Çenesuyu ile Evliya Çelebi’nin Seyahatnamelerine konu olnuş Derince ilçe sınırları içinde bulunan 5 adet dere yatağı bir dezavantaj iken yapılan projelerle birbirinden güzel mesire alanlarına dönüştürüldü. İşte bunlardan biri olan Çınarlı Dere Mesire Alanı, çınar ve meyve ağaçları, ortasından geçen deresi ve kuş cıvıltıları ile adeta gizli bir cenneti andırıyor. Vatandaşları doğa ile iç içe temiz ortamda piknik yapmaya davet eden Çınarlı Dere Mesire Alanı, Kocaelililer’in uğrak mekânı.

Çınarlı dere adını asırlık çınarların çevrelediği dereden almış. İzmit Merkez’e 10 kilometre mesafede bulunan Çınarlı dere Mesire Alanı, şehrin gürültüsünden uzaklaşıp dinlenmek isteyen Kocaelililer’e güzel bir gün geçirme imkânı sağlıyor. Dere boyunca 4 kilometre uzunluğa sahip olan mesire alanı 350 bin metrekare alanı kapsıyor. Elmadan armuda, kirazdan dut ağacına yaklaşık bin 600 meyve ağacı ile toplamda 150 bin ağacın  bulunduğu doğa harikası alan, 4 kilometre yürüyüş yolu, barbeküsü de olan piknik alanları, çardakları, büfesi, 15 adet çocuk oyun alanı, 16 büyük salıncağı ile piknik yaparken hem eğlenmeye hem de dinlenmeye davet ediyor. Mesire alanının tam ortasından geçen Çınarlı Dere’nin üzerine yapılan ve iki yakayı birbirine bağlayan 3 adet ahşap köprü ise Çınarlıdere’yi farklı kılan özelliklerinden sadece bir tanesi.

 

İzmit’ten Derince Mesire Alanı’na eğer kendi aracınızla gitmek istiyorsanız

Mesire alanında ayrıca 1 adet büfe, 12 adet çardak, 2 de tuvalet yer alıyor. Sonbaharda Çınarlı Dere’ye gelen vatandaşların mutlulukları gözlerinden okunuyor. Dinlenmek istediklerinde Çınarlıdere Mesire Alanı’na geldiklerini ifade eden vatandaşlar burasının adeta bir cennet olduğunu belirtiyor.  İzmit’ten Derince Mesire Alanı’na eğer kendi aracınızla gitmek istiyorsanız şu güzergâhı takip etmeniz gerekiyor. Eski İsmet Paşa Stadı’nın yanındaki yoldan içeri gireceksiniz. Burada yol ikiye ayrılıyor. Yolun sol tarafından düz devam edin. Karşınıza çıkacak. Çınarlıdere Piknik Alanı, İstanbul’dan 100 km, İzmit’ten ise 10 km sürmektedir. Adres verecek olursak, Mersincik Mahallesi, Hayat Cd. No:28, Derince.

İstanbul’a 90 kilometre uzaklıkta olan Derince, Kocaeli’nin mesire alanlarının en fazla olduğu ilçelerinden sadece birisi. Derince kuzeyinde Çenedağ ile sarmalanırken, güneyinde ise İzmit Körfezi’ne kucak açar. Doğusunda Çınarlı Dere, batısında Kaşkal Dere arasında konumlanmış doğa harikası şirin bir ilçedir. Saklı Cennet Çınarlı Dere Mesire Alanı, Gül Bahçesi, Harikalar Sahili ile görülmeye değerdir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account