Eskişehir, Türkiye’nin içinden nehir geçen ender şehirlerinden biridir.  Porsuk, kabaca şehri ikiye bölüyor; kuzeyinde Tepebaşı, güneyinde Odunpazarı ilçesi yer alıyor. Eskişehir’e gittiğinizde bir nehrin bir şehrin kimliğini, karakterini ne denli etkilediğine tanık olacaksınız.
Nehrin bir tekstil fabrikasının renkleri ve şehrin kanalizasyon suyu ile kirlenmesinden sonra kayık gezintileri tarihe karışır, şehrin kanalizasyon altyapısının çözülmesi ve çayın ıslahından sonra da bu gelenek tekrar canlanır. Porsuk Nehri kıyısında, diğer bir deyişle “su boyu”nda keyif içinde dinlenip, eğlenebileceğiniz kafeler yer alıyor. Ayrıca, Porsuk Nehri’nde gondol veya tekne turu yapılabiliyor.
Porsuk üzerinde, Nasrettin Hoca (34 kişilik), Dorlion (34 kişilik), Osmangazi (34 kişilik), Anadolu (34 kişilik), Midas (22 kişilik) ve Yunusemre (22 kişilik) olmak üzere 6 adet gezi botu hizmet veriyor. Çok az bir bedelle Köprübaşı’ndan başlayarak Köprübaşı-TÜLOMSAŞ arası turlara katılabilirsiniz. Ayrıca, Köprübaşı–Kentpark ve Kentpark–Köprübaşı tarifeli seferleri de düzenleniyor. Porsuk Nehri’nde Venedik tipi gondollar, Köprübaşı ve Kentpark’ta hizmet veriyor.

Ancak bugünlerde hava sıcaklığının sıfırın altında 14 dereceye kadar düşmesi, Eskişehir kent hayatını olumsuz etkilerken, Porsuk Çayı‘nın yüzeyi buz tabakasıyla kaplandı. Kimi sürücülerin ise sabah araçlarını çalıştırmakta zorlandığı görüldü. Denetimlerine devam eden trafik ekipleri, sürücüleri buzlanmaya karşı dikkatli olmaya çağırdı. Kentte soğuk havanın birkaç gün daha etkili olması bekleniyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account