Kartepenin marka ürünlerinden olan Eşme Ayvası’nın hasadına başlandı. Tadı ve ince kabuğu ile ön plana çıkan Eşme ayvası ihraç edileceği 11 ülkede ağızları tatlandıracak. Ayva üreticileriyle bir araya gelen Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman ““Bu yıl hasat çok güzel ama emek olmadan, yemek olmuyor. Ayvaların toplanması da emek ve zaman alıyor” açıklamasında bulundu.

 

Titizlikle toplanan Eşme Ayvası tadı, ince kabuklu olması ile vatandaşlar tarafından tercih edilirken, tezgahlarda yerini almaya başladı. Bölgeye gelen mevsimlik tarım işçileri bahçelerdeki ayvaları toplamaya başladı. Üreticilerin kuraklığa rağmen büyük çabayla yetiştirdikleri ayvalar, sınırları aşarak farklı ülkelerdeki insanların da ağızlarını tatlandıracak. Çiftiler tarafından toplatılan ayvalar Fransa, Almanya, Ukrayna başta olmak üzere 11 ülkeye ihraç ediliyor.

 

 

Eşme ayva üreticilerini ayva bahçelerinde ziyaret 

Eşme ayva üreticilerini ayva bahçelerinde ziyaret eden Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman “Allah’ın lütfu güzellikte bir ilçe Kartepemiz. Doğal güzellikleri ayrı, toprakları ayrı verimli. Her yıl Eylül sonu Ekim başı Eşmeli çiftçilerimiz ayva hasadına başlıyorlar. İşi mutfağında görmek için buradayım. Bu emeğin hikayesi. Tohumunu toprakla buluşturduğumuz bir ürünün meyvesini toplamak, bunu kademe kademe evrelerden geçirip, hiç tanımadığınız insanların sofrasına sunmak, hatta yurtdışında insanların yediğini bilmek gurur verici. Eşme ayvası Kartepemizin dünyaya açılan bir markası. Alın teri ile sofraya ulaşıyor” dedi. 

 

Üreticilerimiz, çiftçilerimiz birlik olsunlar

Kartepe’de sadece ayvanın olmadığını belirten Başkan Kocaman “Kiraz, ceviz, armut, kivi, hurma da verimli topraklarımızda yetişiyor. Bizim ayvamız çok özel bir ayvadır. Sindirimi çok kolaydır. Ayva cezeryenizi de hemşehrilerimizle buluşturuyoruz. Ayvanın coğrafi işaretleme süreci devam ediyor. Üreticilerimiz, çiftçilerimiz birlik olsunlar, kooperatifleşsinler, biz de imkanlarımız ölçüsünde tüm üreticilerimize destek olalım. Eşme ayvamız kurumsal kimlik de kazansın üretimi arttıralım. Bölgemizde tarımsal ekonomik gelişmeyi, büyümeyi hep birlikte sağlayalım.” açıklamasında bulundu.  

 

 

Sofralık değeri yüksektir Eşme Ayvası

Doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra bitki varlığı ile de oldukça güzel bir coğrafyada yer alan Kocaeli’nin tanınmış lezzetlerinden birisi de Eşme ayvasıdır. Eşme kapama meyve bahçeleri içinde sebzecilik yapılan ender yörelerimizden birisidir. Beldede üretilen ve beldenin adıyla anılan Eşme ayvası yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da aranan bir meyvedir. Eşme’de yetişen başlıca ayva çeşitleri şunlardır: Bardak ayvası, özellikle Kocaeli’de yetiştirilen, meyvelerin üzeri sık tüylü, eti gevrek, sulu ve mayhoştur. Demir ayvasının meyveleri ekmek ayvasına göre küçük şekilde toparlaktır. Meyve eti çok sıkı olduğundan bu ad verilmiş olsa gerektir. Ekmek ayvasının aynı ad altında tanınan birçok türü vardır. Bu türlerde meyveler gerek tat ve gerek büyüklük bakımından farklılık gösterir. Limon ayvasının meyveleri toparlak, sap tarafına doğru uzunca, kabuk limon sarısı renginde, havlı, kalın ve sert, eti; sarımtırak, gevrek, bol sulu ve mayhoştur. Eşme ayvası ise orta – iri, iri, yuvarlak geniş karınlı, sapa doğru daralır. Meyve eti gevrek sulu, mayhoş, boğucu değildir. Sofralık değeri yüksektir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account