yol üzerinde yürürken heyecanlanmadan edemiyorum. Düşün peşime heyecanıma ortak olun bugün de birlikte Mucizeler Manastırı’nı gezelim.

Adilcevaz Mucizeler Manastırı’na yolculuk

Adının neden Mucizeler Manastırı olduğunu zor ve geçit vermez engebeli arazide yol alıp, manastıra varınca anlıyorum. Çünkü, 8. yüzyılda bu yapının Bitlis Adilcevaz‘ın 6 kilometre kuzeybatısındaki Kef Kalesi’nin bulunduğu yamacın batı tarafındaki tepenin üzerine yapılması mucize olsa gerek.

Çalağan Çayı’nın geçtiği vadinin Adilcevaz’a göre sağ yamacına inşa edilen Kef Kalesi gibi, sol yamacında bulunan Mucizeler Manastırı‘nın da o devirlerde nasıl da güzel yapılmış olduğunu görmek, insan aklının alamayacağı bir olay misali, hayretler içinde bırakıyor görenleri.

 

Düşünsenize dünyanın kültür ve inanç değerlerini keşfetmek için yolculuklara çıkıyorsunuz. Bulduğunuz bilgiler karşısında hayrete düşüyorsunuz.

 

Adilcevaz Mucizeler Manastırı’nda el yazması kitap

Doğal güzellikleri ile sizi kendine hayran bırakan Mucizeler Manastırı‘nda yere gömülü olarak bulunan büyük tunç kazan parçası İsa’nın doğumundan sonra yıkandığı leğenmiş.

Mucizeler Manastırı aynı zamanda XVI. ve XVII. yüzyıllar arasında 20 adet el yazması kitabın hazırlandığı mabetmiş.

Tüm bu öğrendiklerimiz aslında Doğu Anadolu bölgemizin turizm değerini  ortaya koyuyor.

 

Peki ya bu manastırda yaşamış insanlar? Mesela manastırlarda inzivaya çekilen insanların fiziksel olarak yaşlanmamış, ruhani bir metanet, eğitim ve hastalara şifa verme gücü kazandığına inanılırmış. Acaba ne kadarı doğru bu bilgilerin?

Adilcevaz Mucizeler Manastırı ve İskit Türkleri

Bir dönem Adilcevaz’a Kafkasya’dan gelip yerleşen İskit Türkleri, ilgimi çekiyor. Kimmiş bu İskit Türkleri derken, bir de bakıyorum ki batılıların Türkler’i Avrupa’dan atma girişimleri karşısında Türkler’in Avrupa’nın eski halkları içinde yer aldığını göstermek üzere Atatürk‘ümün ilk incelettiği eski Türk devletleri içinde ön sıralarda yer alıyor İskitliler.

Tarihin ilk dönemlerinde ortaya çıkan ve Orta Asya’dan hareketle Avrupa’ya gelen ve burada yaygın bir imparatorluk kuran İskitler’in Türk kökenli olduğu konusunda birçok tarih kaynağının birleştiğini öğreniyorum.

 

Hayretler içinde araştırmama devam ederken, Sakalar gibi İskitler de, Atatürk‘ümün zamanında belirttiği gibi, Avrupa’ya gelen ve ilk Avrupa devletini kuran Türkler olarak karşıma çıkıyor.

 

Adilcevaz Mucizeler Manastırı’nda göçebe yaşam

İskitler’de tıpkı Adilcevazlılar gibi sürekli aynı yerde yaşayamıyorlar. Ruhunda göçebelik olan halkları özellikle çok seviyorum, göçüyorlar belki ama göçtükleri yerlerden hiç vazgeçmiyorlar.

Adilcevaz’da gezerken tanıştığım Adilcevazlılar’ın çoğu göçmüş ama, yılın belli dönemlerinde kalmak için evlerini hiç bozmamışlar, Adilcevaz’dan vazgeçmemişler. dönüp dolaşıp Adilcevaz’a geliyorlar. Ne güzel bir özellik, insanın gözünün sürekli memleketinin üzerinde olması.

 

İskit toplumunda kadının yeri önemli, toplumda ve devletin üst kademelerinde kadınları görebiliyorsunuz.  Değerler zengini Adilcevaz’ın kadınlarının da çok değerli olduğunu hissediyorsunuz. Zorlu doğa koşullarında yaşayan Doğu Anadolunun kadınları da tıpkı erkekleri gibi güçlü usta yaşam savaşçıları olarak umutla karşıma çıkıyorlar.

 

Adilcevaz Mucizeler Manastırı Geleneklerinden Kan Kardeşliği

Kan Kardeşliği geleneğinin Adilcevaz‘dan çıktığını görünce şaşırıyorum. Nasıl mı olmuş bu, zamanında Adilcevaz’da yaşayan İskitliler, yemin törenleri sırasında büyük bir kaba şarap koyar, söz verecek kişilerde bileklerini keser birkaç damla kanlarından karıştırıp içerlermiş. Tıpkı Türkler gibi. Zamanla şarabın yerini kımız almış sizin anlayacağınız.

 

Seremonik bir sözleşme olan kan kardeşliğinin anavatanı Adilcevaz‘da Mucizeler Manastırı’ndan kan kardeşliğine giden yol üzerinde yürürken benim asıl merakım, canım ülkemin canım üniversitelerinin canım bilim adamlarının ne yaptığı bu konuda, acaba yapılan bir araştırma var mı? Varsa neden bu konu ciddi bir turizm değeri olarak ortaya konulmuyor.

