Pandemi sürecinin tatil anlayışını değiştirdiği günümüzde, farklı alternatifler sunarak öne çıkan Kocaeli tarihi, kültürü ve doğasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Kocaeli, artık daha fazla yerli turiste ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

 

Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde TÜRSAB ile Kocaeli Otelciler ve Turistik Tesis İşletmecileri Derneği’nin paydaşlığında turizm sektörünün öncüleri Kocaeli’de bir araya geldi. Türkiye genelinden yüze yakın seyahat acentesinin katıldığı programa Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, Karamürsel Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Gölcük Belediye Başkanı Av. Ali Yıldırım Sezer, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan,  İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şube Başkanı Av. Vedat Doğusel, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Kocaeli Milli Parklar Müdürü İlker Özoğlu,  Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tarık Yusuf Uçar, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyeleri, TÜRSAB Bölge Temsil Kurulu Başkanları da iştirak etti.

 

İç turizm olmadan dış turizm olmaz

Programın açılış konuşmasını TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya’nın yaptığı programda; iç turizmin geliştirilmesi adına yapılabilecek projeler, turizm sektöründe izlenmesi gereken yol haritası ve Kocaeli’nin tanıtımı ile ilgili ana gündem başlıkları ele alındı. Turizm sektörünün pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri olduğunu ifade eden TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya,  “Türkiye için turizm son derece önemli. Dolayısıyla bizim sektörü yıpratması çok daha yüksek oldu. Önümüzdeki yılların daha iyi olmasını bekliyoruz. Bu süreci omuz omuza atlatacağız. Pandemi ile turizm de dönüşüme uğradı. Karavan, doğa turizmi tüm dünyada arttı. Muhteşem güzellikleriyle dikkat çeken Kocaeli bu anlamda son derece elverişli bir yer. Kış ve kongre turizmine de hizmet verecek kapasiteye sahip. 3 gün süren info programı kapsamında alternatif pazar destinasyonları için keşfe çıkan seyahat acentalarımız, kentin turizm potansiyelini artırmak amacıyla incelemelerde bulundu. Biz burada seyahat acentaları olarak üzerimize düşeni yapacağız. İç turizm olmadan dış turizm olmaz. Kocaeli’ni biraz daha hatırlatmamız lazım. Umuyorum bu emeklerimizin karşılığını alacağımız daha güzel günlerde birlikte olacağız.” şeklinde konuştu.

 

 

Kocaeli’yi marka haline getireceğimize inanıyorum

Daha sonra söz alan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak ise, “Tüm sektörlerde olduğu gibi turizmde de en önemli unsur tanınmak, bilinmektir. Kocaeli; hava, kara, deniz, demir yollarıyla rahat ulaşım imkanına sahip, nadide şehirlerden biridir. Maceraya bir adım yakınız. Doğaya bir adım yakınız. Denize bir adım yakınız. Sağlığa bir adım yakınız. İstanbul’a bir adım yakınız. Onlarca ülkeye birkaç saat yakınız. Tüm bu fırsatları değerlendirerek hep birlikte Kocaeli’yi marka haline getireceğimize inanıyorum. Oluşturacağımız sinerjinin Kocaeli’nin turizmde marka olmasına büyük katkı sağlayacağı kanaatindeyim. Bu sektör buluşması pandemi süreci nedeniyle dar kapsamlı planlandı. Önümüzdeki süreçte yurt içi ve yurtdışı acentaların da katılacağı tüm Kocaeli’yi kapsayacak şekilde planlayacağız. İkincisi daha uzun süreli ve farklı destinasyonları da kapsayan detaylı bir program olarak organize edilecek” şeklinde konuştu.

 

İlimizi tanıtımı konusunda eksikliklerimizin tespitini yaparak, çözüm üretmek istiyoruz

Türkiye’nin en zengin şehirlerinden birinin Kocaeli olduğunu vurgulayan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, şunları söyledi. “Kocaeli, ödenen vergiler bakımından Türkiye’nin 3’üncü şehri… Bursa’nın 10 katı vergi veren bir şehir. İleriki dönemlerde Bilişim Vadisi başta olmak üzere turizmin çeşitlenmesinde farklı alanları önümüze koyabilecek bir şehir. Kocaeli’yi gelip geçtiğimiz bir şehir değil, aynı zamanda dünyaya karşı Türkiye’yi yarıştıran bir şehir olarak görmeliyiz. Bu şehirde yaşayan insanların bu şehri kutsamasını ve değerlerini bilmesini çok arzu ediyoruz. Önümüzdeki süreçte sizlerle beraber yapacağımız yoğun bir ekip çalışmasıyla bu şehrin size büyük fırsatlar sunabileceğini, gelen misafirleri mutlu edebileceğini hep birlikte göreceğiz. Sizlerle kuracağımız çok yakın ilişki, istişare ve temaslarla, özellikle bu alanda ilimizi tanıtım noktasında eksikliklerimiz her ne varsa tespitini yaparak, çözüm üretmek istiyoruz. Az tanıtmışsak bu bizim eksikliğimiz. Kocaeli’yi artık vitrine koymak istiyoruz. Vitrine çıktığında herkesin ilgisini çekebilmeli Kocaeli.”

 

TÜRSAB üyesi seyahat acentaları, şehrin birçok bölgesinde incelemelerde bulundu

3 gün süren info programı kapsamında ise TÜRSAB üyesi seyahat acentaları, şehrin birçok bölgesinde incelemelerde bulundu. İlk gün Roma, Bizans ve Osmanlı sanatının nadide örneklerinin sergilendiği Etnografya Müzesi, Osmanlı Devleti’nin ilk Genel Yol İşleri Gezici Müfettişi olan Selim Sırrı Paşa’nın tarihi konağı, sivil mimarlık yapılarıyla dikkat çeken Kapanca Sokak ile doğal güzellikleri ve spor turizmine olan yatkınlığıyla ziyaretçilerine hitap eden Yuvacık Barajı’nın yanı sıra Ilıca ve tarihi alan ile Değirmendere Yalı Evleri ziyaretleri yapan acentalar, ikinci gün ise; Ayrı Gezegen Cam Teras Gezisi, kış turizmi potansiyeliyle dikkat çeken Kartepe Kayak Merkezi ve doğa turizmi tutkunlarının uğrak yeri olan Ormanya ve ters evi gezdi. Organizasyonun son gününde ise turizm sektörü buluşma programının ardından Seka Bilim Merkezi’ne hareket eden sektör temsilcileri, son olarak Kağıt Müzesi’nde incelemelerde bulundu. Öte yandan seyahat acenteleri temsilcilerinin Kocaeli turizm destinasyonları hakkında detaylı bilgi sahibi olmalarıyla, kış ve yaz turizmi için tur paketleri oluşturarak, Kocaeli’ye gelen turist sayısının arttırılması hedefleniyor. Turizm Sektör Temsilcileri Buluşması’yla Kocaeli’ye gelecek turist ile şehrimizin turizm gelirlerinden aldığı payın yükseltilmesi ve yöre halkının elde ettiği turizm gelirinin artırılması amaçlanıyor.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account