Mucizeler Manastırı’nı gezerken adeta zamanda deryasında kayboluyorum. 1648’de Van Gölü çevresinde görülen büyük depremle tahribata uğramış, daha sonra restore edilmiş Mucizeler Manastırı‘nın etrafında hazine bulmuş gibi çılgınca dört dönüyorum. 1960 yılına kadar sağlam olan Mucizeler Manastırı 1980’li yıllarda altın arayıcıları tarafından harap edilse de hala bir mucize olup da biri gelip beni kurtarır mı, diye hepimize soruyor. İnsanlığın hizmetinde Van Gölü’nün enfes manzarasına hakim bir turizm değeri olarak yer alabilir miyim diye sabırla bekliyor. Anlayana sivrisinek saz, anlamayana bitterin davulu az diyerek müsaadenizi istiyorum. Harika bir hafta sizinle olsun.

 

 

 

 

18 Yorum
 1. fatih 4 sene önce

  Zaman tünelinde geçmişe yolculuk yapıyoruz sizinle, ardından da bugünümüzü fotoğraflıyoruz. Kaleminize sağlık.

 2. Ali Akdemir 4 sene önce

  Mucizeler Manastırı bir somut değerdir ve turizm ürünü olarak yerli ve yabancılara sunulabilir…Ayrica göçüp de göçtüğü yeri unutmamak ve tekrarlı olarak gelip gitmek ve sonunda da kesin dönüş yapmak bu coğrafyadaki göçerlerin duygu yoğunluğudur,guclu bağlıligidir…

 3. Ayşegül Yiğit 4 sene önce

  Manastır önemli bir yer… Duygularını kalemiyle anlatan güzel insan başarılarının devamını dilerim☺

 4. Nazım Çelik 4 sene önce

  Bihter hanım yazılarınızı dikkatlice okurken bizi tarihin koridorlarında dolaştırıyor ve engin bilgilerinizle süslüyorsunuz. Teşekkürlerimizle

 5. Mert Ozan 4 sene önce

  Elinize sağlık yine harika bir yazı daha okumuş olduk sayenizde başarılarınız daimi olsun

 6. Leyla Halidi 4 sene önce

  Kalemine ve yüreğine sağlık. Güzel bir anlatım olmuş. Adilcevaz a yolumuz düşerse ugramayi düşünüyorum. Merak ettim. Tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkma noktasinda da hepimize sorumluluklar düşüyor. ????

 7. Özlem 4 sene önce

  Kaleminize sağlık, yine harika bir yazı ile bizler de Ülkemizin güzel yerlerinden bir köşeyi daha gezmiş olduk. Yeni yazılarınızı bekliyoruz…

 8. Faysal ÖZDEMİR 4 sene önce

  Bihter Hanım Yüreğinize sağlık orada olmama rağmen Manastıra sizin gözünüzle bakmak gerektiğini anladım.
  zaten bazen ayrıntılar özün kendisidir.

 9. Kenan Aksu 4 sene önce

  Çalışmalarınız çok kıymetli fakat değerlerimizi bu kadarmı hor görüyorlar,her tarafımız tarih ve eserler yaşatılması korunması ve tanıtılması gerekirken yok olmaya ve tahrip edilmeye nasıl müsade ediliyor hayret ediyorum.
  İlgili tespitlerinizi yetkili makamlara bildiriyormusunuz,
  Bildiriyorsanız ne yapıyorlar bu çok önemli.
  Diyarbakır ‘da bu talihsizligi yaşıyıor hiçbir emek karşılıksız kalmaz başarılar diliyorum.

 10. Gülçin 4 sene önce

  Kaleminize yüreğinize sağlık harika bir yazı olmuş

 11. Yasemin Yılmaz Atmaca 4 sene önce

  Adilcevaz mucizeler manastırı ne güzelmiş. Ben de gezmek istedim.

 12. Fatih Kibar 4 sene önce

  Adilcevaz bu kadar güzel tanıtılırsa bize de gidip oraları görmek düşer. Kalemine sağlık Bihter, güzel bir rehber yazısı olmuş.

 13. Saliha GÖRDÜ 4 sene önce

  Adilcevaz Mucizeler Manastırı’nın konumuna bayıldım. Gidip görmeyi çok isterdim. Kaleminiz dert görmesin.

 14. Fatih Babur 4 sene önce

  Adilcevaz Mucizeler Manastırı’nı muhteşem anlatmışsınız. Tebrikler.

 15. Sukran Babür 4 sene önce

  Adilcevaz Mucizeler Manastırı’nı o kadar güzel anlatmışsınız ki ilk fırsatta gidip göreceğim. İlgiyle takip edeceğim.

 16. Ayşegül Tahincioğlu 4 sene önce

  O bölgede büyüyen bir kişi olarak yazılarınızı hayranlıkla okuyorum. Kaleminiz hiç susmasın.

 17. Eda Babür 4 sene önce

  Adilcevaz’a yakın zamanda bir gezi planlayacağım. Rehber niteliğinde yazınız için teşekkürler.

 18. zafer gördü 4 sene önce

  Doğu Anadolu bölgemiz saklı cennet. Özel anlatımınızla sizinle keşfediyoruz. Teşekkürler. İlk fırsatta Adilcevaz’ı görmeye gideceğim.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account